Įvairenybės

Vaikų psichologė – apie žaislų mažiesiems parinkimą: su kintančiais poreikiais turi kisti ir supantys daiktai

Nors laiko iki Kalėdų liko visiškai nedaug, nemaža dalis tėvų vis dar suka galvas, ką po eglute padėti savo vaikams. Tačiau, prieš priimant sprendimą, psichologai siūlo pasvarstyti ir apie tokių dovanų naudą. Mat ekspertai pažymi, kad žaislai vaikų gyvenimui – ypač svarbūs: jie ramina, kelia smalsumą, stimuliuoja, vysto pažintinius procesus, ugdo vaizduotę ir kūrybiškumą. Todėl psichologai tėvams pataria, kokias kalėdines dovanas labiausiai verta rinktis, norint mažiesiems suteikti šios naudos bei užauginti brandžias asmenybes. Kad tai padaryti būtų dar lengviau, lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ sudarė šiemet populiariausių žaislų vaikams sąrašą.

Paruošia suaugusiųjų gyvenimui

Pažintis su kiekvienu daiktu, kurį savo gyvenime naudojame suaugę, prasideda nuo vaikystėje turėtų žaislų. Todėl apie tai kalbanti vaikų psichologė Renata Gataveckaitė pažymi – žaisti mažiesiems yra būtina ir kuo daugiau. Mat žaidimai, anot jos, visapusiškai lavina, ugdo ir tinkamai paruošia suaugusiųjų gyvenimui.

„Vaikai, neturėdami galimybės savo pasaulio išreikšti žodžiais, dažnai tai daro žaisdami. Todėl įvairūs žaislai jiems yra be galo svarbūs. Juk daiktų pasaulio pažinimas prasideda nuo pirmojo barškučio ar kramtuko, migduko. Pastarieji žaislai leidžia nurimti, atsipalaiduoti prieš miegą. Taigi išmokti priimti supančią aplinką, ja domėtis ir prisitaikyti jau pajėgūs netgi kūdikiai“, – sako R. Gataveckaitė.

Vėliau, pasak psichologės, žaislai padeda lavinti įvairias vaikų pažinimo sritis. Todėl žaisdami mažieji ugdo emocinius gebėjimus, išmoksta suprasti kitų jausmus, tinkamai į juos sureaguoti. Ekspertės teigimu, tokiu atveju, svarbi ir suaugusiųjų pagalba. Kadangi mažesni vaikai dažniausiai žaidžia vieni, be savo bendraamžių, dėl to tėvai turi įsitraukti, nukreipti teisinga ugdymo kryptimi.

„Tuomet žaislai labai kryptingai lavina mažųjų pažintines funkcijas: suvokimą, dėmesį, atmintį, loginį mąstymą, kalbinius gebėjimus, orientaciją erdvėje, turi begalę ir kitų privalumų. Vienas svarbiausių jų – kūrybos, vaizduotės ugdymas. Tokiai vaiko raidai žaislų vaidmuo yra milžiniškas“, – pastebi psichologė.

Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, perkamiausi žaislai vaikams susiję ir su tuo metu populiariais herojais.
„Pavyzdžiui, šiuo metu yra itin populiarios L. O. L. lėles, lenkiančios net jau seniai klasika tapusias barbes, – sako Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė. – Beje, kas iš mūsų vaikystėje nenorėjo būti policininkais? Policijos rinkinys yra vienas populiariausių pasirinkimų nuo lapkričio mėnesio.“

Paprasčiausi sprendimai – ne išeitis

Klausimas, ką dovanoti vaikams, yra nuolatinis. Šis galvosūkis tėvams kaskart kyla prieš gimtadienius, įvairias progas, dideles šventes, šiuo metu – artėjant Kalėdoms. Todėl paklausta, kaip pagal skirtingą vaikų amžių parinkti žaislus, R. Gataveckaitė, pirmiausia, siūlo atsižvelgti į nurodomas gamintojo rekomendacijas ant pakuočių.

Pastarosios, pabrėžia psichologė, žymi žaislų naudojimo saugos normatyvus, kartu yra ir orientyras į skirtingo amžiaus vaikų pomėgius. Tačiau, priduria ekspertė, tokios rekomendacijos, ką mėgsta mažieji, yra tik bendrinės. Dėl to jos pagelbėti gali tik mažiau vaikus pažįstantiems giminaičiams, tėvų draugams.

„Savo ruožtu patys tėvai į žaislų pirkimą turėtų žiūrėti labiau kūrybiškai ir atsakingai. Todėl vertėtų atsižvelgti į asmeninius vaiko poreikius bei pomėgius. Tai gali būti nelengva užduotis, bet dėl savo atžalų turėtume pasistengti, o ne ieškoti paprasčiausio sprendimo. Nupirkti naują žaislą, kuris gražiai groja ir šviečia, yra išties patogu, tik ar jis vaikui bus visapusiškai naudingas? Verčiau pagalvoti, kaip tokia dovana skatina mąstyti, ką nors pakartoti, tobulėti, surasti kelią kitam žingsniui. Renkantis žaislus svarbu suprasti, kad vaikystė kaip raidos etapas yra labiausiai dinamiška, vaiko poreikiai kinta žaibiškai, todėl su jais kisti turi ir supantys daiktai“, – pasakoja R. Gataveckaitė.

E. Dapkienė pastebi, kad ne vienerius metus „Maximos“ parduotuvėse populiariausių žaislų sąraše pirmą vietą užima LEGO konstruktoriai, kurie yra pritaikyti įvairaus amžiaus vaikams.

„Jų pirkėjams galime pasiūlyti itin platų asortimentą – daugiau nei 300 prekių, nuo maždaug 4 eurus kainuojančių mažiausių iki daugiau nei 200 eurų kainuojančių didžiausių konstruktorių. Ne mažiau populiari žaislų kategorija – įvairūs stalo žaidimai, į kuriuos gali įsitraukti visi šeimos nariai. Dažniausias pasirinkimas – „Monopolis“ ir „Piešimas ore“. Taip pat tarp perkamiausių žaislų yra įvairios transporto priemonės, ypač – valdomos radijo bangomis, pliušiniai žaislai ir kūrybiniai, lavinamieji rinkiniai“, – vardija E. Dapkienė.

Siūlo susitelkti ne tik į dovanas

Dėl visų minėtų priežasčių, teigia psichologė, tinkamiausi yra vaikus kūrybai įkvepiantys žaislai. Tokie, kurie padeda sugalvoti, kaip įvairias detales jungti, jas panaudoti kitiems žaidimams. Taip, anot R. Gataveckaitės, plečiant žaislų funkcionalumą, didėja ir vaikų kūrybiškumo galimybės.

„Tai įvyksta tada, kai tokių daiktų mažieji turi ne tiek ir daug. Todėl, manau, vaikams nereikia gausybės žaislų. Daugiau naudos yra iš apgalvoto jų parinkimo. Ne veltui daug svarbiau yra turėti, iš ko statyti smėlio pilis, tunelius, namus. Taip pat – galėti į tokius pastatytus objektus įdėti įvairių rūšių gyvūnėlius, žmonių figūrėles, automobiliukus, kitus skirtingus gyventojus. Drauge turėti detalių aplinkai apstatyti. Be to, mažesni vaikai vienam tikslui gali naudoti medinius kubelius su skaičiais ar raidėmis, o vėliau, paaugę, iš jų dėlioti žaislus, matematines kombinacijas“, – kalba psichologė.

Ji priduria: elektroniniai žaislai mažiesiems taip pat reikalingi. Pastarieji leidžia vaikams atlikti pakartojamuosius veiksmus, o tai itin svarbu besimokant kalbėti, mėgdžioti garsus, kuriuos tokie daiktai ir skleidžia. Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, tarp tokių žaislų pagal pardavimus dominuoja pliušiniai interaktyvūs žaislai.

„Tuo metu knygos yra vienas labiausiai patartinų dovanų pasirinkimų. Jos, skaitomos prieš miegą mamos ar tėčio, leidžia išmokti dėmesingai klausyti, suprasti, pažinti pasaulį. Tačiau šalia dovanų verta ugdyti ir vaikų suvokimą, kad šventės, o ypač – Kalėdos, nėra tik naujų žaislų laukimo metas. Tai šeimos, tradicijų, artimo ryšio stiprinimo laikas, kurį, drauge išpildydami ir mažųjų norus, turėtume visapusiškai puoselėti“, – mano R. Gataveckaitė.

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Parašykite komentarą