Studijos

Vilnius Tech mokslinės kompetencijos ir technologinė pažanga – nauda ir studentams, ir statybų verslui

Siekiant tvaraus statybų sektoriaus vystymosi, itin svarbi verslo ir mokslo simbiozė. Vilnius Tech Statybos fakultetas prie šios srities augimo prisideda ne tik studentų rengimu ir moksliniais tyrimais, bet ir aktyviai dalyvaudamas tobulinant pažangias technologijas bei rengiant norminius aktus, kurie gali iš esmės pakeisti statybų procesus ateityje. Itin daug dėmesio skiriama BIM metodologijai.

Statybų specialistus Vilniaus Gedimino technikos universitetas (Vilnius Tech) rengia daugiau nei 60 metų. Tačiau Statybos fakulteto komanda linkusi ne žvalgytis atgal, o nuolat matuoti rinkos pulsą, operatyviai reaguoti į pokyčius, atnaujinti studijų programas, dirbti su moderniausiais įrenginiais ir pasiūlyti pažangiausius sprendimus statybos pramonės atstovams. Vilnius Tech įdirbis ir pastangos įvertintos tiek šalyje, tiek tarptautiniu mastu.

Pagal prestižinio tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings by Subject 2019“, vertinančio aukštąsias mokyklas pagal atskiras mokslo ir studijų kryptis, Statybos inžinerijos ir statinių konstrukcijų kryptyje fakultetas užima 51–100 vietą pasaulyje. Vilnius Tech yra vienintelis iš visų Lietuvos universitetų visose reitingų kryptyse patekęs į šio reitingo šimtuką. Tokius pasiekimus lėmė aukščiausios kvalifikacijos akademinis personalas ir pasaulinio lygio mokslo tyrimų bazė. 

BIM studijų programa domisi ir studentai, ir darbdaviai

Kuriant ir tobulinant medžiagą studentams, itin daug dėmesio skiriama skaitmeniniams statiniams modeliuoti, inžinerinei analizei atlikti ir BIM metodologijai plėtoti. Studijų programų turinys reguliariai peržiūrimas ir intensyviai atnaujinamas. Viena populiariausių fakulteto programų – Statinio informacinio modeliavimo magistro studijos, vykdomos nuo 2015 m. Susidomėjo ne tik norintys studijuoti, bet ir būsimi užsakovai, darbdaviai. Į pirmą studijų programos kursą buvo priimta 2,5 karto daugiau studentų nei planuota. Jau išleistos trys absolventų laidos – 45 specialistai. Dauguma jų dirba BIM vadovais didžiosiose šalies statybų įmonėse.

BIM laikoma statybų sektoriaus ateitimi, tad Vilnius Tech Statybos fakultetas yra itin aktyvus kuriant, vystant ir praktiškai įgyvendinant BIM metodologiją Lietuvoje. Vilnius Tech 2014 m. įkūrė unikalų Statinių skaitmeninių ir informacinio modeliavimo technologijų centrą (SSIMTC). O 2019 m. pasirašyta sutartis tarp Vilnius Tech, RTU, „TalTech“ dėl BIM Baltijos šalių regioninio kompetencijų centro įkūrimo. Centras siekia tapti pasaulinės BIM Akademijos (Digital Advancement Academy) tinklo nariu. Statybos fakultete BIM tematika apgintos 3 mokslų daktaro disertacijos, dar 6 rengiamos, fakulteto mokslininkai yra paskelbę daugiau kaip 60 publikacijų. Vykdomi tarptautiniai moksliniai tyrimai, sukurtas didelis partnerių tinklas. Dėl sukauptos patirties universitetas tapo vienu iš pagrindinių BIM-LT projekto partnerių.

Projektą „Priemonių, skirtų viešojo sektoriaus statinių gyvavimo ciklo procesų efektyvumui didinti, taikant statinio informacinį modeliavimą, sukūrimas (BIM-LT) Projektas Nr. 10.1.1-ESFA-V-912-01-0029“ įgyvendina Aplinkos ministerija kartu su Vilnius Tech (ir KTU). 

„Sukaupėme didelį žinių bagažą, mokymo tikslais esame sukūrę daugelį norminių BIM dokumentų, kurie puikiai veikia praktikoje. Norisi patirtimi dalintis ne tik su studentais, bet ir su valstybe. Be to, darbas projekte yra puiki proga mūsų specialistams ne tik pasidalinti savo žiniomis, bet ir pakelti savo kvalifikaciją. Galime pritaikyti kolegų patirtį, inovacijas“, – dalyvavimo projekte svarbą pabrėžia Vilnius Tech komandos kuratorius, SSIMTC vadovas, doc. dr. Vladimir Popov.

Būsimiems specialistams atsiveria pramonės įmonių durys

Fakultete, be statinio informacinio modeliavimo, vykdomos dar 7 magistrantūros ir 4 bakalauro studijų programos. Svajojantys apie karjerą statybų srityje, gali rinktis statybų inžinerijos, statybos ir nekilnojamojo turto valdymo, gaisrinės saugos arba saugos sistemų inžinerijos bakalauro studijas, vėliau žinias gilinti magistrantūroje, o siekiantys mokslinės karjeros kviečiami tęsti mokslus doktorantūroje. Vykdomos ir dvi jungtinės magistrantūros programos su užsienio universitetais anglų kalba.

Socialiniai fakulteto partneriai geranoriškai priima didžiąją dalį studentų atlikti gamybinę praktiką, teikia duomenis kursiniams ir baigiamiesiems darbams, konsultuoja praktiniais klausimais, aktyviai dalyvauja baigiamųjų darbų gynimo komisijose bei fakulteto studijų programų komitetuose. Statybos fakultetas plačiai bendradarbiauja su Lietuvos statybininkų asociacija, Lietuvos projektavimo įmonių asociacija, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija, VšĮ „Skaitmeninė statyba“, Aplinkos ministerija, VĮ „Turto bankas“, SĮ „Vilniaus vystymo kompanija“, statybos rinkos atstovais. Tad fakulteto studentai turi puikias sąlygas ne tik įgyti praktikos ir susipažinti su procesais realioje aplinkoje, bet ir plačias įsidarbinimo galimybes po studijų.

Tačiau ir universitetas verslui turi ne mažiau ką pasiūlyti mainais. Statybos fakultete dirba daugiau nei 100 mokslininkų, kurių dėka universitetas yra veržlus ir konkurencingas mokslinių tyrimų srityje.

Mokslas verslui – nuo tyrimų iki projektų ekspertizės

Statybos fakultete yra 3 mokslo institutai ir atestuota taikomoji laboratorija, kuri gali rengti statinių konstrukcinės dalies projektus, teikti su šia veikla susijusias inžinerines technines konsultacijas ypatingos svarbos objektuose. Statybos fakulteto mokslininkai intensyviai bendradarbiauja su verslu, vykdo užsakomuosius darbus, intensyviai dalyvauja įvairiuose ir centralizuotuose ES mokslinių tyrimų finansavimo konkursuose. Daug dėmesio skiriama plieno bei kompozitinių konstrukcijų tyrimams, projektavimui, stiprinimui, skaičiavimo teorijai, optimizavimui, naujų kompozicinių medžiagų bei fizinių modelių kūrimui, žaliavų ir dirbinių kokybės ir ilgaamžiškumo vertinimui, NT sektoriaus modeliavimui ir prognozėms.

„Aukštas mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros lygmuo leidžia siūlyti aukščiausio lygio paslaugas statybos verslui. Pasinaudodami mūsų mokslininkų kompetencija ir patirtimi, pramonės atstovai gali sutaupyti laiko, lėšų ir gauti moderniausius sprendimus bei visus reikalingus skaičiavimus vietoje, neieškodami papildomų išorės ekspertų“, – pabrėžia Statybos fakulteto prodekanas doc. dr. Remigijus Šalna.

Inovatyvių metalinių, medinių, gelžbetoninių, mūrinių ir kompozitinių konstrukcijų; betoninių, keramikinių, termoizoliacinių ir akustinių medžiagų kūrimas bei tyrimai; sudėtingų konstrukcijų skaičiavimas, efektyviausių sprendimų parinkimas, projektavimas ir projektų ekspertizė; eksploatuojamų pastatų ir konstrukcijų būklės vertinimas, rekonstrukcijos, stiprinimo ir atstatymo projektų rengimas; inžineriniai geologiniai tyrimai, pamatų projektavimas; konsultavimas pastatų, tiltų ir inžinerinių statinių projektavimo, skaičiavimo, statybos technologijos, organizavimo ir nekilnojamo turto valdymo klausimais – fakulteto teikiamos paslaugos, padedančios verslo atstovams priimti tvarius sprendimus, užtikrinti maksimalų statybos procesų efektyvumą ir likti konkurencingais rinkoje.

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”

Parašykite komentarą