Įvairenybės

Tvarūs sprendimai Vėlinėms: 5 patarimai, kaip sumažinti poveikį aplinkai

Vėlinės – rimties, susikaupimo, mirusiųjų atminimo diena. Bet ar žinojote, kad lyginant su kitais mėnesiais, atliekų kapinėse kiekis šiomis dienomis stipriai išauga? Norint sumažinti jų kiekį, tvarkant kapus reikėtų atsigręžti į aplinkai kuo palankesnius sprendimus. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad likus savaitei iki Vėlinių, jaučiamas didelis susidomėjimas šiai šventei skirtoms prekėms – ekologiškoms žvakėms ir gyvoms gėlėmis.

„Kaip ir kiekvienais metais, šiuo laikotarpiu stebime išaugusį pirkėjų susidomėjimą mirusiųjų atminimo dienai skirtoms prekėms. Tam, kad reikalingiausius dalykus pirkėjai rastų vienoje vietoje, esame paruošę didelį jų asortimentą. Visada siekiame pasiūlyti savo pirkėjams ir platų kainos pasirinkimą, atitinkantį kiekvieno poreikius ir galimybes. Pavyzdžiui, žvakių kainos svyruoja nuo 0,89 iki 11,99 Eur. Žvakės skiriasi tiek savo dydžiu, tiek degimo trukme – pigiausia dega 24 val., o brangiausios, kurios sulaukia didelio pirkėjų dėmesio, dega net 48 val. Be to, siūlome ir aplinkai draugiškų ekologiškų žvakių, kurios pagamintos naudojant net 90 proc. atsinaujinančių žaliavų. Šių žvakių kaina – 0,65 Eur, o jų degimo laikas – 28 val.“, – teigia V. Budrienė.

Dar viena tinklo naujiena – lauko prekybos augalais paviljonai, įrengti šalia 5 parduotuvių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Lauko prekyba paviljonuose bus tęsiama iki pat lapkričio 1 dienos, o juose galima įsigyti ir kapams puikiai tinkančių chrizantemų ar viržių. Be to, paviljonuose prekiaujama ir žvakėmis.

Atliekų kiekis išauga 120 tonų

Klimato muziejaus komunikacijos vadovė Miglė Vasiliauskaitė sako, kad pasiruošimo Vėlinėms laikotarpiu, lyginant su kitais mėnesiais, kapinėse atliekų kiekis vidutiniškai išauga 120 tonų ir kasmet šis skaičius vis didėja. Be to, didelė dalis atliekų lieka neišrūšiuota.

„Po įvairiausių švenčių – o tarp jų ir Vėlinių – neretai lieka daug atliekų, todėl artėjant svarbioms progoms reikėtų nepamiršti sąmoningumo: rūšiuoti šiukšles, stengtis naudoti kuo mažiau plastiko, atsakingai apsipirkinėti, gaminti nešvaistant maisto. Tai keli, paprasti žingsniai, kuriais prisidėsime prie tvaresnės aplinkos kūrimo“, – sako M. Vasiliauskaitė ir kartu su „Iki“ dalijasi keliais patarimais, kaip kuo tvariau pasiruošti Vėlinėms.

5 patarimai tvaresnėms Vėlinėms

Sodinkite gyvus augalus. Prieš nusprendžiant, kokius augalus rinktis kapų dekoravimui, reikėtų įsivertinti, kiek laiko bus skiriama jų puoselėjimui. Norint, kad kapavietės būtų ne tik tvarios, bet ir atrodytų subtiliai bei skoningai – geriausia joms papuošti rinktis gyvus augalus, o dar geriau – daugiamečius. Tam puikiai tinka ir patys paprasčiausi viržiai, kurie gerai atlaiko šalčius, puikus pasirinkimas ir įvairiausi spygliuočiai, astrai. Visgi, puošiant kapus, svarbiausia – saikas, todėl augalus patartina derinti ir spalviškai. Taip kapai atrodys harmoningai.

Namuose pasigaminkite papuošimų. Jeigu ant artimųjų kapo norite palikti šį tą asmeniško – namuose galite lengvai pasigaminti natūralų vainiką. Vainikėliams panaudoti galite eglišakius, šermukšnių uogas, kankorėžius, kaštonus – viską, ką šiuo metu dovanoja gamta. Vainiko pagrindui būtinas karkasas, kurį nesunkiai galite pasigaminti patys, pavyzdžiui, suvydami lanksčias beržo šakeles, svarbiausia, kad jos būtų minkštos. Šakeles susukus į ratą – nepamirškite jų sutvirtinti vieline virvute. Tuomet šakeles reikėtų dėti prie paruošto karkaso – jas per jį perpinti ir viską sutvirtinti vieliniu siūlu.

Į kapines vykite grupelėmis. Dar vienas puikus būdas tvariau paminėti Vėlines – mažinti automobilių, vykstančių į kapines, skaičių. Susikooperavę su šeimos nariais ir į kapines vykdami vienu automobiliu, sumažintumėte ir taršą, ir išlaidas. Todėl užuot mašinoje važiavę vieni, kooperuokitės.

Rūšiuokite nuo kapų likusias atliekas. Kaip jau minėta anksčiau, didelė dalis nuo Vėlinių likusių atliekų dažnai net nebūna išrūšiuojamos, todėl nepamirškite nuvytusias gėles išmesti į komposto arba mišrių šiukšlių konteinerį, nuo žvakių likusius stiklinius arba plastmasinius indelius – į stiklo arba plastmasės, kitas atliekas – į joms specialiai skirtus konteinerius. Visgi, nepamirškite, kad į rūšiuojamų atliekų konteinerius galima išmesti žvakių indelius tik tuo atveju, jeigu jose nėra likusio vaško.

Rinkitės daugkartines detales. Kad kas kartą nereikėtų pirkti, išmesti ir vėl pirkti kapus puošiančių detalių – rinkitės tokias, kokias panaudoti galėsite ne kartą. Kapus taip pat galite papuošti žibintais, į kuriuos periodiškai galėsite įstatyti naują žvakę. Rinkitės ir patvarią vazą, į kurią nuolat bus merkiamos gėlės, savo patogumui šalia kapo padėkite ir vandens pripildytą laistytuvą.

Parašykite komentarą