Bankai ir Draudimas

Šią savaitę bankai migruoja į atnaujintą mokėjimų sistemą

Šiuo metu Europos Centrinis Bankas vykdo vieną ambicingiausių pagrindinės europinės mokėjimų sistemos atnaujinimo projektų – TARGET2 sistemos konsolidaciją. TARGET2 yra Europoje veikianti realiojo laiko atsiskaitymų platforma, kuri apdoroja net 90 proc. visos mokėjimų eurais vertės pasaulyje. Šia sistema naudojasi centriniai ir komerciniai bankai, kitos finansų institucijos tarpusavio atsiskaitymams vykdyti.

Perėjimą prie atnaujintos TARGET2 mokėjimo sistemos finansų ekspertai vadina „pozityviąja revoliucija“, kuri vienu metu visus sistemos dalyvius perkels į technologiškai pažangesnę ir kokybiškesnę euro zonos mokėjimų infrastruktūrą.
Projekto sudėtingumą iliustruoja tai, kad perėjimas į atnaujintą sistemą bus vykdomas „big bang“ principu – tai yra, daugiau nei 1 000 Europos bankų prie naujos sistemos turės pereiti tuo pačiu metu, kovo 17–20 dienomis.

TARGET2 sistemos atnaujinimui vadovauja Europos Centrinis Bankas, šiame procese aktyviai dalyvauja ir Lietuvos bankas, o pats konsolidavimo projektas prasidėjo dar 2017 m.

Projekto pradžioje 2017 m. Europos Centrinio Banko taryba planavo pabaigti konsolidavimą iki 2021 m. lapkričio mėn., tačiau dėl Covid-19 pandemijos ir atidėto perėjimo prie ISO 20022 standarto žinučių naudojimo buvo nutarta projekto terminą pratęsti.
Atnaujinant TARGET2 siekiama išplėsti teikiamų paslaugų spektrą, suvienodinti ir pradėti plačiau naudoti pranešimus, atitinkančius ISO 20022 standartą, optimizuoti likvidumo valdymą, harmonizuoti prisijungimo sąsajas. Daug dėmesio skiriama IT saugumo ir kibernetinio atsparumo stiprinimui, kurių svarba pastaraisiais metais vis auga.

„Jau keletą metų esame tiesioginis TARGET2 sistemos dalyvis – taip siekiame savo klientams ir partneriams, taip pat – kitoms finansų institucijoms, tokioms kaip elektroninių pinigų ar mokėjimo įstaigoms, suteikti galimybę greitai vykdyti tarptautinius mokėjimus eurais ne tik Europoje, bet ir už jos ribų, – pasakoja Dainius Burneika, „Mano banko“ Produktų plėtros skyriaus vadovas. – Ruošdamiesi migracijai į atnaujintą TARGET2 sistemą, investavome į programinės įrangos atnaujinimą, kad atitiktų naujuosius sistemos reikalavimus. Tuo pačiu atnaujinome mokėjimų nurodymų duomenų pateikimą, atvaizdavimą, taip pat daug dėmesio skyrėme vidinių procesų automatizavimui.“

D. Burneikos teigimu, perėjimas prie konsoliduotos ir atnaujintos mokėjimų sistemos užtikrins tolesnį banko integravimąsi į euro zonos mokėjimų sistemą, o klientams sukurs daugiau galimybių plėsti verslo ryšius užsienyje. Banko klientams dėl migracijos į atnaujintą TARGET2 sistemą papildomų veiksmų imtis nereikia – visus pasirengimo darbus atliks „Mano bankas“.
„Naudodamiesi atnaujinta programine įranga klientai galės pateikti ir gauti daug detalesnę informaciją apie SWIFT mokėjimus – tai ypač aktualu institucijoms, vykdančioms korespondentinius mokėjimus“, – aiškina D. Burneika.

Perėjimą prie atnaujintos sistemos sveikina ir fintech įmonių asociacija.

„TARGET2 yra viena didžiausių mokėjimo sistemų pasaulyje, kuria aktyviai naudojasi ir fintech bendrovės. Artėjantiems sistemos pokyčiams fintech sektoriaus atstovai kruopščiai rengėsi. Labai tikiuosi, kad greitu metu TARGET2 privalumais galės pasinaudoti ir didesnė dalis fintech bendrovių – ne tik specializuoti bankai, bet ir elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigos. Lietuvos banko duomenimis, Europos Sąjungoje kasmet didėja žmonių skaičius, kurie naudojasi lietuviškų finansų įstaigų paslaugomis. Galimybė turėti prieigą prie TARGET2 platesniam fintech įmonių ratui leistų šiam sektoriui augti dar greičiau ir suteikti vartotojams daugiau paslaugų“, – teigia „Fintech Hub LT“ asociacijos valdybos pirmininkė Asta Grigaitytė.

Apie „Mano banką“:
AB „Mano bankas“ yra LR licencijuotas specializuotas bankas, reguliuojamas Lietuvos banko. 2019 m. sausį, pirmasis Lietuvoje gavęs specializuoto banko licenciją, „Mano bankas“ orientuojasi į verslo paskolas ir mokėjimų paslaugas. Bankas yra prisijungęs prie tarptautinių mokėjimo sistemų SWIFT, SEPA, TARGET2, todėl savo klientams gali pasiūlyti tarptautinius pervedimus visame pasaulyje. 2022 m. bankas įvykdė 160 proc. daugiau klientų inicijuotų SEPA ir SWIFT nei 2021 m. „Mano banko“ paskolų portfelis viršija 90 mln. EUR, o bendrasis turtas siekia 201 mln. EUR.

Parašykite komentarą