Politika ir teisė

Teisingumo ministerija ruošia pasiūlymus, kurie leis teismams dirbti efektyviau

Nors Konstitucijoje numatyta, kad teismai turi vykdyti tik teisingumą, tačiau iki šiol jie atlieka ir nemažai teismams nebūdingų funkcijų. Teisingumo ministerijoje patvirtintas planas, kuriame yra numatyta, kokių teismams nebūdingų funkcijų ketinama atsisakyti perduodant jas kitoms valstybės institucijoms ir pareigūnams.
„Teismams nebūdingų funkcijų atisakymas leis teisėjams labiau susikoncentruoti ties pagrindiniu darbu – teisingumo vykdymu. Įgyvendinus šias priemones, turėtų sumažėti teisėjų darbo krūvis, bylų nagrinėjimas taptų spartesnis. Svarbiausia, kad tokių priemonių naudą visų pirma pajustų žmonės, kurie dėl vienokių ar kitokių aplinkybių turi susidurti su teismais“, – sako teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Teisingumo ministras pabrėžia, kad 16-osios Vyriausybės programoje įrašyta nuostata, kad turi būti atsisakyta teismams nebūdingų funkcijų.
Teisingumo ministerijos parengtame plane siūloma atsisakyti teismų išduodamų leidimų leisti parduoti ir įkeisti butą, kai šeima augina nepilnamečius vaikus ir kai šis nekilnojamasis turtas yra šeimos nuosavybė, taip pat atsisakyti leidimų dėl vedybų sutarčių pakeitimų. Nepilnamečių vaikų interesus siūloma apsaugoti kitais mechanizmais.
Pavyzdžiui, asmenys, auginantys nepilnamečius vaikus, turi gauti apylinkės teismo leidimą, jeigu nori parduoti arba įkeisti butą, kuriame gyvena nepilnamečiai vaikai. Taip pat reikalingas teismo leidimas, jeigu sutuoktiniai nusprendė pakeisti Vedybų sutarčių registre įregistruotą vedybų sutartį. Pernai teismai įvairiausių leidimų išdavė apie 12 tūkstančių.
Tais atvejais, kai sutuoktiniai neturintys nepilnamečių vaikų nori nutraukti santuoką bendru sutikimu, neturi kreditorių arba kreditoriai nereiškia pretenzijų dėl turto pasidalijimo būdo, taip pat nebereikėtų kreiptis į teismą dėl santuokos nutraukimo.
Plane siūloma svarstyti, ar nereikėtų atsisakyti nuostatos, kad atliekant ikiteisminį tyrimą ekspertizę gali skirti tik ikiteisminio tyrimo teisėjas.
Ateityje siūloma išplėsti administracinių teisės pažeidimų bylose neteisminių institucijų kompetenciją, kad nuobaudas už padarytus pažeidimus galėtų skirti jos, o ne teismai. Taip pat bus svarstoma, ar plėsi bylų, kuriose būtų privaloma išankstinė neteisminė ginčo sprendimo tvarka, sąrašą. Pavyzdžiui, jei būtų pritarta šiam siūlymui, ginčai dėl vartotojų teisių pažeidimo galėtų būti privaloma sprendžiami ikiteismine tvarka Valstybinėje vartotojų teisių apsaugos tarnyboje.
Nereikėtų į teismą kreiptis ir tais atvejais, jei prašoma vaiko tėvu įrašyti vyrą, kuris pripažįsta save vaiko tėvu.
Civilinio kodekso, Baudžiamojo kodekso, kitų įstatymų pataisas ketinama parengti šiais metais ir kitų metų pradžioje ir pateikti jas svarstyti Vyriausybei, o po to – Seimui.

Parašykite komentarą