Verslas

Sėkmingi MITA organizuoto konkurso rezultatai – mokslininkai sukūrė pirmąjį lietuvišką antikūnų prieš SARS-CoV-2 nustatymo rinkinį

2020 m. vasarą MITA kalbintas UAB „Baltymas“ vadovas dr. Rimantas Slibinskas sakė, kad pagal optimistinį scenarijų lietuviško COVID-19 antikūnų nustatymo testo galima tikėtis metų pabaigoje. Naujausios žinios iš šios biotechnologijų bendrovės ir jų partnerių UAB „Imunodiagnostika“ patvirtina, kad prognozė buvo teisinga pirmasis lietuviškas antikūnų prieš SARS-CoV-2 diagnostinis rinkinys jau pasiekė rinką. 

Projekto sėkmę lėmė didelė ekspertų komanda ir laiku gautas finansavimas. Dalyvaudama Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) paskelbtame konkurse „Life-saving innovations: stop COVID-19“ VU Gyvybės mokslų centro darbuotojų įkurta biotechnologijų įmonė „Baltymas“ pasirašė finansavimo pagal ES investicijų priemonę „Inostartas“ sutartį ir pritraukė projektui reikalingus mokslininkus bei tyrėjus.

MITA vadovo Ginto Kimčio teigimu, puikūs idėjų konkurso dalyvių darbo rezultatai – geriausias įvertinimas minėtai agentūros iniciatyvai. „Life-saving innovations: stop COVID-19“ buvo viena operatyviausių viešojo sektoriaus įstaigų reakcijų į kilusią pandemiją.  Už poveikį ir aktualumą ji sulaukė ne tik didelio inovatorių ir žiniasklaidos dėmesio, bet ir buvo pastebėta bei įvertinta Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) Viešojo sektoriaus inovacijų stebėsenos centro“. Iš viso konkurso metu įsteigta 12 startuolių ir bus sukurti 35 „antikovidinių“ sprendimų prototipai. 

Pasak Rimanto Slibinsko, „vykdant projektą taip pat buvo gauta svarbi parama ir iš kitų šaltinių: prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovauto LR Finansų ministerijos fondo COVID-19 padariniams mažinti (priemonėms, reagentams projekto pradžiai), akademiko prof. A. Janulaičio šeimos įsteigto mokslo studijų rėmimo fondo (skyrė lėšų būtinai įrangai nusipirkti) ir viešosios įstaigos „Laisvės TV“ akcijos „Laikykitės, medikai!“ surinktos paramos lėšų (padėjo įsigyti brangius reagentus ypač svarbiai taikomajai projekto daliai). Tokiu būdu, naudojantis tiek MITA, tiek aktyvios visuomenės parama, bendromis pastangomis pavyko sukurti pirmą istorijoje Lietuvoje gaminamą ir patvirtintą diagnostikos medicinos priemonę specifiniams antikūnams prieš žmogaus ligą sukeliantį virusą nustatyti“. 

Dr. Rimanto Slibinsko teigimu, susintetinti pagrindiniai viruso antigenai dabar suteikia galimybę vystyti testus, skirtus nustatyti imunitetą, susidariusį persirgus COVID-19 ar pasiskiepijus COVID-19 vakcina. 

UAB „Baltymas“ paruoštą žaliavą, t.y. išgrynintą rekombinantinį koronaviruso paviršiaus „spyglio“ (angl. Spike) baltymą, beveik dešimtmetį diagnostines sistemas kurianti UAB „Imunodiagnostika“ jau panaudojo SARS-CoV-2 infekcijos serologinės diagnostikos rinkiniui sukurti. Daugiau apie jį – MITA TV kanale pristatytame video. 

„Kuriant rinkinį stipriai prisidėjo VU profesorė Aurelija Žvirblienė su kolegomis. Jų ekspertiniai patarimai ir turimos kompetencijos buvo ypač vertingos atidirbant optimalias reakcijų sąlygas“, – sako naujieną rinkoje pristačiusios biotechnologijų įmonės „Imunodiagnostika“ vadovas Gintautas Gylys.

Jis išskiria tris naujojo diagnostinio rinkinio pranašumus: tikslumą, universalumą ir kainą.

Konkurentai naudoja tik baltymo fragmentą, o lietuviai – visą išgrynintą spyglio baltymą, dėl to testo jautrumas yra ypač didelis. Atlikus palyginimą su kelių pasaulyje pripažintų gamintojų SARS-CoV-2 antigenais, gautas patvirtinimas, kad lietuvių sukurti viruso antigenai atpažįsta 1,5-3 kartus daugiau antikūnų negu kiti, iki šiol genų inžinerijos būdu gauti panašūs baltymai. Taigi, dėl testo jautrumo gaunami rezultatai yra tikslesni.

Konkurentų naudojami testai skirti „uždaroms“ sistemoms – jais tirti gali tik specialias automatizuotas sistemas turinčios laboratorijos. Tuo tarpu naujuosius diagnostinius testus tyrimams gali naudoti visos įmonės, tiek turinčios automatizuotą įrangą, tiek ir paprastą ELISA plokštelių skaitytuvą. ELISA (imunofermentinės reakcijos) pagrindu sukurtu rinkiniu vienu metu galima ištirti nuo 1 iki 90 mėginių. Be to, jis žymiai pigesnis nei konkurentų produktas.

Pasirodžius naujienai, lietuviški  COVID-19 antikūnų testai iš karto sulaukė didelio susidomėjimo. G. Gylys atkreipia dėmesį, kad tai nėra savarankiškai atliekami greitieji testai, tad juos įsigyti gali tik tyrimus atliekančios laboratorijos. Įmonėms, kurioms aktualu testuoti darbuotojus, UAB „Imunodiagnostika“ teiks pilną paslaugą: atvyks surinkti kraujo mėginių ir juos ištirs. Tam iš Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos jau gauta licencija.

Beje, įmonė jau dalyvauja ir viešuosiuose pirkimuose. Artimiausiu metu turi paaiškėti „Santaros klinikų“ skelbto konkurso laimėtojas.

Pranešimą paskelbė: Karolina Urbonaitė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Parašykite komentarą