Dienos iki Kalėdų sparčiai tirpsta, tačiau ramiai laukti švenčių gali dar ne visi, kadangi tebesvarsto, ką dovanoti artimiesiems. Jiems skaitymo ekspertai siūlo puikią išeitį – po eglute padėti knygą. Pastaroji ne veltui vadinama dovanų klasika. Mat skaitymas, anot ekspertų, leidžia patirti save – sustoti šiame beprotiškai skubančiame pasaulyje ir nurimti, rasti atsakymus, augti kaip asmenybei. Tik kaip neprašauti renkant literatūros kūrinį artimiesiems ar netgi dovanojant sau? Atsakymus padės rasti žinovai ir lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ sudarytas šiemet populiariausių knygų sąrašas.
Visa galva aukščiau
Kuo dažniau ir daugiau skaityti knygas šiandien – ypač svarbu. To priežastis, sako Vilniaus universiteto Skaitmeninių kultūrų ir komunikacijos katedros docentas, daktaras Vincas Grigas, yra šiuolaikiniai informacijos vartojimo ypatumai. Mat, anot jo, socialiniai tinklai bei išmanieji įrenginiai lėmė, kad dabar skaitome daug fragmentuoto, trumpo teksto, kuris neretai būna ir prastai parašytas.
„Su juo susiduriame kasdien. Todėl apskritai skaitome labai daug, tačiau toks tekstas nėra kokybiškas. Kai mus supa informacijos fragmentai, nuotrupos, faktų tikrumo stoka, pasiilgstame tradicinės literatūros. Išbaigtų, sklandžiai, įtraukiamai parašytų tekstų, kurie būdingi knygos formate pateikiamiems kūriniams. Taigi susidomėjimas tokia literatūra grįžta. Drauge pastebimas ir lietuvių kalba išleistų knygų tiražo augimas“, – kalba dr. V. Grigas.
Jam pritaria ir Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė. Jos teigimu, pirkėjai iš tiesų dažniau savo krepšelius papildo ir knygomis.
„Ne vienerius metus pastebime, kad daugiau knygų nuperkama prieš naujus mokslo metus, gruodį prieš Kalėdas, taip pat – prieš Velykas ar artėjant Motinos dienai. Norėdami dar labiau paskatinti žmones skaityti, sukūrėme „Skaitytojų klubą“ – jo nariai su lojalumo kortele „Ačiū“ knygas visada gali įsigyti su 30 proc. nuolaida“, – sako E. Dapkienė.
Teigiamas pandemijos poveikis
Pasak dr. V. Grigo, tradicinio skaitymo populiarumą itin išaugino ir pandemija. Jo teigimu, prasidėjus jai, žmonės staiga liko namuose bei ieškojo įvairių būdų praleisti laisvą laiką, norėjo pramogų, atsipalaiduoti nuo įtampos. Be to, tuomet užsidarė fiziniai knygynai, todėl išaugo e. prekyba knygomis, susidomėjimas jų elektroniniais skaitymo įrenginiais, garsinio formato literatūra.
Pašnekovo nuomone, augantis pastarosios populiarumas – labai suprantamas. Garsinių knygų patogu klausytis, tai galima daryti vairuojant, sportuojant ar tvarkantis namus. Kartais jos būna įgarsintos visos aktorių komandos, papildytos garso efektais, o tai suteikia dar įvairesnių potyrių.
„Tačiau nesvarbu, kokio formato knygą besirinktume, grožinę ar negrožinę. Ji iš esmės turi stiprią savybę – išsamiai, struktūruotai, sklandžiai perteikti skirtingas idėjas. Priešingai nei skaitymas internete. Jame gausu pabirios informacijos kruopelyčių, kurias susidėlioti turime patys. Tik retas tam randame laiko. Knygai taip pat negali prilygti ir televizija. Kadangi pastaroji labai apkrauna smegenis, vargina garsais, vaizdais, esame tik pasyvūs žiūrovai, stebime kažkieno nustatytu greičiu. Savo ruožtu knyga suteikia galią valdyti situaciją, nes skaitytojas pats nusprendžia, kokia sparta skaitys, ką papildomai peržiūrės, apgalvos. Jis nėra apkraunamas ir ne visada aktualiais dirgikliais“, – pažymi dr. V. Grigas.
Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, šiemet perkamiausių grožinės literatūros knygų sąraše toliau karaliavo perkamiausia 2019 metais visame pasaulyje buvusi knyga.
„Tai – D. Owens „Ten kur gieda vėžiai“, – atskleidžia E. Dapkienė. – Antroje vietoje rikiuojasi K. Sabaliauskaitės „Petro imperatorė II“, o trečioje – daugybę žmonių sujaudinęs ir savo istorija prikaustęs Hanya Yanagihara „Mažas gyvenimas“, – vardija „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.
Toliau „Maximos“ pirkėjų perkamiausių sąraše rikiuojasi K. Swan „Kalėdų vakarėlis“, H. Morris „Aušvico tatuiruotojas“ ir jo tęsinys – „Cilkos kelias“, Ch. Sands „Po eglute laukia meilė“, „The New York Times“ bestselerių autorės N. Roberts „Palikimas“, Pulicerio premijos laureato A. Doerr „Malonės sniegas“.
Puošia ir interjerą, ir saugo paslaptis
Užsiminęs apie knygų privalumus, V. Grigas priduria: jų skaitymas leidžia pabūti su savimi. Tokios prabangos, anot eksperto, itin trūksta šiuolaikiniame pasaulyje, kadangi pastarasis yra perkrautas garsų, vaizdų, skirtingų veiklų, įvairių įsipareigojimų.
„Todėl sustoti ir pabūti su savimi – sudėtinga. Tačiau knygos skaitymas leidžia tai padaryti. Tiesiog patirti save. Versdamas puslapius sužinai naujų faktų, pajauti rašytojo perteiktas emocijas. Skaitydamas prisimeni, galvoji, asocijuoji, įkvepi, randi pavyzdžių, kartais net atsakymų, augini save kaip asmenybę. Ne veltui garsūs ir vieni turtingiausių pasaulio žmonių, tokių kaip Elonas Muskas, Bilas Geitsas ar sėkmingiausias visų laikų investuotojas, filantropas, milijardierius Warrenas Buffettas pabrėžia, kad skaito labai daug. Tai jiems padeda pasiekti sėkmę gyvenime“, – tikina pašnekovas.
Jam antrina ir „Maximos“ atstovė E. Dapkienė: „Žmonės iš tiesų skaito pačias įvairiausias knygas, arba tiesiog tas, kurios jiems yra aktualios. Pavyzdžiui, tarp perkamiausių populiariosios literatūros knygų šiemet yra ir J. Murphy „Jūsų pasąmonės galia“, kunigo A. Toliato „Tikra viltis“, G. Chapman „Penkios meilės kalbos“, Dalai Laimos „Išmintis kiekvienai dienai, tačiau jas visas lenkia A. Tucker knyga „Liūtai mūsų svetainėse“ apie biologinę kačių paskirtį Žemėje.“
Tačiau, dr. V. Grigo teigimu, šios priežastys – ne vienintelės, motyvuojančios rinktis knygas. Anot jo, spausdinta literatūra Lietuvoje itin populiari ir dėl ganėtinai netikėtų sumetimų.
„Lietuviai nori turėti ir puošnias knygas. Jos neretai naudojamos kaip interjero detalė. Tereikia pavartyti stiliaus žurnalus bei atkreipti dėmesį, ar gražių būstų nuotraukose yra knygų. Apskritai lietuviai vertina aukštos poligrafinės kokybės knygas. Iš kitos pusės, mes nepamėgome vakaruose plačiai paplitusių pigių minkštų viršelių leidinių rusvu popieriumi, o vis dažniau renkamės ir minėtas elektronines, ir garsines knygas. Kodėl? Šios knygos padeda išsaugoti ir skaitytojo privatumą. Pavyzdžiui, leidžia skaityti pasiutusiai erotinį romaną parke ar viešajame transporte nesijaudinant, kad pamatys „pastabi“ ir „plepi“ kolegė ar kolega“, – šypsosi skaitymo ekspertas.
Gudrybės paprastos, bet sumanios
Nors knygų nauda – akivaizdi, daugeliui vis dar kyla klausimas: kokią literatūra rinktis? Tai padaryti neretai tampa dar sudėtingiau, kai norima pradžiuginti artimą skaitytoją. Atsakymą dr. V. Grigas turi paprastą – reikėtų gerai įsiklausyti į brangių žmonių norus.
„Knyga – itin asmeniškas reikalas. Dovanoti jas rizikinga, jei žmogų pažįstame mažiau. Tuomet geriausia pradžiuginti dovanų čekiu. Mat šiandien susiduriame su iššūkiu – apsispręsti labai sunku, nes knygų yra daug. Norėčiau tikėti, kad ateityje literatūrą galėsime rinktis pagal sukeliamą emociją. Juk gana dažnas klausimas – ką skaityti, kai pabaigi, tarkim, Harį Potterį? Tačiau skaitytojas nori ne tokios pačios knygos. Ne kito Hario Potterio, o tos emocijos, kurią patyrė skaitydamas. Todėl, rinkdami knygą artimiesiems, išgirskime, kokius jausmus jiems knygos sukėlė“, – pataria pašnekovas.
Tuo metu E. Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento atstovė, pastebi, kad knygą išrinkti gali padėti ir žmogaus pomėgiai: „Jei žmogui patinka gaminti maistą, neprašausite su receptų knyga. Ir du dažniausi šių metų pasirinkimai populiariosios literatūros skyriuje – būtent receptai. Perkamiausia knyga – lietuvių tinklaraštininkės J. Ščipokės „Zuikio receptai“, antroje vietoje – knygos „Jos angeliška virtuvė. Jo pragariška virtuvė“, vertinama už receptų įvairovę.“
Didelio populiarumo tarp „Maximos“ pirkėjų sulaukė ir knygos apie asmenybes – istoriko E. Aleksandravičiaus „Adamkus“, anapilin iškeliavusios dainininkės N. Paltinienės „Tu ateik į pasimatymą“, žurnalistės L. Lavaste „Kunigas Ričardas“, Ch. Pasqualetti Johnson „Coco Chanel“ ir žurnalistės I. Požarskajos „Jurijus Nikulinas“.
Kitas būdas išrinkti dovaną brangiam žmogui ar netgi sau, teigia dr. V. Grigas, yra ganėtinai pragmatiškas. Jis siūlo tiesiog paimti knygą į rankas, atsiversti ir perskaityti kelis pirmus sakinius.
„Dažnai to pakanka pajusti, ar ji įtraukia. Taip labai lengva nuspręsti – norėsis perskaityti iki galo, o gal – ne? Tačiau jei vis dar sunku apsispręsti, ką rinktis, verta prieiti prie labiausiai suverstos knygų lentynos ar skyriaus. Ten tikrai galima rasti įdomybių – juk ne veltui čia tokia netvarka. Vadinasi, daugybė žmonių negalėjo atsitraukti nuo lentynos. Kažkas ypatingo ten tikrai turėtų būti“, – įsitikinęs ekspertas.
Apie prekybos tinklą „Maxima“
Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.