Politika ir teisė

D. Nausėdienė tarptautinei bendruomenei pristatė Lietuvos pagalbą ukrainiečių vaikams ir pirmąjį pasaulyje Ukrainos centrą

Kijeve viešinti Diana Nausėdienė pirmųjų ponių konferencijoje „Ukraina ir pasaulis: Ateitis, kurią (at)kuriame. Kartu“ pristatė Lietuvos patirtį įtraukiant ukrainiečius vaikus į mūsų šalies švietimo ir ugdymo sistemą bei pirmąjį pasaulyje Ukrainos centrą, kuris jos ir Ukrainos pirmosios ponios Olenos Zelenskos iniciatyva birželį atvėrė duris Vilniuje.

Skaitydama pagrindinį pranešimą sesijoje „Išgelbėkime vaikystę“, Lietuvos pirmoji ponia pabrėžė, kad Rusijos karas Ukrainoje vyksta ne tik dėl teritorijos. Agresorius siekia sunaikinti ukrainiečių tautos identitetą, išardyti šeimas, išstumti gyventojus į emigraciją, priverstinai juos asimiliuoti ir atimti ateitį, todėl bombos ir raketos krenta ant teatrų, universitetų, mokyklų.

„Kiekvienas Ukrainos vaikas – tai didžiausias Ukrainos turtas ir šalies ateitis, kuri šiandien žalojama ir naikinama mūsų akyse. Mes tiesiog privalome ginti humanizmo principus. Kiekvieno padoraus žmogaus pareiga – siekti Ukrainos vaikų gerovės taip pat atkakliai ir ryžtingai, kaip ukrainiečiai kovoja už savo ir mūsų visų laisvę“, – sakė D. Nausėdienė.

Lietuvos pirmoji ponia akcentavo, kad, skirtingai nuo ankstesnių pabėgėlių bangų Europoje, absoliuti dauguma ukrainiečių nori grįžti namo ir laukia, kada galės tai padaryti. Todėl pabėgėlius priimančios šalys privalo keisti įprastus integracijos modelius.

„Rusijai aršiai puolant ukrainiečių kalbą, kultūrą ir tradicijas, taip pat nusikalstamai grobiant ukrainiečių vaikus, mūsų pareiga – ne tik suteikti humanitarinę pagalbą karo aukoms, bet ir padėti ukrainiečiams išsaugoti savo tapatybę“, – Kijeve, Varšuvoje, Briuselyje, Londone ir Vašingtone susirinkusiai tarptautinei auditorijai sakė Lietuvos pirmoji ponia.

D. Nausėdienė Kijeve pristatė Lietuvos patirtį užtikrinant kokybišką ukrainiečių vaikų švietimą, orientuotą tiek į integraciją, tiek ir į ukrainiečių tapatybės išsaugojimą.

Daug dėmesio konferencijoje buvo skirta bendrai Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių iniciatyvai – Ukrainos centrui Vilniuje, kuris bendradarbiaujant su Vytauto Didžiojo universitetu duris atvėrė birželį.

Šiandien tapęs atvira erdve, virstančia tikrais ukrainiečių namais – saugia nuolatine užuovėja svetimoje šalyje, ateityje jis, planuojama, taps Ukrainos informacijos ir kultūros centru Lietuvoje.

„Žvelgiame ir dar toliau – Ukrainos centrą matome kaip Ukrainos instituto filialą Lietuvoje, kuris ne tik tęstų savo edukacinę bei kultūrinę veiklą, bet ir stiprintų Ukrainos kultūrinę diplomatiją, padėtų Ukrainai kelyje į visateisę narystę Europos Sąjungoje“, – sakė Lietuvos pirmoji ponia D. Nausėdienė.

Olenos Zelenskos iniciatyva surengtoje pirmųjų ponių konferencijoje „Ukraina ir pasaulis: Ateitis, kurią (at)kuriame. Kartu“ dalyvauja Lietuvos, JAV, Kanados, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos, Turkijos, Latvijos, Serbijos, Islandijos valstybių vadovų sutuoktinės, Jungtinių Tautų, UNICEF, Pasaulio sveikatos organizacijos vadovai, žinomi mokslininkai, istorikai, muzikantai, aktoriai, sportininkai.

Kijeve, Varšuvoje, Briuselyje, Londone ir Vašingtone susirinkę konferencijos dalyviai diskutuoja apie Rusijos karo Ukrainoje pasekmes ir dalinasi patirtimi sprendžiant svarbiausias humanitarines problemas – karo pabėgėlių priglaudimo, Ukrainos vaikų edukacijos, psichologinės pagalbos, moterų lyderystės karo niokojamoje šalyje klausimus.

Pranešimą paskelbė: Antanas Manstavičius, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą