Maisto papildus sportui žmonės išrado tam, kad jie padėtų jaustis sveikesniems. Vieni vartojami papildai jokios apčiuopiamos naudos neduos ir duoti negali, nes papildų vartojimą reikia derinti su aktyviomis, tinkamai suplanuotomis treniruotėmis. Papildų vienas pagrindinių tikslų – organizmui duoti tokių medžiagų, kurių jam tuo metu labiausiai stinga. Tad kiekvienas sportuojantysis turi įsiklausyti į savo kūno poreikius. Taigi kas svarbu sportuojančiam ir aktyviai gyvenančiam žmogui?
Vanduo
Taip, perskaitėte visiškai teisingai: vanduo yra pagrindinė medžiaga norint, kad būtume žvalūs ir sveiki. Vandens kasdien išgerti turime bent po kelias stiklinaites. Net 73 procentus raumeninio audinio sudaro vanduo. Daugelis trenerių rekomenduoja nušauti du zuikius vienu šūviu: rinktis skystus proteino kokteilius. Juose gausu ir baltymų, ir vandens. Iš tokių kokteilių gauname energijos, o vanduo neleidžia ląstelėms dehidratuotis (netekti vandens). Todėl skysti papildai sportui yra kiek naudingesni, negu miltelių pavidalu. Proteinai – tai medžiagos, kurios suteikia mums energijos ir padeda padidinti raumenų masę. Todėl be jų negautume tiek energijos, be to, nesiformuotų raumeninio audinio masė.
Sportavimas kiekvieną dieną
Daugelis sportuojančiųjų klausia ir domisi, ar sportuoti reikia kasdien. Anaiptol, – atsako kompetentingi treneriai ir sporto instruktoriai. Kasdien sporto salėje praleisdami po kelias valandas, rizikuojame persitempti raumenis ar dar blogiau – apskritai prarasti norą sportuoti.
Po intensyvaus sporto poilsio reikia ne tik kūnui, bet ir protui. Intensyviai treniruojantis, įsitempia smegenys, protas, ne tik raumenys. Sportas – viena streso formų, kai suaktyviname kraujotaką, visas organizmo funkcijas. Būtent dėl to būtinas bent dienos trukmės poilsis, tai yra jei vieną dieną intensyviai sportavote, kitą geriau užsiimkite kokia nors veikla, ne sportu.
Daugelis žmonių save prievartauja ir sportuoti eina netgi tada, kai po praėjusios treniruotės dar skauda raumenis, o treniruotis visiškai nesinori. Geriausiai po intensyvių treniruočių pailsėti padeda miegas, kita maloni veikla. Nepavykstant užmigti, gali padėti specialūs maisto papildai, atpalaiduojantys nervų sistemą.
Po intensyvių treniruočių kenčia ne tik raumenys, bet ir sąnariai, raiščiai, sausgyslės, dažnai raumenis sutraukia mėšlungis. Pagelbėti gali specialūs papildai sportui, kurių sudėtyje yra magnio, leidžiančio raumenims greičiau atsipalaiduoti, MSM, hialurono rūgšties, kalcio, vitamino C ir kitų medžiagų.
Sudarinėjant sporto treniruočių grafiką, į jį įterpti galima apie 2-3 laisvas dienas. Be to, galite keisti sporto rūšis: ne tik eiti į treniruoklių salę, bet ir paplaukioti baseine, pasivėžinti dviračiu, pasiirstyti baidarėmis, žiemą slidinėti, čiuožinėti. Aktyviai praleidžiant laisvalaikį, sporto treniruočių teoriškai galima ir visai išvengti. Jei pasportavote ir kiek mažiau negu buvote numatę, nenusiminkite, nes kūnas dėl to tikrai nesuglebs, o atvirkščiai – padėkos jums.
Taisyklinga mityba bei vitaminų ir mikroelementų reikšmė mūsų sveikatai
Puikios savijautos receptas – tai taisyklinga mityba. Kai visavertiškai maitinamės, organizmą aprūpiname būtinais vitaminais ir mineralais, esame energingi, smagūs. Kai trūksta kokių nors medžiagų, organizmas siunčia mums signalus. Pavyzdžiui, trūkstant vitamino B, gali kamuoti nemiga, jaučiamės sudirgę, trūkstant vitamino C, mus lengviau atakuoja virusai ir mikrobai, galime greičiau peršalti, nes nusilpsta imunitetas. Kai trūksta vitamino A, silpsta regėjimas. Vitaminas E labai svarbus norint turėti gražią odą. Kalcis svarbus tiems, kurie nori tvirtų dantų ir kaulų. Magnis , kaip jau minėta, leidžia išvengti mėšlungio ir taip toliau. Atidžiai sekdami organizmo signalus, galime išsiaiškinti jo poreikius ir vitaminų bei mineralų atsargas papildyti būtinais mikro elementais.