Studijos

80 metų nuo SSRS – Vokietijos karo pradžios: apmąstyti skaudžias patirtis kvies konferencija „Skaldanti praeitis“

Birželio 4-5 d. Lietuvos istorijos institutas, Užsienio reikalų ministerija bei Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas kvies diskutuoti apie sudėtingus istorijos bei atminties klausimus tarptautinėje konferencijoje „Skaldanti praeitis: SSRS – Vokietijos karas ir masinio smurto naratyvai Vidurio Rytų Europoje“. Lietuvos ir užsienio mokslininkai bei viešieji intelektualai mintimis apie trauminę istorinę patirtį dalinsis Vilniaus miesto Rotušėje, o tiesioginę konferencijos transliaciją bus galima stebėti LRT.lt portale.

Šiais metais yra prisimenamos 80-osios Vokietijos ir SSRS karo, atnešusio daugybę kančių Vidurio Rytų Europoje gyvenančios tautoms, pradžios metinės. 1941 m. birželio 22 d. nacistinės Vokietijos įvykdytas Sovietų Sąjungos užpuolimas žymėjo dviejų totalitarinių režimų, neigiančių pamatines žmogaus teises ir demokratines vertybes, susidūrimą. Šis kruviniausias Antrojo pasaulinio karo etapas vis dar kelia didžiules kontroversijas, visų pirma, Holokaustą ir kitus karo baisumus patyrusių valstybių visuomenėse. Skirtingų atminčių konkurencija ir konfrontacija šio regiono visuomenėms trukdo ieškoti savitarpio supratimo ir sutarimo apmąstant skaudžią, trauminę istorinę patirtį, o neretai yra ir viena iš naujai atgimstančios antisemitinės retorikos priežasčių. Konferencijos rengėjai tikisi, kad šis tarptautinis mokslinis renginys leis aiškiau suprasti priežastis ir pasekmes tų skaudžių istorinių patirčių, kurių šešėlyje iki šiol gyvena Vidurio Rytų Europos visuomenės.

 Lietuvos instituto vadovas dr. Alvydas Nikžentaitis, pristatydamas konferenciją teigė, kad „šis karas nemažai daliai Vidurio ir Rytų Europos bendruomenių dar nėra tapęs istorija, o išlieka „karšta“ dabartimi. Pastaroji susiklosčiusi situacija turėjo įtakos formuojant konferencijos koncepciją: siekėme derinti lokalinę ir regioninę perspektyvas tikėdamiesi, jog renginys leis atskleisti Vidurio Rytų Europos regione vykusių procesų išskirtinius bruožus ir panašumus bei ieškoti atsakymo, kokios yra šio atminčių konflikto mažinimo galimybės“.

Dvi dienas truksiančioje konferencijoje pranešimus skaitys tokie iškilūs viešieji intelektualai ir Vidurio Rytų Europos istorijos specialistai kaip Adam Michnik, Tomas Venclova,  Joachim Tauber, Saulius Sužiedėlis, Ronald Berger, Hannah Pollin-Galay, David Fishman.

Konferencijos programa skelbiama adresu www.istorija.lt bei Lietuvos istorijos instituto instituto ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Facebook paskyrose. Konferencijos pranešimai tiesiogiai transliuojami LRT portale. 

Pranešimą paskelbė: Toma Buivydaitė, UAB „Spotlight LT“

Rekomenduojame
 
Service Perm Post Treatment Stabilizatorius cheminiam sušukavimui,1000 ml
 
Crocs™ Kids' Fun Lab Super Mario Lights Clog Flame 27
 
Intense Shower Gel Parfumuotas dušo gelis, 200ml
 
Crocs™ Baya Lined Clog Navy/Navy 39,5
 
Crocs™ Classic Bright Cobalt 36,5

Parašykite komentarą