Kuomet perkate įmonės akcijas, jūs tikrąja to žodžio prasme perkate dalį įmonės. Dokumentas, kurį jūs gaunate įsigiję akcijas, nurodo, jog jums oficialiai priklauso tam tikra įmonės dalis, suteikianti jums teisę į tos įmonės turtą ir pajamas.
Žvelgiant istoriškai, nemenka dalis turtingųjų dar turtingesniais tapo dėka išskirtinės prieigos prie viešai neprieinamos investicinės informacijos, neįkainojamos investicinės patirties ir investicinių patarimų. Tuo tarpu šiuolaikinis moderniosiomis technologijomis paremtas investicinis pasaulis sukuria palankesnę aplinką kiekvienam investuoti norinčiam žmogui. Todėl pristatome 7 naudingus patarimus tiems, kurie planuoja investuoti į akcijas.
1. Įvertinkite savo finansinę situaciją
Prieš investuodami turite būti tikri, kad jūs turite pakankamai asmeninių santaupų, kurias galėtumėte skirti investavimui į akcijas. Efektyviausia turėti labai nedaug finansinių įsipareigojimų (arba jų visai neturėti) ir nenumatytiems atvejams skirtame asmeniniame fonde turėti nemažiau kaip 6 mėnesiniams pragyventi reikalingų lėšų sumą (ši suma turėtų būti gerokai didesnė, jei jūs gyvenate su šeima). Jei jūsų finansinė situacija bus tvirta, tuomet būsite pasiruošę pradėti investuoti į akcijas.
2. Galvokite apie riziką ir investicinę grąžą
Tai labai paprasta – jei jūs norite didesnės investicinės grąžos, turėsite investuoti į akcijas, kurios pasižymi didesne rizika. Tuo tarpu, jei jūs nenorite investuoti į rizikingas akcijas, turėsite susitelkti į tas, kurios pasižymi mažesne investicine grąža. Didžioji dauguma investuotojų, kurie investuoja akcijų biržoje, renkasi viduriuką – balansuodami tarp labai rizikingų ir labai nerizikingų akcijų.
3. Diversifikuokite
Skiriasi kompanijų dydis, rinkos, nepastovumo lygis ir augimo bei vertės rodikliai. Išmintingi investuotojai niekuomet neperka visų vienos rūšies akcijų – jie diversifikuoja savo investicinį portfelį, investuodami ne tik į skirtingas akcijas ir investicinius fondus, tačiau taip pat rinkdamiesi ir labai skirtingos rizikos bei pastovumo akcijas. Pavyzdžiui, jei investuotojas visus savo pinigus investavo į technologijų pobūdžio akcijas XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje, jis viską prarado tuomet, kai 2000 m. sprogo interneto bendrovių burbulas („dot com“ burbulas).
4. Įvertinkite rinkos nepastovumą
Norėdami lengviau suprasti jus sudominusios kompanijos pastovumą (išvengdami ir emocijomis paremtų investicinių sprendimų), pažvelkite į jos svyravimus per 12 mėn. laikotarpius, vertinant paskutinius 10 metų. Tokiu būdu jūs galėsite išsiaiškinti, kaip įprastai kinta kompanijos akcijų vertė ir kokia vertė gali būti vadinama vidutine. Standartiniai svyravimai įprastai yra apytiksliai 17%, o tai reiškia, kad yra visiškai normalu, jei kompanijos akcijų vertė pakyla arba nukrinta 17%.
5. Nesivadovaukite emocijomis
Investavimas yra ilgalaikis įsipareigojimas. Investuotojai, kurie akcijomis prekiauja pernelyg dažnai, atsižvelgdami į nuolatinius rinkos svyravimus, investavimo procesą sau paverčia gerokai sudėtingesniu. Trumpalaikiu laikotarpiu rinkos pokyčiai labai dažnai yra paremti vartotojų jaučiamu besikeičiančiu entuziazmu ir baime. Tačiau žvelgiant ilguoju laikotarpiu, kompanijos pajamos nustato ir akcijų vertę, todėl solidus ir tvirtas pagrindas gali padėti įveikti įvairius svyravimus rinkoje.
6. Pirkite pigiai – parduokite brangiai
Šis patarimas atrodo savaime suprantamas – akcijas pirkite tuomet, kai jų vertė yra mažiausia, o parduokite tuomet, kai ji pakyla aukščiausiai – tačiau tai padaryti kartais gali būti pakankamai sudėtinga. Norint apsaugoti savo akcijų portfelį nuo didesnės nei vidutinės rizikos, „surinkite“ akcijas, kurios pasirodė puikiai, o tuomet gautą pelną (investicinę grąžą) reinvestuokite į akcijas, kurios pasirodė ne taip puikiai. Ir tai yra labai puiki investicinio portfelio subalansavimo formulė. Trumpiau tariant, jei jūsų turimų akcijų standartinis svyravimas yra 15% ir jų vertė per trumpą laiką nukrinta daugiau nei 15%, būtų naudinga įsigyti daugiau tokios kompanijos akcijų, kadangi jūs žinosite, jog labai tikėtina, kad galiausiai akcijų vertė vėl pakils.
7. Gilinkite savo teorines investicines žinias
Norint būti sėkmingais ir išmintingais investuotojais, jūs turite pakankamai laiko skirti savišvietai ir gilinimuisi į investicijų rinką. Tai reiškia, kad jums privalu ne tik mokytis iš savo klaidų bei kaupti praktinę patirtį, tačiau taip pat gilinti ir savo teorines investicines žinias. Tam puikiai tinka knygos investuotojams, kurių šiuolaikinėje rinkoje yra daugybė – nuo Ch. Merchant „On Investing Well: The Elements of Good Investing“, iki B. G. Malkiel „A Random Walk Down Wall Street: The Time-Tested Strategy for Successful Investing“. Žinodami tiek skirtumą tarp ETF ir investicijų fondų, tiek ir akcijų indekso reikšmę ar kitų gerai žinomų investuotojų padarytas klaidas, laikui bėgant jūs galėsite tapti geresniais investuotojais, priimančiais pelningus investicinius sprendimus.