Buitis, Namai

Apie šaldytuvų istoriją pasaulyje ir Lietuvoje

Kad šaldomi produktai ilgiau išlaiko savo skonio savybes ir negenda, pastebėta labai senais laikais. Skirtingų kultūrų atstovai naudojo skirtingas priemones maisto šaldymui. Maistas šaldytas jį padėjus uolose, tekančiose vėsiose upėse, iškasant žemėje gilias duobes, maistą slepiant ledo arba sniego luituose. Iki tol, kol atsirado šaldytuvai, viskas labai keitėsi ir evoliucionavo. Gyvūnus buvo priimta skersti rudenį, kad mėsa kaip įmanoma ilgiau išliktų šviežia, žinoma, nepamirštant ir kitų produktų galiojimo laiko pailginimo būdų, pavyzdžiui, šalto rūkymo. Pastebėta, kad maistui ilgiau negesti padeda ir druska, todėl produktai imti gausiai sūdyti. XIX amžiaus pradžioje imti naudoti pirmieji „šaldytuvai“ – tai ledo nameliai, kuriuose buvo laikomi dideli ledo luitai ir, žinoma, maisto produktai. Ledo gabalai, kad taip greitai netirptų, būdavo susukami į storo audinio atraižas. „Ledo kambariai“ taip pat būdavo įrengiami po žeme.

Viso pasaulio gyventojai maistui laikyti įsirengdavo specialias patalpas – kamaras ar sandėliukus. Paprastai jie būdavo įrengiami namo išorėje, o jų sienoje atsirasdavo specialios ertmės, kad oras čia geriau cirkuliuotų. Restoranai ėmė naudoti specialias šaldomąsias dėžes, kurių vidus buvo išklotas alavo arba cinko metalo lydiniais, o šalčio izoliacijai naudoti pjuvenos arba šiaudai. Ledas dėžėse buvo keičiamas kasdien, o po dėžėmis buvo pastatomi dubenys, kurių funkcija buvos surinkti lašantį iš dėžių vandenį. Maždaug Antrojo pasaulinio karo metais buvo sukurti ir pirmieji istorijoje šaldytuvai, visame pasaulyje tarp turtingųjų paplitę apie 1940 metus.

Šaldytuvas ir Lietuva

Šaldytuvų istorija Lietuvoje pradidėjo 1963 metais, kai buvo įkurta šaldytuvų gamykla „Snaigė“. Pirmi modeliai buvo rinkti rankomis ir jų pagaminta buvo vos 25 vienetai. Vėliau, Sovietų sąjungos laikais, į mūsų šalį gausiai imti gabenti „Minsk“ šaldytuvai, kurie šiandien geriau žinomi kaip šaldytuvai Atlant. Tikriausiai dar ir šiandien būtų galima rasti namų ūkių, kuriuose maistas vis dar laikomas šiuose šaldytuvų pirmtakuose. Sklinda gandai, kad „Minsk“ buitinė technika yra tiesiog „neužmušama“. Galbūt ir šių šaldytuvų „anūkai“ šaldytuvai Atlant yra tokie pat kokybiški ir ilgaamžiai? Pats metas juos išbandyti ir įsitikinti.

Parašykite komentarą