Verslas

Startuoliai: kaip jaunuolių idėjos tampa verslu, išgyvenančiu ir pasaulinę pandemiją?

COVID-19 pandemija sujaukė daugelio verslų planus, ji taip pat paveikė ir startuolių ekosistemą. Nors startuoliai ir susidūrė su įvairiais iššūkiais, nemaža dalis jų sugebėjo šioje sudėtingoje situacijoje rasti naujų sprendimų, pakoreguoti savo veiklos modelį, o tai padėjo ne tik išgyventi, bet kai kuriais atvejais ir sėkmingai išnaudoti esamą situaciją.

„Verslios Lietuvos“ analitikų duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį bendri šalies startuolių pardavimai vidaus ir užsienio rinkose siekė 242,3 mln. eurų – 18 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Per visą pirmąjį pusmetį pardavimai siekė 483,8 mln. eurų, t. y. 30 proc. daugiau nei atitinkamu laikotarpiu 2019 metais.

„Šiuo metu geriausiai sekasi startuoliams, inovatyvius produktus kuriantiems mokslo (angl. Edutech), kibernetinio saugumo (angl. Cyber Security), medicinos (angl. Medtech) srityse, taip pat siūlantiems sprendimus, susijusius su internetine prekyba bei prekių pristatymu į namus, pavyzdžiui, „Ziticity“ pristatymų platforma Lietuvoje. Sunkumus šiuo metu patiria startuoliai, savo veiklą vystantys turizmo srityje, o pagrindiniais iššūkiais startuoliams išlieka tie patys veiksniai – lėšų trūkumas bei sudėtingesnės sąlygos pritraukiant užsienio investicijas dėl užsidariusių sienų“, – sako Roberta Rudokienė, „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovė.

Pasak jos, pandemijos metu puikiai sekasi tiek didiesiems lietuviškiems startuoliams – „Vinted“, „Tesonet“ – tiek mažesniems, dar ankstyvesnėje stadijoje esantiems startuoliams – „Interactio“ ar „Ziticity“. Pastarajam net ir pandemijos metu pavyko pritraukti 2,2 mln. eurų investiciją savo tolimesnei veiklai vystyti.

Kelias iki sėkmingo startuolio reputacijos

„Startup Lithuania“ vadovės teigimu, pradedantiesiems startuoliams ypatingai svarbu pritraukti talentus ir sėkmingai suformuoti komandą, jiems ne mažiau aktualu išsigryninti sprendžiamą problemą, atlikti rinkos ir konkurentų analizę. Turint idėją taip pat būtina apgalvoti ir investicijų pritraukimo klausimą, kad būtų įmanoma realizuoti sugalvotą produktą ar paslaugą.

Neretai idėjos gimsta ir komandos susiformuoja hakatonuose – renginiuose, kur susiburia įvairių sričių specialistai tam, kad sukurtų naują produktą ar paslaugą, savo idėjas paverstų startuoliu. „Startup Lithuania“ vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjo organizuoti hakatonus.  

„Pagrindinis hakatonų tikslas ir yra skatinti idėjų turinčius žmones kurti inovatyvius produktus. Siekiamybė – kad po hakatono komandos ir toliau vystytų idėjas bei kurtų startuolius. Turime nemažai pavyzdžių, kuomet hakatono metu gimsta inovatyvūs sprendimai, ateityje galintys tapti tvariais verslais. Pavyzdžiui, „Act on Crisis“ programėlė, skirta emociniam balansui palaikyti, gimė tarptautiniame hakatone „The Global Hack“, kuriame jos kūrėjai varžėsi su kitais 15 tūkst. dalyvių ir laimėjo antrąją vietą“, – pasakoja R. Rudokienė.

Anot jos, hakatonai gali tapti puikia erdve jauniems žmonėms realizuoti sumanymus ir atskleisti savo verslumą.

„Puikiu pavyzdžiu laikome jaunuolį, kuris aktyviai dalyvavo ne viename mūsų organizuotame hakatone, įvairiuose mokymuose bei mentorystės programose ir besimokydamas 10-oje klasėje įkūrė startuolį – sutelktinio finansavimo platformą, orientuotą į įvairaus turinio kūrėjus visame pasaulyje, leisiančią jiems uždirbti papildomai, monetizuojant jų turinį“, – išskirtine sėkmės istorija dalijasi „Startup Lithuania“ vadovė.

Ji įsitikinusi, kad šalies jaunimas turi nemažai potencialo ir skaitmeninių įgūdžių, deja, mokymo institucijose iki šiol per mažai mokoma bendrai apie verslo, ypatingai inovatyvaus kūrimą nuo idėjos iki investicijų pritraukimo.

Hakatonai – pakilimo takas kūrybiškiems jaunuoliams

Projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizatoriai kviečia dalyvauti  kūrybinėse dirbtuvėse – hakatonuose, kuriuose pasitelkę technologines žinias bei subūrę bendraminčių komandas jaunuoliai turės galimybę sukurti ir įgyvendinti savo verslo idėjas.

„Pristatome hakatonų ciklą „Startuoliai, keičiantys visuomenę”, kuris nuo spalio 2 d. iki lapkričio 7 d. keliaus per visą Lietuvą. Juose kiekvienas 14-29 metų jaunuolis turės galimybę išmokti taikyti technologijas ir skaitmeninius įgūdžius realizuodamas savo idėją, kurią vėliau galės vystyti nacionaliniame hakatone. Dažnai hakatonai tampa pakilimo taku kūrybiškam jaunimui, todėl šiuo renginių ciklu norime suteikti progą visiems šalies jaunuoliams įgyvendinti galvoje dūzgiančius sumanymus ir galbūt susikurti karjerą dar mokyklos ar universiteto suole“, – sako projekto veiklų koordinatorė Simona Gogelytė.

Pasak jos, kiekviename regione komandos varžysis dėl geriausios idėjos, kurią išrinks komisija. Geriausios idėjos ir laimėjusios komandos susirinks nacionaliniame ir paskutiniame hakatone, kuriame kovos dėl pagrindinio prizo – 500 eurų vertės stipendijos ir „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ mentorystės sesijos tolimesniam idėjos ar produkto vystymui. Norint užsiregistruoti į hakatoną, tereikia apsilankyti svetainėje www.prisijungusi.lt ir užpildyti formą.

Hakatonuose taip pat dalyvaus ir e. skautai – bendruomenė, vienijanti daugiau nei 1,5 tūkst. 14-29 metų amžiaus savanorių visoje Lietuvoje. E. skautai visose šalies bibliotekose konsultuoja gyventojus, supažindina juos su išmaniųjų įrenginių bei interneto funkcijomis ir atsako į visus aktualius klausimus, taip pat ir patys aktyviai domisi informacinių technologijų sritimi.

Norint tapti e. skautu, taip pat reikia apsilankyti svetainėje www.prisijungusi.lt. Užsiregistravus ir susipažinus su ten esančia e. skautams aktualia informacija, tereikia atlikti testą ir parsisiųsti e. skauto pasą. Tuomet beliks su juo nuvykti į artimiausią biblioteką ir susitarus su bibliotekininku pradėti veiklą.

Apie projektą „Prisijungusi Lietuva“ (www.prisijungusi.lt)

Projektu siekiama skatinti Lietuvos gyventojus įgyti reikalingų įgūdžių efektyviai, įvairiapusiškai, saugiai ir atsakingai naudotis internetu, į šias veiklas aktyviai įtraukiant vietos bendruomenes.

Projektą įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija.

Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. 

Pranešimą paskelbė: Saulė Bakšė, UAB „Idea Prima”

Parašykite komentarą