Įvairenybės

Ar žinote, kad… 10 įdomių faktų apie Turkiją

Visada įdomu yra pakeliauti, po svečias šalis pasidairyti. Galbūt neseniai atostogavote Turkijoje, o gal dar tik ruošiatės keliauti į šią šalį. Jei jus domina kelionės, Turkija turi ką pasiūlyti!

1. Pasakėčių tėvas Ezopas

Taip, taip, nustebsite, bet yra faktų, kad šis mums visiems iš vaikystės ir mokyklos gerai žinomas pasakėčių pradininkas gimė šiandieninės Turkijos teritorijoje, prie Juodosios jūros pakrantės. Tai buvo 620 metais prieš mūsų erą ir teigiama, kad Ezopas buvo vergas, o laisvė jam buvo suteikta dėka jo nepralenkiamų gabumų pasakoti ir laidyti sąmojus. Iš prigimties turėdamas tokias dovanas jis tapo pačiu žinomiausiu visų laikų pasakėčių meistru, kurio kūriniais visame pasaulyje žavimasi dar ir šiandien.

2. Konstantinopolis – Stambulas

Tai vienas seniausių žinomų miestų pasaulyje. Neolito laikų gyvenvietė Stambulo pusiasalyje buvo jau 7 tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Pirmasis žinomas miesto pavadinimas yra Bizantijonas – taip jį pavadino dorėnai, 667 m. prieš m. e. įkūrę jame koloniją. Vėliau miesto pavadinimas buvo pakeistas į Konstantinopolį, siekiant įamžinti 337 mūsų eros metais mirusį Romos imperatorių Konstantiną. Tais laikais šis miestas garsėjo kaip labai išsiplėtusios Romos imperijos centras ir, sakoma, buvęs vienas iš turtingiausių miestų Europoje. 1453 m. Konstantinopolis gavo Stambulo vardą ir tapo Osmanų imperijos, daugiau nei 600 metų valdžiusios ne vieną šalį, centru.

Stambulas yra vienintelis miestas žemėje, esantis dviejuose kontinentuose: Europoje ir Azijoje. Taigi kelionės į Aziją įmanomos neišvykus iš miesto. Dabar Stambulas – modernus miestas megapolis, šiandieninės Turkijos ekonomikos ir kultūros centras, turintis tūkstantmetę istoriją.

3. Vano ežeras

Didžiausias ežeras Turkijoje yra šalies rytuose, Armėnijos kalnyne – tai Vanas. Jis laikomas sūriuoju ežeru, nes neturi ištekančių upių. Vano kranto ilgis – 430 kilometrų. Ežero regionas garsėja labai įdomia kačių rūšimi. Tai Vano Kedisi katės. Jų labai neįprasta išvaizda: kailis baltas, o akys dviejų skirtingų spalvų.

Vano ežero Akdamaro saloje yra armėniška Šventojo kryžiaus katedra iš IX amžiaus. O neseniai į laikraščių pirmuosius puslapius pateko vietinių žmonių pasakojimai apie ežere matytą didžiulę gyvatę, panašią į Lochneso pabaisą.

4. Save pilnai aprūpinanti šalis

Turkija yra pilnai save iš žemės ūkio išlaikanti šalis. Tai reiškia, kad ji yra nepriklausoma nuo maisto prekių importo iš kitų kraštų. Jei trumpos kelionės į šią šalį metu to ir nepastebėjote, grįžę atkreipkite dėmesį į parduotuvių lentynas. Turkija visame pasaulyje garsėja kaip įvairiausių maisto produktų tiekėja: pomidorai, baklažanai, paprikos, pomidorai, miežiai ir lęšiai net ir ant mūsų stalo dažnai patenka būtent iš šios šalies.

5. Pasaulietinė ir demokratiška

Turkija yra pirmoji ir kol kas galima sakyti vienintelė pasaulyje pasaulietiška demokratiška musulmonų šalis, kurios valdymas atsietas nuo bažnyčios.  1923 metais įkūrus Turkijos Respubliką prasidėjo visiškai naujas šios šalies istorijos etapas, atnešęs daug permainų Turkijos viduje. Šalis tapo pasaulietine ir ėmė keistis jos politinis valdymas. Didžioji dalis nuopelnų modernizuojant šalį priskiriami jos pirmajam prezidentui Mustafai Kemaliui Atatiurkui. Jis šalį valdė iki mirties 1938-aisiais – daugiau kaip 15 metų ir tapo tikra Turkijos legenda.

6. Septynios Apsireiškimo (Apokalipsės) bažnyčios

Visos septynios Biblijoje paminėtos Apokalipsės (arba Apsireiškimo) bažnyčios yra Turkijoje. Sakoma, kad jas išvardindamas Jėzus Kristus omenyje turėjo tų miestų gyventojus, o ne pačius bažnyčių pastatus. Šiandien jau galima aplankyti tik kai kurių iš šių miestų griuvėsius. Dauguma jų išsidėstę prie Egėjo jūros: Efesas, Smirna, Pergamas, kiek toliau nuo pakrantės: Thyatira, Sardis, Filadelfija ir Laodicija.

7. Kava ir Turkija

Būtent Turkijos žmonės Europos tautas supažindino su šiuo nuostabiu gėrimu – kava.   Maždaug 1500-aisiais metais šalį valdant Osmanų imperijai pirmiausia kava buvo pavaišinti italai. Nuo tada ji sparčiai populiarėjo visame žemyne ir šiandien matydami tiek daug kavinių mieste mes jau nesusimąstome, kad mūsų protėviai galėjo būti net neragavę kavos gėrimo.

8. Čatal Hiujukas

Tai geriausiai pasaulyje išsilaikiusi nemaža Neolito laikų gyvenvietė, esanti centrinėje Turkijos teritorijoje, netoli Konijos miesto. Nustatyta, kad jai yra daugiau nei 9 tūkstančiai metų. Archeologiniai kasinėjimai pradėti vykdyti tik 1958-aisiais ir tęsiasi iki mūsų dienų. Jei norėsite tikros pažintinės kelionės po Turkiją, galėsite aplankyti ir šią unikalią vietą, 2012 metais įtrauktą į UNESCO saugomo žmonijos paveldo sąrašą.

9. Riešutai

Ar žinojote, kad didžiausias pasaulyje riešutų augintojas ir eksportuotojas yra Turkija? Jungtinės tautos paskaičiavo, kad šioje šalyje užauginama 74 procentai visame pasaulyje suvartojamų riešutų. Taigi, kai krimsite šokoladinį batonėlį su riešutais, pagalvokite, kad didelė tikimybė, jog šie riešutai iki jūsų atkeliavo iš vešlios ir turtingos Turkijos žemės.

10. Markas Antonijus ir Kleopatra

Tikriausiai esate girdėję istoriją apie aistringą Romos karvedžio Marko Antonijaus ir Egipto valdovės Kleopatros meilę. Sakoma, kad Markas Antonijus padovanojo Kleopatrai salą su nuošalia įlanka netoli pietvakarinių Turkijos krantų. Įnoringai mylimajai jis netgi specialiai gabeno smėlio iš Afrikos. Štai dėl ko Sediro sala vadinama Kleopatros vardu ir per ilgus amžius joje saugoma šių dviejų žymių žmonių nenugalimos, nors ir tragiškos, meilės istorija.

Parengė: Vita Račkauskaitė

Parašykite komentarą