Sveikata

Vaistų gamintojai perspėja: nauja tvarka apsunkins galimai net 210 tūkst. pacientų gydymą ir patuštins valstybės biudžetą 2,5 mln. eurų

Vaistų gamintojai kreipėsi į ministrę pirmininkę bei valdančiosios koalicijos partnerius su raginimu keisti nuo sausio 1-osios įsigaliojančią naują vieno gamintojo sudėtinių vaistų kompensavimo tvarką. Pasak jų, įsigaliojus naujajai tvarkai keisis galimai net 210 tūkst. pacientų gydymas, o valstybei tai kainuos papildomus 2,5 mln. eurų.

Kreipimesi, kurį pasirašė farmacijos bendrovės „Servier Pharma” ir „KRKA Lietuva“, teigiama, kad pagal naująją tvarką, numatytą Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarime nr. 994, galimas paciento priemokos dydis mažėja nuo 4,7 eurų iki maždaug 1-3 eurų. Vaistų gamintojai buvo įpareigoti parduoti vaistus už kainą, balansuojančią ant savikainos ribos arba net nešančią nuostolį.

„Jei naujoji tvarka įsigalios sausio 1 d., vaistų gamintojai sudėtinių vaistų kainas turėtų mažinti net iki 75 proc. Kalbant apie originalius, analogų neturinčius sudėtinius vaistus, tokie drastiški kainos pokyčiai yra neįmanomi. Tokiu būdu moderniausi vaistai tiesiog nebebus kompensuojamųjų vaistų kainyne ir galimai net 210 tūkst. lėtinėmis ligomis sergančių pacientų bus priversti keisti gydymą”, – sako „Servier Pharma” vadovas Mindaugas Papievis.

Jo teigimu, dėl poros eurų skirtumo naikinama galimybė pacientui gauti tinkamiausią gydymą kompensuojamaisiais vaistais, atitinkantį pasaulio ir Europos sveikatos organizacijų rekomendacijas. Iš pacientų atimama galimybė gerti vieną sudėtinę tabletę, tad vietoj jos teks gerti saują pavienių vaistų.

Priverstiniai pokyčiai pacientams ir daugiau darbo medikams

„Kai viena sudėtinė tabletė pakeičiama atskiromis tabletėmis, tai turi įtakos ne tik pacientų patogumui, bet ir gydymo veiksmingumui. Tyrimai rodo, kad kuo didesnis tablečių skaičius, tuo blogesnis jų vartojamumas”, – teigia M. Papievis.

Pasak jo, 2017 m. Vengrijoje išanalizuoti daugiau nei 109 tūkst. pacientų duomenys atskleidė, kad atskirais vaistais besigydantys pacientai dvigubai dažniau nutraukė savo gydymą, nei tie, kurie vartojo po vieną tabletę. 

„Sudėtinių vaistų dingimas iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo bus našta ne tik pacientams, bet ir su pandemija kovojantiems Lietuvos medikams. Iškart po sausio 1-osios, medikai privalės skubiai keisti gydymą ir skirti naujus vaistus tiems pacientams kurie iki šiol vartojo sudėtinius vaistus vienoje tabletėje”, – sako „KRKA Lietuva” vadovas Darius Sinkevičius.

Jo teigimu, pandemijos laikotarpiu gydytojų darbas ir taip yra komplikuotas, tad masinis gydymo keitimas dideliam skaičiui pacientų taps dar vienu didelio masto iššūkiu ir taip perkrautai šalies sveikatos apsaugos sistemai.

Siekis sutaupyti gali kainuoti 2,5 mln. eurų

Nors tokie ir kiti panašūs ribojimai buvusios valdžios buvo įvesti siekiant sutaupyti, bet sudėtinius vaistus pakeitus atskiromis tabletėmis, biudžetui tai gali kainuoti papildomus 2,5 mln. eurų.

Vadovaujantis LR Vyriausybės nutarimu Nr. 994, kompensuojant vieną sudėtinį vaistą, valstybė sumoką vieną 1,51 Eur antkainį. Įsigaliojus naujajai tvarkai, pacientas turės sudėtiniame vaiste esančias veikliąsias medžiagas įsigyti atskiromis tabletėmis, 1,51 Eur antkainis bus taikomas kiekvienai iš jų. 

Kreipimosi tekste taip pat cituojamas pačių Seimo koalicijos partnerių parengto susitarimo tekstas, kuriame rašoma apie „galimybę medikams patiems laisviau spręsti tiek dėl gydymo metodų, tiek dėl būtinų tyrimų ir tinkamiausių pacientams vaistų skyrimo“. 

Vaistų gamintojai palaiko tokią Seimo poziciją ir atkreipia dėmesį, kad kompensuojamųjų vaistų kainodara neturėtų tapti kliūtimi gydytojams užtikrinti individualizuotą gydymą pacientams.

Pranešimą paskelbė: Ulijona Bartašiūtė, UAB „Bosanova”

Parašykite komentarą