Sveikata

Dirbantiems ar besiilsintiems gamtoje medikai primena apie stabligės pavojų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad net menkiausias susižeidimas nešvariu aštriu daiktu gali tapti pavojingos infekcinės ligos – stabligės priežastimi. Itin atidūs turėtų būti dirbantys žemės ūkio darbus ir leidžiantys laisvalaikį gamtoje, tačiau užsikrėsti stablige galima ir įsipjovus nešvariu peiliu skutant bulves, atliekant remonto darbus, įkandus gyvūnui.

Užkratas patenka per žaizdas

Pernai Lietuvoje buvo užregistruoti 2 stabligės atvejai, kurie buvo užregistruoti Kauno ir Tauragės apskrityse. Susirgę asmenys buvo neskiepyti. Abiem atvejais susirgusieji buvo paguldyti į ligoninę ir suteikus reikiamą gydymą, pasveiko. Tačiau laiku nesuteikus pagalbos stablige užsikrėtusį žmogų gali ištikti mirtis.

Stabligė – tai ūmi įvairaus stiprumo raumenų spazmais pasireiškianti liga. Šios infekcijos rezervuaras yra įvairūs gyvūnai, kurie su fekalijomis išskiria stabligės sukėlėją į aplinką. Stabligės sporos su dulkėmis gali patekti ant įvairių daiktų, odos paviršiaus. Užkratas į žmogaus organizmą patenka per įvairias, dažnai vos matomas, žaizdas, ypač užteršus jas žemėmis. Kartais stabligė pasireiškia po sunkesnio galūnių nušalimo, nuplikinimo. Patekę į žaizdą, stabligės sukėlėjai pradeda gaminti stiprų nuodą, kuris sukelia raumenų spazmus. Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi.

Pasireiškia raumenų spazmais

Pirmieji ligos požymiai po užsikrėtimo dažniausiai pasireiškia po savaitės, tačiau gali pasireikšti ir po kelių dienų ar mėnesių. Sukėlėjas, patekęs į žaizdą, pradeda daugintis ir gaminti egzotoksinus, kurie paveikia įvairias nervų sistemos struktūras ir sukelia stiprius raumenų susitraukimus. Liga prasideda palaipsniui. Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, „tirpimas“ užkrato patekimo vietoje. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo raumenų spazmais.

Šie spazmai būna labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, o jeigu spazmai apima didelių raumenų grupes, būna tokie stiprūs, kad nuo jų lūžta kaulai. Dėl sunkių traukulių priepuolių gali ištikti hipoksija (deguonies trūkumas) ir mirtis.

Stabligės gydymas pradedamas nedelsiant – skiriama antibiotikų. Taip pat – antitetaninis serumas (specialus serumas nuo stabligės). Kartu gydomi ir simptomai – traukuliai, raumenų spazmai, skausmas.

Profilaktikos priemonė – vakcinacija

Pagrindinė stabligės profilaktikos priemonė yra vakcinacija. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių stabligės komponentą turinčia vakcina vaikai yra skiepijami 6 dozėmis: pirma doze vaikai paskiepijami 2 mėnesių amžiaus, antra – 4 mėnesių, trečia – 6 mėnesių, ketvirta – 18 mėnesių, penkta – 6-7 metų ir šešta – 15-16 metų. Suaugusiems kas 10 metų rekomenduojama revakcinacija. Vakcinacija nuo stabligės yra finansuojama valstybės lėšomis. Traumas patyrusiems asmenims, kuriems stabligės vakcina seniai nebuvo skiepyta, ji skiepijama kartu su serumu ar imunoglobulinu nuo stabligės. Persirgus stablige, apsauginis imunitetas neįgyjamas.

Parengė Imunoprofilaktikos skyriaus specialistė Ieva Šebeliauskaitė.
Pranešimą paskelbė: Joana Tamkevičiūtė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Rekomenduojame
 
TOMS Geo Lace Women's Alpargata Black 40
 
GEOX Kilwi Girl J02D5B0MABC Pink C8172 32
 
Camper Peu Cami 17665-014 Black 42
 
Crocs™ Crocband™ Black 44,5
 
BIOMECANICS 212164 Blanco/Multi 27

Parašykite komentarą