Politika ir teisė

Susitikime su Turkijos ambasadoriumi įvertinta Turkijos parama Ukrainai

2021 m. gegužės 3 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Turkijos Respublika grupės nariai susitiko su Turkijos Respublikos ambasadoriumi Lietuvos Respublikoje Gokhanu Turanu (Gökhan Turan).

Susitikimo metu aptartas bendradarbiavimas ekonomikos, švietimo, saugumo ir gynybos, migracijos srityse. „Turkija yra svarbi NATO sąjungininkė. Vertiname jos indėlį kovoje su terorizmo grėsme ir migracija, taip pat Turkijos indėlį į Juodosios jūros saugumą ir Europos energetinį saugumą“, – teigė Tarpparlamentinių ryšių su Turkijos Respublika grupės pirmininkas Kazys Starkevičius.

Pažymėta, kad pagrindiniu Europos saugumo iššūkiu išlieka Rusijos pozicija Ukrainos atžvilgiu. „Vertiname Turkijos paramą Ukrainos teritoriniam vientisumui, Krymo aneksijos nepripažinimą. Privalome toliau siųsti paramos Ukrainai žinią ir turėti nenumatytų atvejų planą tuo atveju, jei Rusija nenutrauks destabilizuojančių veiksmų“, – sakė K. Starkevičius. Pažymėta, kad Rusijai tęsiant neteisėtą Krymo pusiasalio aneksiją, būtina tęsti ir stiprinti nepripažinimo politiką, įskaitant sankcijas. K. Starkevičius atkreipė dėmesį, kad Seimas 2021 metus paskelbė Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais.

Turkijos Respublikos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Gokhanas Turanas teigė, kad Turkija remia Ukrainą ne tik žodžiais, bet ir konkrečiais veiksmais, tiekdama techninę įrangą ir taip stiprindama gynybinius Ukrainos pajėgumus.

G. Turan informavo, kad 2021 m. gegužės 15 d. Turkijos karinės oro pajėgos prisijungs prie NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse ir iki rugsėjo mėn. su F-16 naikintuvais vykdys sustiprinimą iš Lenkijos karinių oro pajėgų bazės. Paskutinį kartą turkai misijoje dalyvavo 2006 metais Šiauliuose.

K. Starkevičius teigė, kad Seimas ir Tarpparlamentinių ryšių su Turkijos Respublika grupės nariai yra pasirengę dėti visas pastangas, kad Lietuvos ir Turkijos parlamentinis bendradarbiavimas stiprėtų: planuojamas Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vadovaujamos delegacijos vizitas Turkijoje, antroje metų pusėje laukiama Turkijos Respublikos Didžiojo Nacionalinio Medžliso Turkijos-Lietuvos tarpparlamentinės draugystės grupės vizito.

Tarpparlamentinių ryšių su Turkijos Respublika grupės narys Kristijonas Bartoševičius išskyrė bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje aktualumą, teigdamas, kad yra pasirengęs dėti visas pastangas, jog šis bendradarbiavimas būtų dar labiau plėtojamas. Grupės pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas pažymėjo, kad grupės nariai yra pasirengę diskutuoti ne tik dvišalių klausimų, bet ir tarptautinių santykių temomis.

Turkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje G. Turan pažymėjo, kad dvišaliai Lietuvos ir Turkijos santykiai puikūs, Turkija nuosekliai rėmė Lietuvą siekiant narystės tarptautinėse organizacijose, pradedant naryste Europos Taryboje 1993 m., baigiant naryste NATO 2004 m. Ambasadorius džiaugėsi net 2020 m. – COVID-19 pandemijos metais – augusia Lietuvos ir Turkijos prekyba, vylėsi, kad pandemijai pasibaigus, Lietuvos turistai vėl grįš į pamėgtus Turkijos kurortus.

G. Turan pristatė Turkijos poziciją armėnų tautos genocido klausimu, pažymėdamas, kad dar 2005 m. Turkija pasiūlė sudaryti tarptautinę istorikų komisiją šiam įvykiui ištirti, tačiau šis siūlymas palaikymo nesulaukė. Ambasadorius teigė, kad Turkijos archyvai yra atviri, o jis yra visada pasirengęs teikti informaciją ir diskutuoti šiuo klausimu.

Pridedamos Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Olga Posaškova).

Kontaktams:

Asta Skirmantienė

Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos

Tarptautinių ryšių skyriaus vyresnioji patarėja

Tel. (8 5)  239 6010,

Mob. 8 620 99 105

El. p. asta.skirmantiene@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą