Politika ir teisė

Šiaulių meras: būtinos skubios investicijos į energetinės nepriklausomybės didinimą

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas kreipėsi į Vyriausybę, Energetikos ministeriją ir Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą prašydamas kuo skubiau užtikrinti paramą, kuri šilumos tiekėjams leistų  operatyviai pereiti prie atsinaujinančių išteklių – vietinio biokuro naudojimo, didinančio energetinę nepriklausomybę.

Dėl geopolitinių priežasčių energetinių išteklių kainos nuo 2021 metų antros pusės pradėjo
drastiškai augti, situaciją energetinių išteklių rinkoje dar pablogino Rusijos karinė invazija į Ukrainą. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas įsitikinęs, kad yra galimybių didinti atsinaujinančių išteklių dalį centralizuotai gyventojams tiekiamos šilumos gamyboje, tik būtina kuo greičiau sustyguoti tokioms investicijoms reikalingus paramos mechanizmus ir leisti tam naudoti Europos Sąjungos fondų lėšas.

„Manau, kad yra ir daugiau šilumos tiekėjų, kurie padarę namų darbus ir gali jau dabar investuoti į naujas biokuro katilines ar biokuro katilus. Pavyzdžiui, Šiaulių miesto savivaldybės valdoma AB „Šiaulių energija“ yra pasiruošusi 11 mln. eurų investicijai: atlikti paruošiamieji darbai, parengti viešojo pirkimo dokumentai. Trūksta tik strateginio valstybės požiūrio ir biurokratinių kliūčių pašalinimo. Šiaulių miesto savivaldybė dar praėjusių metų pabaigoje kreipėsi į Energetikos ministeriją, prašydama skirti dalinį finansavimą iš 2021–2027 m. ES fondų investicijų programos lėšų. Gavome atsakymą, kad programa galimai bus patvirtinta 2022 m. I ketvirtį, tačiau tai dar nepadaryta iki šiol. Yra numatyta ir daugiau procedūrų, kurios turėtų būti atliktos, kol bus skelbiami kvietimai teikti paraiškas finansavimui. Daugelyje sričių mažinama biurokratinė našta ir paprastinamos procedūros, gal tokią praktiką reikėtų skubiai pritaikyti ir prioritetinėje energetinės nepriklausomybės užtikrinimo srityje?“ – retoriškai klausia A. Visockas.

Centralizuotai gyventojams tiekiamos šilumos gamyboje atsinaujinančių išteklių dalį Šiauliai yra pasididinę nesulaukę didesnės valstybės ar ES paramos. Tačiau finansiniai ištekliai jau yra išsemti ir naujoms investicijoms būtina valstybės pagalba. Ji turi būti užtikrinta kaip įmanoma greičiau, kad biokuro jėgaines būtų galima sumontuoti ir pradėti eksploatuoti jau artimiausiuose šildymo sezonuose.

Pridedamas Šiaulių mero raštas Seimo Ekonomikos komitetui, Vyriausybei, Energetikos ministerijai ir Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai.

Pranešimą paskelbė: Vitalis Lebedis, Šiaulių miesto savivaldybė

Parašykite komentarą