Studijos

Prezidentas: vaikų gynimas – tai jų gerovės užtikrinimas ir tinkamas ugdymas

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda Tarptautinę vaikų gynimo dieną dalyvavo susitikime, skirtą apžvelgti realią vaikų padėtį bei aptarti atsakingų institucijų ir ministerijų planus ir rezultatus vaikų teisių apsaugos ir lygaus starto galimybių. Susitikime aptarta, kaip užtikrinti vaikų gerovę koronaviruso pandemijos akivaizdoje, kaip spręsti iššūkius vaikų švietimo, sveikatos ir socialinės apsaugos srityse bei kaip tinkamai pasirengti grįžti į visuotinį kontaktinį ugdymą.

Šalies vadovas pasveikino visus Lietuvos vaikus ir dėl jų gerovės dirbančius specialistus su Tarptautine vaikų gynimo diena. „Jau antrus metus gyvename neįprastomis COVID-19 pandemijos sąlygomis ir vaikų gerovei yra iškilę daug ir rimtų rizikų. Jau dabar stebimos neigiamos pasekmės mokymosi pasiekimams, socialiniam gyvenimui, vaikų fizinei, emocinei ir psichinei sveikatai. Mes turime užtikrinti, kad moksleivių ugdymo spragos būtų kompensuotos, o sumažėjęs dalyvavimas neformaliajame ugdyme – efektyviai išnaudotas vasaros mėnesiais. Šią Rugsėjo 1-ąją visi vaikai, be jokių išimčių, turi grįžti į mokyklas“, – susitikime pabrėžė Prezidentas.

Dėl karantino sąlygų per dvejus mokslo metus Lietuvoje vaikai beveik 9 mėnesius (tai yra beveik vienerius mokslo metus) mokėsi nuotoliniu būdu. Šis laikotarpis yra vienas ilgiausių Europoje.

Pasak Prezidento, per pandemiją nukentėjo vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių, elgesio ir emocijų sutrikimų bei augantys socialinės rizikos veiksnius patiriančiose šeimose. Todėl pažeidžiamiausiems vaikams Prezidentas siūlo taikyti vadinamąjį žaliųjų koridorių principą teikiant sveikatos priežiūros paslaugas. Valstybės vadovas paragino kuo greičiau imtis veiksmų sprendžiant ankstyvos diagnostikos ir raidos reabilitacijos trūkumo problemą, užtikrinant realią pagalbą šaimoms, ypač gyvenančioms šalies regionuose. Būtina sumažinti ilgas eiles paslaugų laukiantiems vaikams ir bent iš dalies finansuoti terapines paslaugas. 

Šalies vadovas pažymėjo, kad nuo rugsėjo 1 d. taip pat turi būti užtikrintos lygiavertės ankstyvojo ugdymo sąlygos ir privalomas ikimokyklinis ugdymas socialinę riziką patiriantiems vaikams. Šios permainos leis kasmet į ankstyvąjį ugdymą papildomai įtraukti iki tūkstančio vaikų ir reikšmingai sumažinti jų gebėjimų ir pasirengimo pradiniam ugdymui skirtumus tarp to paties amžiaus vaikų.

Susitikime buvo aptartas poreikis stiprinti ir vaikų socialinės apsaugos priemones. Prezidentas pažymėjo, kad siekiant užtikrinti, kad vaikai ir šeimos būtų tinkamai apsaugoti nuo skurdo ir atskirties rizikos, reikalinga, kad vaiko gerovės garantijos nebūtų pamirštos prisidengiant pandemija – turėtų aiškią vietą politikų darbotvarkėje ir įtraukta į platesnę kovos su skurdu ir atskirtimi strategiją, apimant tokius klausimus kaip vaikų dienos centrų tinklo plėtra regionuose, efektyvi prieinamo būsto politika šeimoms su vaikais, sveikas maitinimasis ir aprūpinimas mokymosi priemonėmis, kova prieš smurtą.

Susitikime su Prezidentu dalyvavo vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, NVO Vaikams konfederacijos direktorė Elena Urbonienė, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė, Nacionalinio švietimo NVO tinklo direktorė Judita Akromienė.

Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga Prezidentas ir pirmoji ponia taip pat susitiks su labdaros ir paramos fondo „Padėk gatvės vaikams“ vadovais ir futbolo mokyklos „Ataka“ auklėtiniais. Šis fondas sudaro vienodas galimybes sportuoti vaikams iš nepasiturinčių šeimų ir globos namų, rūpinasi, kad vietinėse bendruomenėse būtų plėtojama infrastruktūra vaikų sportui.

Pranešimą paskelbė: Dovilė Šalkuvienė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą