Studijos

VDU ŽŪA liaudiškos muzikos kapelai „Ūkininkas“ ir tautinių šokių kolektyvui „Sėja“ – jubiliejiniai metai: svarbiausia – švytinčios akys ir degančios širdys

Liaudiškos muzikos kapelai „Ūkininkas“ ir tautinių šokių kolektyvui „Sėja“ šie metai – ypatingi. Kapela „Ūkininkas“ mini 55-ąjį, o kolektyvas „Sėja“ – 75-ąjį jubiliejų. Kovo 26 dieną, 16 val., Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Iškilmių salėje šie du kolektyvai kviečia kartu džiaugtis jiems itin reikšminga proga. Artėjant renginiui – pokalbis su kapelos „Ūkininkas“ vadovu Romualdu Sadzevičiumi, kolektyvo „Sėja“ vadove Idalija Braškyte ir koncertmeistere bei vokalinės grupės vadove Virginija Milakniene.

Nuotaikos – darbingos, tačiau pakilios

VDU ŽŪA liaudiškos muzikos kapelos „Ūkininkas“ vadovo R. Sadzevičiaus teigimu, kolektyvas 55-ąjį jubiliejų mini vedinas pakilių emocijų. „Nuotaikos puikios ir labai darbingos, nes ši šventė labai laukiama. Įdėta daug darbo ir manau, kad žiūrovų laukia labai gražus koncertas. Buvo daug repeticijų ne tik su dabartiniais muzikantais, bet ir su buvusiais ansambliečiais. Labai laukiame visų žiūrovų šeštadienį“, – teigia kapelos vadovas.

Tautinių šokių kolektyvo „Sėja“ vadovė I. Braškytė sako – koncertas išties laukiamas, tačiau kolektyvas jubiliejų mini nepamiršdamas Ukrainos ir ten kovojančių žmonių. „Nuotaikos dvejopos visoje Ukrainos karo situacijoje. Mes labai stipriai palaikome ukrainiečius. Organizuojame pagalbą vienai šeimai,, bus renkamos aukos. Specialiai tam paruoštas ir šokis, kaip atminties, vilties ir tikėjimo paukštis“, – apie dvejopas nuotaikas ruošiantis koncertui pasakoja I. Braškytė. Tačiau kalbantis apie jubiliejinę kolektyvo sukaktį, vadovė džiaugiasi, kad svarbiausias tikslas šokyje suburti šeimas – įgyvendintas. „Labai smagu, kad į jubiliejų sugrįžta šokti šeimos. Jubiliejiniame koncerte šoks keturiolika porų buvusių šokėjų, tarp jų yra ir nemažai kolektyve suburtų šeimų. Kolektyve šokęs žmogus niekada jo nepalieka. Net ir seniai pabaigę universitetą, sukūrę šeimas,  grįžta ir su vaikais: buvimas gamtoje, baidarių, dviračių žygiai lieka visada.. Mano, kaip kolektyvo vadovės, akcentas yra „Sėjoje“ sukurtos šeimos. Labiausiai džiugina tai, kad šie žmonės  grįžta ir papuoš kolektyvoį jubiliejų – esame kaip viena šeima“, – teigia I. Braškytė.

Koncerte –pagarba Ukrainos kovotojams ir akcentas šeimoms

„Koncertas bus labai įdomus ir įvairus, bus ir ukrainietiškas akcentas, pagerbti kovojantys žmonės. Žiūrovai matys ir girdės kelias dešimtis kūrinių, o scenoje bus ir dabartiniai šokėjai, muzikantai. Laukia ir jungtiniai pasirodymai su mūsų vadinamais veteranais. Turime platų repertuarą – nuo lietuvių klasiko Jono Švedo iki Danieliaus Dolskio, nuo Andriaus Kulikausko iki Vytauto Kernagio. Koncerte bus ir šiuolaikiškai išplėtotų liaudies dainų, daug lyrikos ir smagių kūrinių, kuriuos galės dainuoti visi“, – paslapties skraistę apie renginio detales praskleidžia R. Sadzevičius.

„Sėjos“ vadovė priduria, kad renginys bus išskirtinis, kadangi scenoje pasirodys ne tik esami, bet ir buvę komandos nariai. „Bus ir bendri šokiai – esamo kolektyvo ir buvusių narių. Jaunimas gali pasimokyti iš buvusių, kokia yra kolektyvo trauka,buvę šokėjai pamatys, kaip atrodo veržlus dabartinis jaunimas. Kadangi visada dedu akcentą į šeimas – vaikus ir tėvus, tie patys buvę šokėjai, kurie sušoks šokį su kolektyvu, taip pat atliks atskirą numerį su savo vaikais“, – pasakoja I. Braškytė.

„Viską galvojame kartu – scenarijų, išpildymą, ruošiu ir vokalinę grupę prie šokėjų,kiekvieną repeticiją groju“, – mintimis apie indėlį į vyksiantį koncertądalijasi „Sėjos“ koncertmeisterė V. Milaknienė.

Praeityje likę įvykiai – įspūdingi sentimentai

Liaudiškos muzikos kapelos „Ūkininkas“ ir tautinių šokių kolektyvo „Sėja“ minimi jubiliejai – solidūs. Per daugelį metų būta visa puokštė įvairių koncertų ir konkursų. Tačiau kas vadovams kelia didžiausius sentimentus?

„Prisiminimai ir sentimentai gerai, bet geriausias sentimentas yra žiūrėti į priekį. Tačiau yra ir įdomi praeitis. Mūsų kapela buvo pirmoji iš pasauliečių, kuri koncertavo Kauno kunigų seminarijoje. Buvo įsimintina, kai 1985 metais „Žalgiris“ kovojo ir tapo čempionaisVažinėjome su jais po Lietuvą,, buvome sukūrę specialią dainą, per kurios priedainį su mumis dainuodavo Arvydas Sabonis. Galime pasigirti ir tuo, kad esame gavę visus svarbiausius Lietuvos apdovanojimus, nugalėję svarbiausiuose konkursuose. Esame apdovanoti „Aukso paukšte“. – tai svarbiausias mėgėjų kolektyvų apdovanojimas. Koncertuojame visoje Europoje, aplankyta daug šalių“, – sako kapelos vadovas.

„Sėjos“ vadovė taip pat džiaugiasi renginiais ir pasirodymais ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kolektyvas jau aplankė Turkiją, Kroatiją, Ispaniją, Prancūziją, Portugaliją. „Būta daug visokių renginių,sunku kažkurį išskirti – visas spektras mozaikos rinkinių. Įsiminė kelionė į Portugaliją prieš septynerius–aštuonerius metus, kuri buvo nuostabi ir išskirtinė – teko dalyvauti labai gerai organizuotame festivalyje, užmezgėme ryšį su portugalų kolektyvu, kuris mus globojo.  Prisiminimuose išlikusios ir Dainų šventės, Pasaulio dainų šventės, pabaltijo studentų šventė „Gaudeamus“. Mūsų specifika – atstovauti žanrą Lietuvoje ir taip pat pristatyti Lietuvą užsieniui “, – sako I. Braškytė.

Koncertmeisterė V. Milaknienė antrina  „Sėjos“ vadovei – koncertų ir išvykų – visa puokštė. „Daug renginių, jubiliejų praėjo. Visi savaip gražūs, įsimintini. Prisiminimuose likę ir kelionių įspūdžiai“, – sentimentais dalijasi V. Milaknienė.

Didžiausias įkvėpimas – žmonės

R. Sadzevičius paklaustas, kas jį įkvepia kaip kapelos vadovą, teigia, kad geriausias variklis – patys muzikantai ir jų begalinė motyvacija. „Būna, kad įkvėpimas ateina vidury nakties – turi atsikelti, nueiti prie pianino ir užsirašyti muzikinę mintį. Manau, kad įkvepia nepaprastas mano muzikantų noras save išreikšti muzikos garsais. Jų švytinčios akys ir degančios širdys.Turbūt didesnio įkvėpimo ir nereikia. Teisingai suskambėjęs garsas,yra mano gyvenimo džiaugsmas.Jauni žmonės yra vyresnių žmonių geras variklis“, – tikina R. Sadzevičius.

Kolektyvo „Sėja“ vadovė I. Braškytė antrina R. Sadzevičiui – ją taip pat labiausiai motyvuoja kolektyvo nariai. „Įkvepia žmonės, kurie ateina į kolektyvą. Be galo geri žmonės. Dauguma yra suvažiavę iš rajono, be galo darbštūs ir visada atskubantys į pagalbą kitam. Labai svarbus žmogiškumas – visada gali atsiremti į kolektyvo narį. Jeigu atsitiko nelaimė –  visas kolektyvas susirinks palaikyti ir padėti. Tai – „Sėjos“ išskirtinumas. Nuoširdumas, palaikymas, pagalba ir bendrystės jausmas. Mes kaip šeima, kaip vienas kumštis, ir džiaugsme, ir varge – tai yra svarbi „Sėjos“ linija“, – kolektyvo stiprybes vardija I. Braškytė.

„Mūsų studentai labai nuoširdūs.. , jų akys, dega noru. Ateina ir šokusių, ir nešokusių. Kai kurie pradeda nuo nulio, bet yra didžiulis noras, darbas. Manau, kad ne gabumai yra svarbiausi, o darbas.Jeigu žmogus lanko repeticijas, jeigu nori, viską galima padaryti. Atėjępas mus išmoksta ne tik šokti, bet ir bendrauti, planuotis laiką, išmoksta ir tautiškumo, patriotiškumo. Mūsų genuose yra tautiškumas, tik jį reikia truputį paskatinti ir atskleisti. Svarbu nepamiršti savo šaknų“, – tvirtina V. Milaknienė.

Svarbiausia – jaunyste degančios širdys ir dovanojama šviesa

Kapelai „Ūkininkas“ vadovaujantis R. Sadzevičius jubiliejaus proga kolektyvui linki nesibaigiančios jaunystės širdyse. „Mūsų kolektyvas visą laiką pasižymėdavo jaunatviškumu. Visada būkime jaunatviški, būkime kūrybingi, tegul mums koncertuojant salės visada būna pilnos, tegul mus visada lydi nuoširdi draugystė, meilė muzikai, pagarba tradicijoms ir savo krašto kultūrai“, – minint 55-ąjį kapelos jubiliejų sako vadovas R. Sadzevičius.

75-ąjį jubiliejų švenčiančio kolektyvo „Sėja“ vadovė I. Braškytė sako, kad svarbiausia – skleisti gėrį. „Visada toliau nešti tą šviesą, kurią kiekvienas turime, kitiems,. Bet kokiomis gyvenimo akimirkomis ją nešti ir dovanoti aplinkiniams“, – linki I. Braškytė.

„Linkiu, kad kolektyvai gyvuotų kuo ilgiau, kad būtų gražaus jaunimo, norinčio šokti, dainuoti, groti. Gerų koncertų, įsimintinų kelionių. Nors pandemijos metu buvo nelengva, atsigauname ir, tikiu, kad gyvuosime“, – pozityviomis mintimis dalijasi koncertmeisterė I. Milaknienė.

Informuojame, kad renginyje gali būti filmuojama ir/ar fotografuojama ir Jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Pranešimą paskelbė: Živilė Mediekšienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija

Parašykite komentarą