Verslas

Vilniaus 700 metų jubiliejus įamžintas proginiame medalyje

2023-ieji – ypatingi Lietuvos sostinei. Būtent šiemet Vilnius švenčia savo vardo paminėjimo 700 metų jubiliejų. Norėdami įamžinti svarbią miesto sukaktį, UAB „Monetų namai“ sukūrė proginį medalį „Vilniui – 700 metų“. Numizmatinį gaminį, kurio averse pavaizduotas soste sėdintis Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, nukaldino Lietuvos monetų kalykla.

Vilniaus miesto įkūrimo data tradiciškai siejama su 1323 m. Tokia data nurodyta Gedimino laiškuose, išsiųstuose Vakarų miestams. Kunigaikštis Gediminas į Europą išsiuntė septynis lotynų kalba parašytus laiškus. Pirmasis laiškas, skirtas popiežiui Jonui XXII, į Avinjoną buvo išsiųstas 1322 m. vasarą. Antrajame Gedimino laiške, datuojamame 1323 m. sausio 25 d. ir skirtame Hanzos miestų piliečiams, jau buvo minimas Vilniaus vardas.

Proginio medalio averso centre pavaizduotas soste sėdintis Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, rankoje laikantis savo garsiuosius laiškus. Apačioje palei briauną matosi užrašas lotynų kalba: „GEDEMINNE LETWINORUM AND MULTORUM RUTHENORUM REX“ (Gediminas, lietuvių ir daugelio rusėnų karalius). Viršuje palei briauną nurodyti Vilniaus įkūrimo metai „1323“.

Reverse matyti Vilniaus miesto panorama iš paukščio skrydžio: vaizduojamas dabartinis Gedimino bokštas, fone driekiasi sostinės panorama, Neries vingiai jungia senąjį ir naująjį Vilnių. Viršuje iškaldintas užrašas „VILNIUS 700“. 

 „Gedimino atvaizdas medalyje nėra tiksli istorinė rekonstrukcija, nes nėra išlikusių to meto Gedimino vaizdinių, bet stengiausi atsižvelgti į to meto aplinkinių valdovų aprangas ir į tai, kas žinoma iš archeologinių radinių bei rašytinių šaltinių. Gediminas laiškuose save titulavo lietuvių ir daugelio rusėnų karaliumi. Rėmiausi tuo, kad Gedimino laiškų nuorašuose buvo aprašytas jo antspaudas, kuriame buvo pavaizduotas soste sėdintis vyras, laikantis karūną ir skeptrą. Taigi, tokį valdovą ir nusprendžiau atvaizduoti Vilniaus jubiliejaus proga”, – pasakoja medalio dizaino autorė Lina Kalinauskaitė. 

Šis proginis medalis išleistas nukaldinus ribotus tiražus iš skirtingų metalų. Kaldintas iš bronzos medalis išleistas 25 000 vnt. tiražu, jo skersmuo 38,61 mm, o masė – 28 g. Tokio pat skersmens ir masės grynu 999/1000 auksu padengto bronzinio medalio versija išleidžiama 5 000 vienetų tiražu. Proginiai medaliai yra griežtai riboto tiražo ir platinami tik UAB „Monetų namai“.

 ***

UAB „Monetų namai“ – žymiausių pasaulio monetų kalyklų atstovė ir oficiali kolekcinių monetų ir medalių platintoja Lietuvoje. Nuo 2009 metų veikianti UAB „Monetų namai“ priklauso „Samlerhuset Group“ įmonių grupei. Viena didžiausių numizmatinių gaminių platintojų grupė Europoje ,,Samlerhuset Group“ turi padalinius 14-oje Europos šalių, kuriuose dirba daugiau nei 400 darbuotojų. Įmonių grupei priklauso buvusi valstybinė seniausia Norvegijos kalykla, veikianti nuo 1686 metų. Norvegijos kalykla gamina kai kurias oficialias Norvegijos ir kitų šalių monetas, be to, kasmet kaldina Nobelio taikos premijos medalį.

Pranešimą paskelbė: Viktorija Bučienė, UAB „Komunikacija ir konsultantai”

Parašykite komentarą