Teisėsauga, kriminalai

TGS Baltic reikšmingai prisidėjo formuojant naują teismo praktiką visoje ES teisėje

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sausio 18 d. priėmė nutartį, kurioje išsprendė klausimą, ar nacionaliniame Europos Sąjungos valstybės narės teisme gali būti nagrinėjamas investuotojo ir valstybės narės ginčas. Ši byla yra pirmoji byla ES po to, kai Teisingumo Teismas 2018 m. kovo 6 d. sprendimu Achmea byloje pripažino, jog investicinių ginčų sprendimas tarptautiniame arbitraže pagal dvišales investicijų apsaugos sutartis tarp ES valstybių narių yra negalimas. Savo nutartyje Aukščiausiasis teismas konstatavo, kad ginčų tarp investuotojų ir valstybės narės sprendimas arbitraže yra negalimas dėl prieštaravimo ES teisei. Po to kai Lietuvos Respublika tapo ES valstybe nare.

Anot advokatų kontoros „TGS Baltic“ advokato Dr. Tado Varapnicko, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pateiktas išaiškinimas įneš daugiau aiškumo visoje ES. Ypatingai bylose, kurios susijusios su ginčais tarp investuotojų ir valstybėmis narėmis. „Po to, kai Teisingumo Teismas 2018 m. priėmė savo garsųjį sprendimą Achmea byloje, nurodydamas, jog ES teisė draudžia ginčų sprendimą tarp investuotojų ir valstybių narių tarptautiniame arbitraže, šis klausimas iki šiol kėlė daug diskusijų visoje ES. Nors vėliau Teisingumo Teismas dar keliose bylose ir toliau formavo tokią pačią praktiką, šios diskusijos nesiliovė. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pateikti argumentai byloje, kurioje pirmą kartą praktiškai bandoma arbitraže pareikštus reikalavimus perkelti iš ES teisei prieštaraujančio arbitražo į nacionalinį teismą, turėtų prisidėti prie diskusijos vystymo ES. Tai turėtų suteikti daugiau aiškumo ne tik Lietuvos, bet ir visos ES nacionaliniams teismams“, – sakė Tadas Varapnickas.

Naujoji teismų praktika susiformavo Lietuvos Aukščiausiajam Teismui sprendžiant dėl daugiau nei 240 mln. eurų vertės valstybės, atstovaujamos „TGS Baltic“, ieškinio Prancūzijos energetikos grupei „Veolia“, Lietuvos „Icor“ bei su jomis susijusiems asmenims dėl žalos atlyginimo priėmimo klausimą. LAT priėmus šią nutartį, valstybės pareikšto ieškinio priėmimo klausimas toliau bus sprendžiamas Vilniaus apygardos teisme, tačiau vykstančio arbitražo proceso argumentas jau nebegalės būti naudojamas.

Pranešimą paskelbė: Inga Lungė, TGS Baltic

Parašykite komentarą