Studijos

Unikali FTMC prof. E. Norkaus pinigų paroda: ant monetų ir banknotų – mokslas ir mokslininkai

Rugsėjo 24 d., ketvirtadienį, 17 val. Fizinių ir technologijos mokslų centre (FTMC I a. fojė, Saulėtekio al. 3) vyks FTMC chemijos mokslų profesoriaus, akademiko Eugenijaus Norkaus unikalios numizmatikos parodos „Mokslas ir mokslininkai monetose ir banknotuose“ atidarymas.

 Profesorius Eugenijus Norkus yra FTMC Katalizės skyriaus vadovas, vyriausiasis mokslo darbuotojas, dirbantis fizikinės chemijos srityje. Monetų ir banknotų kolekcionavimas (pirmoji moneta prof. E. Norkaus rinkinyje atsirado, kai jam buvo septyneri metai) – vienas iš keleto jo laisvalaikio pomėgių, “išsikristalizavęs” į kryptingai renkamą pinigų, ant kurių vaizduojami žymūs mokslininkai ar svarbiausi mokslo įvykiai, kolekciją.

Tai – pirmoji surengta tokia numizmatikos paroda Lietuvoje (greičiausiai – ir pasaulyje), skirta visuomenei pristatyti pasaulinio lygio mokslininkų atvaizdus ir įvairių mokslo sričių įvykius, pavaizduotus ant įvairių šalių pinigų skirtingais laikotarpiais. Unikali numizmatikos kolekcija apima fizinius, gyvybės, gamtos, technikos mokslus, filosofiją bei keletą kitų objektų. Pasak parodos iniciatoriaus ir autoriaus akademiko E. Norkaus, tokiu būdų jis siekia populiarinti mokslą ir mokslinius tyrimus, akcentuoti mokslo tyrėjų bei išradėjų veiklos prestižą, parodyti, kad ne tik karaliai, prezidentai ar karvedžiai gali puikuotis ant monetų ir banknotų.

Parodos atidaryme FTMC dalyvaus žinomi Lietuvos mokslininkai, Lietuvos Mokslų akademijos prezidentas Jūras Banys, parodą pristatys jos autorius, garsus Lietuvoje ir užsienyje chemijos mokslų daktaras, FTMC prof. Eugenijus Norkus, nusipelnęs mokslininkas, už savo veiklą daug kartų įvertintas aukštais apdovanojimais, net du kartus tapęs Lietuvos mokslo premijos laureatu (2000 m. ir 2015 m.).

Eksponatus iš XIX – XXI a. laikotarpio parodai „Mokslas ir mokslininkai monetose ir banknotuose“ prof. E. Norkus kryptingai rinko apie penkerius metus. Parodoje bus galima pamatyti apie du šimtus banknotų ir monetų iš šios kolekcijos, skirtos mokslui ir mokslininkams. Kaip teigia parodos autorius, fizikos, chemijos, gamtos mokslų tyrėjus spausdinti ant pinigų, tokiu būdu pagerbiant bei viešinant jų veiklą ir nuopelnus mokslui, pradėta tik tuomet, kai 1901 m. buvo įteikta pirmoji Nobelio premija.

Tarp eksponatų – raritetas, 1935 m. Vokietijoje, Hitlerio valdymo metais išleistas 100 markių banknotas su žymiu vokiečių chemiku Justus Liebig, itin mažo tiražo 10 eurų moneta su žymios mokslininkų poros Pierre ir Marie Skłodowska-Curie atvaizdais ir kiti. Pasak FTMC prof. E. Norkaus, jo kolekcijoje mokslininkės M. Skłodowskos-Curie atvaizdas – populiariausias ant monetų, o banknotų – daugiausia su išradėjo Nikola Tesla atvaizdu. Chemijos profesorius E. Norkus ateityje planuoja surengti Nobelio premijos laureatų ir povandeninio pasaulio atvaizdų numizmatikos parodas.

Išskirtinė prof. E. Norkaus pinigų paroda „Mokslas ir mokslininkai monetose ir banknotuose“ vienas iš FTMC 10-metų veiklos sukakčiai paminėti skirtų renginių. Kviečiame žiniasklaidos atstovus dalyvauti parodos atidaryme ir kituose FTMC renginiuose.

Didžiausio Baltijos šalyse mokslinių tyrimų ir inovacijų centro FTMC 10-metų veiklos jubiliejui paminėti skirta mokslinė konferencija „10 metų mokslinės kompetencijos ir aukštųjų technologijų inovacijų” bei kiti renginiai vyks rugsėjo 28-29 d.

Daugiau: https://www.ftmc.lt/news/715/69/10-metu-mokslines-kompetencijos-ir-aukstuju-technologiju-inovaciju

Pranešimą paskelbė: Rūta Stalionytė, Valstybinis mokslinių tyrimų institutas Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC)

Parašykite komentarą