Transportas

Tarptautiniame transporto ministrų susitikime – išskirtinis dėmesys strateginiams susisiekimo projektams ir inovacijų skatinimui Baltijos regione

Siekiant užtikrinti visos Baltijos regiono susisiekimo sistemos konkurencingumą, būtina toliau gerinti šalių transporto jungtis su Vakarų Europa, kuo sparčiau įgyvendinti strateginės reikšmės „Rail Baltica“ projektą, taip pat skatinti transporto sektoriaus inovacijas bei skaitmenizavimą. Tai Lietuvos susisiekimo ministras Marius Skuodis akcentavo šiandien Transporto inovacijų forume vykusioje tarptautinėje ministrų diskusijoje su kaimyninių Baltijos šalių, Lenkijos ir Ukrainos kolegomis.

Tarptautinėje ministrų diskusijoje „Perkuriant logistikos grandines neapibrėžtumo laikais“ dalyvavo Latvijos susisiekimo ministras Tālis Linkaits, Estijos ekonominių reikalų ir infrastruktūros viceministras Kaupo Läänerand ir Lenkijos infrastruktūros viceministras Grzegorz Witkowski. Prie diskusijos nuotoliniu būdu taip pat prisijungė Ukrainos infrastruktūros viceministras Mustafa Nayyem.

„Lietuvos, kaip ir viso regiono šalių, transporto ir logistikos sektorius šiuo metu išgyvena beprecedentę transformaciją, kuri apima rinkų, klientų ir veiklų diversifikaciją bei plėtrą į naujas rinkas, ypač – Vakarų Europos. Mūsų bendradarbiavimas, glaudesnė tarpusavio integracija ir lyderystė diegiant transporto inovacijas yra kaip niekad svarbi šiandieniniame geopolitiniame kontekste“, – tarptautinėje ministrų diskusijoje kalbėjo Lietuvos susisiekimo ministras M. Skuodis.

Diskusijos dalyviai pažymėjo, kad „Rail Balticos“ projekto įgyvendinimo progresas yra strateginės svarbos uždavinys visai Europai. Lietuvos ir Latvijos ministrų teigimu, „Rail Balticos“ atkarpa nuo Kauno iki Rygos šiuo metu yra pati brandžiausia visame projekte. Darbai šiame ruože jau yra perėję į statybų etapą – šalys ir toliau dės visas pastangas, kad projektas būtų įgyvendintas laiku ir kokybiškai. Pasak M. Skuodžio, siekiant pagerinti transporto ir logistikos jungtis visoje Vidurio ir Rytų Europoje, jau dabar galvojama ir apie greitojo europinio geležinkelio jungtį su Klaipėda.

Aptariant šalių geležinkelių plėtros perspektyvas pažymėta, kad Ukrainos grūdų eksporto klausimas ypač paryškino poreikį turėti vieningą geležinkelių standartą Vidurio Rytų Europoje. Latvijos susisiekimo ministras T. Linkaits atkreipė dėmesį, kad šalys intensyviai ieško galimų sprendimų Ukrainos grūdams gabenti – bendromis pastangomis ieškoma naujų būdų sujungti Ukrainą ir Baltijos šalių jūrų uostus ir keliais, ir europinio standarto geležinkeliu.

Anot Estijos ekonominių reikalų ir infrastruktūros viceministro K. Läänerando, skaitmenizacija yra bendras Baltijos regiono kelias konkurencingumo skatinimui. Ministras M. Skuodis taip pat pabrėžė, kad unikalių galimybių Lietuvai ir visai Europai žada transporto sektoriaus skaitmenizavimas, inovacijos, 5G ryšio plėtra.

„Baltijos jūros regiono šalys siekia pirmosios Europoje visiškai atsisakyti popierinių dokumentų vykdant bet kokias logistikos operacijas. Kartu su Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Suomijos kolegomis tęsiame bendradarbiavimą transporto skaitmenizavimo tikslais ir siekiame būti šios srities lyderiais Europos mastu. Likusi Europa šį pokytį įgyvendins metais vėliau – tik 2025 m.“, – teigė M. Skuodis.

Lietuva yra viena pirmaujančių pasaulyje pagal šviesolaidinio ryšio tinklo ir interneto spartą, 80 proc. šalies gyventojų jau gali naudotis 5G ryšiu. Numatoma, kad vėliausiai iki 2025 m. naujosios kartos 5G ryšys atsiras tarptautiniuose sausumos transporto koridoriuose, valstybinės reikšmės magistralėse, oro ir jūrų uostuose. Siekiama, kad šiuo ryšiu iki 2025 m. būtų  padengta bent 95 proc. šalies teritorijos. Be to, Baltijos šalys pirmosios regione kuria tarptautinį 5G koridorių, kuris apims visas tris šalis.

Tarptautinis transporto inovacijų forumas vyksta spalio 20–21 d. Vilniuje.

Pranešimą paskelbė: Žydrūnė Tursaitė, LR Susisiekimo ministerija

Parašykite komentarą