Neatsakingas švaistymasis kaltinimais konkurentams turi savo kainą. Tuo galėjo įsitikinti vienos bendrovės atstovai „Facebook“ socialiniame tinkle apkaltinę kitą įmonę gamybos technologijos vagyste. Byla persikėlė į teismą, kur įrodymų priremtas atsakovas buvo priverstas prašyti taikos sutarties.
Į advokato perspėjimą nereagavo
Viskas prasidėjo nuo to, kad fermentuotus avižų ir kitų kultūrų gėrimus gaminančios įmonės „Probioduktai“ vadovai iš savo bei gaminio paskyros „ZOE produktai“ socialiniame tinkle „Facebook“ apkaltino tokio paties tipo gėrimus gaminančią mažąją bendriją „Mėmelio prekyba“ gamybos technologijos vagyste ir produktų plagiatu.
Dar daugiau – jie teigė, kad tai buvo padaryta su Žemės ūkio ministerijos bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojų pagalba.
Priblokšta tokių rimtų, bet niekuo nepagrįstų kaltinimų, „Mėmelio prekybos“ direktorė Rūta Gudaitytė nutarė nesivelti į žodžių karą socialiniame tinkle, bet eiti teisiniu keliu. Gavęs advokato parengtą perspėjimą dėl galimų teisinių pasekmių atsakovas (UAB „Probioduktai“) ir toliau tęsė šmeižto kampaniją, todėl buvo kreiptasi į Vilniaus miesto apylinkės teismą.
Ieškovė: „Tas pats kaip kaltinti cepelinų plagijavimu“
„Sunku paaiškinti, kas lėmė tokį aršų, nors niekuo nepagrįstą, puolimą. Matyt jie išties patikėjo, kad yra šio produkto išradėjai ir visos teisės priklauso tik jiems. Nepaisant to, kad tokie gėrimai yra žinomi jau šimtus metų ir nėra niekaip patentuoti. Situaciją būtų galima palyginti su cepelinais: tai tas pats jei vienas restoranas užsipultų kitą kaltindamas cepelinų plagijavimu“, – lygino R. Gudaitytė.
Prasidėjus teismo procesui į jį kaip tretieji asmenys buvo įtrauktos ir Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
„Vykstant procesui atsakovas bandė įrodyti, kad, nurodžius tam tikriems ŽŪM darbuotojams, slapta buvo nukopijuota informacija nuo technologinių kortelių, saugomų VMVT, ir perduota ieškovei – MB „Mėmelio prekyba“. Tačiau paaiškėjo netikėtas dalykas – pasirodo bendrovė „Probioduktai“ VMVT net nebuvo pateikusi savo produkto gamybos technologinių kortelių. Todėl ir jų kaltinimai savaime neteko prasmės“, – pasakojo ieškovės advokatas Gediminas Žlioba.
Sutiko atlyginti žalą
Suvokę kokioje absurdiškoje situacijoje atsidūrė, atsakovai inicijavo taikos sutarties pasirašymą ir sutiko sumokėti 700 Eur neturtinei žalai bei 2 296 Eur ieškovės patirtoms bylinėjimosi išlaidoms atlyginti.
„Tiek aš, tiek mano vadovaujama įmonė per daugiau kaip metus trukusį laikotarpį iki teismo sprendimo patyrėme didelę reputacinę ir kitokią žalą. Buvo vartotojų, kurie patikėjo konkurentų skleidžiamu melu ir dėl šito užsipuldavo netgi mane asmeniškai.
Tačiau aš tikiu mūsų teismų profesionalumu. Tikėjau, kad ir šioje byloje tiesa nugalės – taip ir nutiko. Labiausiai noriu, kad žmonės suprastų, jog negalima švaistytis niekuo nepagrįstais kaltinimais ir tikėtis, jog liksi nenubaustas. Jei reikės, nedvejodama ir vėl eisiu teisiniu keliu, kad įrodyčiau tokių ar panašių kaltinimų nepagrįstumą“, – sakė bendrijos, gaminančios gėrimą „Mėmelio fermentuotas“, vadovė.