Apie artėjančias šventes primena ne tik sužibusios Kalėdų eglutės, bet ir parduotuvių lentynose išsirikiavę tik šiam metų laikui būdingi maisto produktai. Vieni jų – kūčiukai – labiausiai valgomi tik Šv. Kūčių vakarą, tačiau pastaraisiais metais susidomėjimas jais auga dar gerokai iki švenčių. Kuo pasižymi tradiciniai kūčiukai ir kaip juos pasigaminti namuose, pasakoja prekybos tinklo „Iki“ kepyklų vadovė Nijolia Juchnevič.
Autentiškas receptūras keičia nauji skoniai?
Šiems mažiems, apvaliems miltiniams kepinėliams bene labiausiai būdingas bruožas – aguonos. Nuo senų laikų šeimininkės mėgusios bandyti įvairias jų receptūras, todėl tiek anuomet, tiek dabar kūčiukams naudojami įvairūs miltai – kvietiniai, miežiniai, grikių ar kiti. Į tešlą skirtinguose regionuose taip pat dėta ne tik aguonų, bet ir sėmenų ar kanapių išspaudų. Net ir forma visais laikais kinta nuo tradicijų ir papročių: vienur jie gali būti tolygiai apvalūs, kampuoti ar priminti riešutą, kitur – būti kone pusės delno dydžio bandelės.
„Iki“ kepyklų vadovė N. Juchnevič sako, jog tikrieji, senoviniai kūčiukai yra labai paprastos receptūros, nes, pirmiausiai, tai yra pasninko maistas, todėl ir sudedamosios dalys gana kuklios: miltai, vanduo, šiek tiek aliejaus.
„Šiais laikais kūčiukų skonis ir gamybos procesai yra gerokai ištobulinti, prekybos vietoje jų galima rasti labai įvairių. Vienų skonis gali būti labai saldus, kiti būna ypač minkšti, treti – paskaninti ne tik aguonomis, bet ir kitokiomis sėklomis.
Vis dėlto, mūsų kepykloje kepami kūčiukai yra gaminami laikantis tradicinio recepto, neperkraunant cukrumi ar kitomis sudėtinėmis dalimis. Pirkėjams siūlome autentiškus, krosnyje keptus kūčiukus, kurie nepalieka abejingų. Jau daugelį metų gaminame šį simbolinį švenčių patiekalą, o sugrįžtantys pirkėjai įrodo, kad skonis atitinka tradicijas“, – sako N. Juchnevič.
Pirkėjų susidomėjimas kūčiukais išauga dar iki švenčių
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė pasakoja, jog kūčiukai prekyboje pasirodo dar rudens pabaigoje ir yra labai laukiami pirkėjų.
„Nors kūčiukai siejami su Šv. Kūčiomis ir Kalėdomis, pastaraisiais metais tradicijos kiek kinta – pirkėjai juos pamėgę kaip užkandį ar sausainį prie kavos arba arbatos, todėl juos perka ne tik švenčių stalui. Sulig jų pasirodymu prekyboje, kūčiukai gana greitai būna išgraibstomi, o tai rodo, kad žmonės per metus jų būna tikrai išsiilgę. Aktyviausiai, žinoma, jie perkami paskutinėmis savaitėmis iki didžiųjų gruodžio švenčių – tuosyk pardavimai žymiai šokteli aukštyn. Kasmet asortimente turime skirtingų gamintojų kūčiukų, tad pirkėjai gali rinktis sau priimtiniausią skonį. Gruodžio pabaigoje pirkėjams pasiūlysime ir minkštų kūčiukų“, – sako I. Baltrušaitienė.
Siūlo pasigaminti namuose: sukurkite savitą skonį
Pasak „Iki“ kepykloms vadovaujančios ir kepinių pasaulį puikiai išmanančios N. Juchnevič, pasigaminti kūčiukus namuose iš tiesų yra labai paprasta.
„Tai tikrai ypatingų konditerinių gebėjimų nereikalaujantis patiekalas. Be to, kepant kūčiukus namuose, galite išmėginti net kelias jų versijas – išmėginti tradicinį receptą ir šiuolaikinę interpretaciją, skaninant kūčiukus įvairiais priedais. Manau, kūčiukų gamybos procesas gali tapti puikiu šeimyniniu ritualu, įtraukiant namiškius į bendrą veiklą ir taip dar labiau prisijaukinant artėjančias šventes“, – pasakoja N. Juchnevič ir siūlo išmėginti skirtingus kūčiukų receptus.
Paprastieji kūčiukai
Reikės:
• 300 ml vandens;
• 7 g sausų mielių (arba ~20 g šviežių mielių);
• 5 valg. šaukšt. cukraus;
• 2-3 valg. šaukšt. aguonų;
• 5 valg. šaukšt. aliejaus
• 500 g miltų.
Pagaminimas:
Atskirame dubenėlyje supilkite šiltą vandenį, suberkite mieles ir 2 valg. šaukšt. cukraus. Išmaišykite ir palikite 10 min, kol mielės sureaguos ir paviršius suputos. Didesniame dubenyje išsijokite miltus ir įmaišykite aguonas. Supilkite skystį su mielėmis, aliejų ir sudėkite likusį cukrų. Viską kruopščiai išmaišykite ir imkitės minkymo. Jei tešla labai limpa prie rankų, įberkite dar šiek tiek miltų. Tuomet dubenį su tešla apdenkite rankšluosčiu ir palikite šiltoje vietoje bent keletui valandų, kol tešla pakils. Toliau, jau pakilus tešlai, perkelkite ją ant miltuoto paviršiaus, dar kartą gerai išminkykite rankomis – ji turi būti elastinga. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių, kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Iš tešlos formuokite norimo dydžio volelius ir pjaustykite gabalėliais. Juos dėkite į kepimo skardą ir kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 10-15 min. kol šie gražiai paruduos. Skanaus!
Sveikuoliški kūčiukai
Reikės:
• 150g migdolų miltų;
• 2-3 valg. šaukšt. chia sėklų (arba 1 kiaušinio);
• 2 valg. šaukšt. tirpinto kokosų aliejaus;
• 2 valg. šaukšt. aguonų;
• 1 arbat. šaukšt. medaus arba klevų sirupo.
Pagaminimas
Dubenyje sumaišykite chia sėklas (arba kiaušinį), migdolų miltus, aguonas, tirpintą kokosų aliejų ir medų (arba klevų sirupą). Viską gerai išmaišykite, jei tešla labai limpa, įberkite dar šiek tiek migdolų miltų. Gautą tešlą suvyniokite į maistinę plėvelę ir dėkite į šaldytuvą maždaug 20 min. Vėliau tešlą perdėkite ant miltais (geriausiai kokosų) pabarstyto paviršiaus, formuokite volelius ir pjaukite norimo dydžio kūčiukus. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių, išklokite kepimo formą kepimo popieriumi ir sudėkite ten kūčiukus. Kepkite apie 10 min., kol paviršius paruduos. Skanaus!