Sveikata

Suskilę kulnai ne tik estetikos klausimas – jie gali išduoti ir ligas

Orams pagaliau atšilus, norisi kuo toliau spirti uždarus batus ir pasipuošti atviromis basutėmis. Tačiau sustabdyti gali neišvaizdžiai atrodantys suskeldėję pėdų kulnai. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė Donata Švarcaitė sako, kad gražios ir sveikos pėdos – ne tik estetikos, bet ir sveikatos bei geros savijautos klausimas, juk suskeldėję kulnai kelia diskomfortą, dažnai juos ir skauda.

Pagrindinė įtrūkimų atsiradimo priežastis – per daug išsausėjusi oda, sumažėjęs jos elastingumas. Negyvos odos ląstelės kaupiasi aplink kulnus ir jeigu šis suragėjęs perteklinis odos sluoksnis nepašalinamas, kulnai galiausiai skyla.

„Ši problema tampa vis opesnė su amžiumi, nes oda praranda elastingumą, sausėja. Tačiau ir jauni žmonės kenčia dėl suskilusių kulnų, jeigu per menkai prižiūri pėdas arba daro tai netinkamai. Pėdas reikia ne tik kasdien plauti, bet ir nepamiršti nušveisti suragėjusio odos sluoksnio bei drėkinti ir tepti maitinančiais kremais. Taip pat nepamirškite palaikyti vidinio drėgmės balanso vartojant pakankamai vandens, sveikai maitinantis“, – sako D. Švarcaitė ir priduria, kad stipriai suskeldėję kulnai gali byloti ir apie vitaminų bei mineralų trūkumą organizme, ypač cinko.

Anot Sveikos odos instituto konsultantės, per įtrūkusias kulnų vietas gali lengvai patekti bakterijos ar grybeliai, todėl kyla infekcijos rizika. Tačiau kulnų įskilimai gali būti ne tik uždegimo priežastis, bet ir tam tikrų ligų pasekmės. Todėl prieš pradedant gydyti kulnų odą, verta pasitarti su specialistais, kas sukėlė problemą.

„Kulnų oda gali suskilti ir dėl kai kurių odos ligų, pavyzdžiui egzemos, žvynelinės, endokrininių ligų, gastrito, diabeto. Taip pat tai gali būti nepatogios avalynės ar netaisyklingos eisenos pasekmė, nes slėgis į padus ir netinkamas apavas kietina pėdų odą. Vasarą pėdos dažnai būna basos, taigi prie odos išsausėjimo prisideda ir aplinkos poveikis – oro sąlygų pokyčiai, drėgmė, šiurkštūs paviršiai ir pan. Taip pat viršsvorį turintys žmonės arba tie, kuriems tenka daug stovėti, daug dažnai kenčia dėl išsausėjusios bei suskilusios kulnų odos, mat jų kojoms tenka papildomas slėgis, o kartais prisideda ir sutrikusi kraujotaka“, – vardija D. Švarcaitė.

Kaip gydyti įskilusius kulnus?

Pirmiausia, anot kosmetikos konsultantės, reikia išsiaiškinti suskilusių kulnų priežastį. Jeigu įtrūkimų atsirado dėl ligos, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku dėl gydymo. Kitais atvejais padėti gali ir kosmetinės procedūras. D. Švarcaitė įspėja, kad gilių įtrūkimų gydymas reikalauja daug kantrybės ir laiko, todėl pėdomis reikia rūpinti kasdien, neleisti problemai įsisenėti.

Pirmiausia, odą reikia suminkštinti – 15 min. pėdas pamirkykite šilto vandens vonelėje. Jeigu nėra žaizdų, galite pridėti ir druskų su eteriniais aliejais, kurie atpalaiduos, pavyzdžiui levandų, rozmarinų, citrinmedžio ar priešgrybeliniu poveikiu pasižyminčio arbatmedžio.

Antra – atsargiai specialiomis žnyplutėmis nukarpykite smarkiai atpleišėjusios odos kraštelius.

Trečias ir vienas svarbiausių žingsnių – šveitimas. Suragėjusį odos sluoksnį reikėtų nušveisti bent kartą per savaitę. Tam naudokite pemzą, specialias kulnų dildes ar kosmetinius šveitiklius. Tačiau labai svarbu nebrūžinti odos į visas puses: sutrūkinėję kulnai turėtų būti šveičiami viena kryptimi. Kadangi įskilimai dažniausiai būna vertikalūs, braukite iš viršaus į apačią arba atvirkščiai. Svarbu, nubrūžinti horizontaliai, nes tik dar labiau pažeisite odą. Taip pat D. Švarcaitė sako, kad užtenka pašalinti viršutinį sluoksnį – netrinkite odos per daug, ji tik dar labiau storės ir ragės.

Procedūrą turi vainikuoti odos drėkinimas ir maitinimas. BENU kosmetikos konsultantė pataria rinktis riebų, specialiai pėdų odai skirtą kremą, kuris sudėtyje turi propolio, šlapalo, vitaminų A ir F, taip pat gali turėti salicilo ar pieno rūgšties. Šios organinės rūgštys skatina odos eksfoliaciją – odos regeneravimo ir atsinaujinimo procesus. 

Nuo tolimesnio kulnų skilinėjimo gali apsaugoti ir natūralūs kokosų, avokadų, migdolų, taukmedžio aliejai. Prieš tepant pėdas aliejais, rekomenduojama juos šiek tiek pašildyti.

Riebesnes priemones reikėtų rinktis kuomet kulnai suskilinėję stipriai. Ir procedūrą rekomenduojama atlikti vakare, kad pamaitinus odą kremais ar aliejais, galėtumėte apsimauti medvilnines kojines ir eiti miegoti – taip leisite kosmetikos priemonėms pilnai įsigerti, o oda nejaus spaudimo vaikštant.

Kol kulnus gydysite nuo įskilimų, šią keturių žingsnių procedūrą atlikite dažnai, bet ir vėliau nepamirškite laikytis grožio rutinos: pėdų mirkymą bei šveitimą atlikite bent kartą ar du per savaitę, o kulnus kremu tepkite kas vakarą po prausimosi.

Prevencija – kasdienė priežiūros rutina

„Pėdų oda pernelyg dažnai nepelnytai pamirštama ir tuomet tenka imtys ne jos puoselėjimo, o gydymo. Taigi išlaikyti odos drėgmę ir elastingumą padeda specialūs kremai su šlapalais, kurie veikia ir saugo nuo nuospaudų. Taip pat yra įvairių intensyviai veikiančių kaukių būtent pėdų odai: šveičiamųjų, drėkinančių, maitinančių“, – sako BENU vaistinės Sveikos odos instituto atstovė D. Švarcaitė.

Kosmetikos konsultantė taip pat pataria pasilepinti vaistažolių vonelėmis, kurios nuima dienos nuovargį, patinimą ar tiesiog atpalaiduoja. Pavyzdžiui, kojas galima pamirkyti liepžiedžių ar medetkų nuovire. Galite jį praturtinti druska su eteriniais aliejais. Taip pat patinimą nuima ir kraujotaką gerina tonizuojanti kontrastinė šalto ir šilto vandens vonelė. Tiesiog kojas kelis kartus pakaitomis įmerkite į šaltą ir šiltą vandenį.

Pranešimą paskelbė: Šarūnė Bernotė, UAB Headline agency

One Comment

  • Patricija

    Išbandžiau jau ko gero visus įmanomus kremus kojoms ir nieko veiksmingo neradau, dabar kulnai skyla iki kraujo. Gal parafino vonelės galbėtų?

Parašykite komentarą