Politika ir teisė

DĖL IZRAELIO SMURTO PER ŽURNALISTĖS LAIDOTUVES OKUPUOTOJE JERUZALĖJE

Penktadienį, gegužės 13 d., nužudytosios Palestinos žurnalistės Shireen Abu Akleh kūną išnešant iš Jeruzalės Šv. Juozapo ligoninės, Izraelio policija užpuolė jos laidotuvių procesiją. Dėl Izraelio policininkų smūgių karstas beveik iškrito jo nešėjams iš rankų. Jeruzalės Raudonojo Pusmėnulio draugijos duomenimis, per laidotuves, kuriose dalyvavo tūkstančiai žmonių, buvo sužeista daugiau kaip 30, mažiausiai šeši išvežti į ligoninę. Be to, policija iš gedinčiųjų atėmė Palestinos vėliavas ir išdaužė žurnalistės kūną vežančio katafalko langą. Laidotuvių transliacija buvo transliuojama gyvai.

Lietuvos Vystomojo bendradarbiavimo platforma, vienijanti 23 Lietuvos nevyriausybines organizacijas, reiškia nuoširdžią užuojautą Izraelio nužudytos Palestinos žurnalistės Shireen Abu Akleh šeimai, artimiesiems, draugams ir kolegoms; smerkia Izraelio policijos smurtą jos laidotuvių metu; ir reikalauja nepriklausomo tyrimo, atliekamo remiantis nešališkumo principu ir atitinkančio griežtas teisines normas.

Izraelio veiksmus smerkia ir ES, ir JT

Lietuvos diplomatinė atstovybė Ramaloje, kaip ir Lietuvos Užsienio reikalų ministerija, išreiškė savo susirūpinimą Izraelio policijos veiksmais žurnalistės laidotuvių metu. „Orumą ir pagarbą, kaip žmogaus teisių pagrindą, būtina apsaugoti bet kokiomis priemonėmis“, – sakoma žinutėje.

Europos Sąjungos diplomatinė tarnyba pranešė, jog ES yra pasibaisėjusi penktadienio įvykiais. „ES smerkia neproporcingą jėgos panaudojimą ir nepagarbų Izraelio policijos elgesį su gedulo procesijos dalyviais“, – teigiama tarnybos pranešime. „Leisti ramiai atsisveikinti ir taikiai gedėti be puldinėjimo ir žeminimo yra minimali žmogiška pagarba.“ Pranešime ES dar kartą paragino pradėti nuoseklų ir nepriklausomą tyrimą, kuris nustatytų žurnalistės mirties aplinkybes ir teisingumui atiduotų už jos nužudymą atsakingus asmenis.

Jungtinių Tautų Saugumo taryba vieningai pasmerkė žurnalistės Shireen Abu Akleh nužudymą ir pareikalavo skubaus, nuoseklaus, skaidraus, sąžiningo ir nešališko jos mirties tyrimo.

Kitos Jungtinių Tautų institucijos bei atsakingi asmenys, tarp jų – JT Žmogaus teisių biuras, UNESCO, JT Generalinis sekretorius António Guterres bei JT Specialusis pasiuntinys Artimųjų Rytų taikos procesui taip pat pasmerkė žurnalistės nužudymą ir reikalauja nepriklausomo tyrimo, nustatysiančio kaltuosius. JT pažymi, kad Palestinos žurnalistė nužudyta praėjus vos savaitei po visame pasaulyje minimos Tarptautinės spaudos laisvės dienos.

Tautos mylima žurnalistė

Trečiadienį, gegužės 11 d., Izraelio kareiviai kulka į galvą nušovė TV kanalo „Al Jazeeražurnalistę Shireen Abu Akleh, jai su kolegomis ruošiantis reportažui iš palestiniečių tremtinių gyvenvietės prie Dženino miesto, kur Izraelio kareiviai tuo metu vykdė reidą. Tiek Shireen, tiek kiti žurnalistai dėvėjo apsaugines liemenes su užrašu PRESS (žiniasklaida) ir šalmus. Liudininkų teigimu, tuo metu šalia nebuvo jokių kitų žmonių, tik aiškiai identifikuojami žurnalistai. Prieš pat nušaunant Shireen, Izraelio kareiviai kulka į nugarą sužeidė kitą žurnalistą Ali al-Samoudi, kurio būklė dabar yra stabili.

Iškart po nužudymo Izraelio kareiviai įsiveržė į žurnalistės namus okupuotoje Jeruzalėje, atėmė Palestinos vėliavas ir liepė išjungti nacionalinę muziką. Kitą dieną tardymui buvo išvestas jos brolis.

Shireen Abu Akleh buvo žurnalistė veteranė, plačiai gerbiama už savo profesionalumą ir žmogiškumą.

Žmogaus teisių organizacijos pažymi, jog tai ne pirmas kartas, kai Izraelio pajėgos kėsinasi į žurnalistų gyvybes. Palestinos žurnalistų sąjungos duomenimis, nuo 2000 m. Izraelis nužudė daugiau kaip 40 palestiniečių žurnalistų. Kaltieji paprastai lieka nenubausti.

Pranešimą paskelbė: Ugnė Kumparskaitė, Nacionalinė nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma

Parašykite komentarą