„Sodros“ pensijų anuitetų gavėjų skaičius jau perkopė 300, o Pensijų anuitetų fondas, į kurį jau pervesta daugiau nei 4,5 mln. eurų, vien šiemet uždirbo didesnę nei 6 proc. grąžą. Sėkmingos investicijos suteiks galimybę ateityje padidinti pensijų anuitetų išmokas dabartiniams anuitantams.
Per pirmąjį šių metų ketvirtį dar 72 gyventojai, sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir dalyvavę 2 pakopos pensijų kaupime, pasirinko gauti „Sodros“ pensijų anuitetą. Iš viso pensijų anuitetai pradėti mokėti 255 gyventojams. Iš viso jiems jau išmokėta apie 100 tūkst. eurų.
Be įprastos „Sodros“ mokamos senatvės pensijos kiekvieną mėnesį jie gauna vidutiniškai po 70 eurų. Tiesa, vienų išmokos mažesnės – kelios dešimtys eurų, kitų didesnės – keli šimtai eurų. Išmokų dydis priklauso nuo 2 pakopos pensijų fonduose sukauptos sumos, žmogaus amžiaus, pasirinktos pensijų anuitetų rūšies.
„Pensijų anuitetų gavėjų skaičius ir toliau nuosekliai auga. Tuo pačiu auga ir pensijų anuitetų fondas, kurio didžioji dalis yra investuojama, kad generuotų grąžą ir užtikrintų ne tik stabilų pensijų anuitetų mokėjimą, bet ir išmokų didėjimą ateityje“, – sako „Sodros“ pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.
Populiariausia pensijų anuitetų rūšis –pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu, kai žmogui nesulaukus 80 metų amžiaus neišmokėta pensijų anuitetų dalis lieka paveldima. Jį pasirinko du trečdaliai visų gyventojų. 22 proc. anuitantų pasirinko standartinį pensijų anuitetą, kurio išmokos, palyginti su kitomis rūšimis yra didžiausios, bet lėšos nepaveldimos, o 13 proc. – atidėtąjį pensijų anuitetą.
Du trečdaliai pensijų anuitetų gavėjų – vyrai, trečdalis – moterys. Šią tendenciją gali lemti ir tai, kad vyrų vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje yra didesnis, todėl daugiau jų jau yra sukaupę sumą, už kurią reikia įsigyti pensijų anuitetą. Įsigijusių pensijų anuitetus vidutinis amžius – 64-eri, bet yra ir septyniasdešimtmečių bei gyventojų, dar nesulaukusių šešiasdešimties ir išėjusių į išankstinę pensiją.
Džiugina investavimo grąža
Per pirmąjį šių metų ketvirtį į Pensijų anuitetų fondą už įsigytus pensijų anuitetus pervesta daugiau kaip 1,3 mln. eurų, o nuo veiklos pradžios (per 9 mėnesius) daugiau kaip 4,5 mln. eurų. Iš šių pinigų investavimui skirta daugiau kaip 4,1 mln. eurų.
Pagal Pensijų anuitetų fondo investavimo politiką, turtas yra paskirstytas tarp trijų portfelių. Du portfeliai skirti trumpalaikio ir vidutinio laikotarpio likvidumui užtikrinti, atitinkamai pinigus laikant banko sąskaitoje ar investuojant į investicinio reitingo obligacijas.
Apie 75 proc. investavimui gautų lėšų, kurios sudaro trečiąjį, Augimo portfelį, investuojama akcijų rinkose per plačiai diversifikuotus biržoje prekiaujamus fondus (ETF). Renkantis fondus vertinamas jų indekso atkartojimo metodas, turto dydis, valdymo mokesčiai. Pirmenybė teikiama tiems, kurie geriausiai atitinka aplinkosaugos, socialinės atsakomybės ir geros valdysenos (ESG) kriterijus.
Augant Pensijų anuitetų fondo valdomam turtui, daugiau dėmesio skiriama diversifikavimui – siekiama, kad investicijos nebūtų per daug sukoncentruotos į vieno investicijų valdytojo valdomus fondus.
Iš investavimo grąžos bendrai per pirmąjį šių metų ketvirtį Pensijų anuitetų fondo turto vertė išaugo apie 6,7 proc., didžioji dalis – iš investicijų akcijų rinkose (8,54 proc.).
„Nors pirmąjį šių metų ketvirtį buvo daug įvykių finansų rinkose ir pasaulyje, matėme didelį kainų svyravimą akcijų rinkose, galutiniai rezultatai džiugina.
Kalbant apie Pensijų anuitetų fondo valdymo rezultatus nuo veiklos pradžios, svarbiausias rodiklis, kurį reikia vertinti, yra įsipareigojimų padengimas turtu, kuris šiuo metu siekia 108,8 proc. Tai reiškia, kad šiuo metu turtas reikšmingai viršija įsipareigojimus“,– sako D. Gerulytė.
Pranešimą paskelbė: Saulius Jarmalis, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SODRA)