Teisėsauga, kriminalai

Seimo Žmogaus teisių komitetas: bet koks narkotikas yra blogis – dekriminalizuoti, tačiau ne legalizuoti

2021 m. balandžio 28 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Šiandien Seimo Žmogaus teisių komitetas apsvarstė įstatymų projektus (Nr. XIVP-95, Nr. XIV-96), kuriais siekiama dekriminalizuoti nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą be tikslo platinti. Komitetas pritarė įstatymų projektams, tačiau pasiūlė didinti numatomas baudas, siekdamas atgrasančio baudų poveikio.

Seimui pritarus įstatymų projektams, Administracinių nusižengimų kodeksas būtų papildytas nuostata, kad nedidelio kiekio narkotinių medžiagų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ir siuntimasis be tikslo jas parduoti ar kitaip platinti užtraukia įspėjimą arba baudą nuo dvidešimt iki vieno šimto eurų. 

Baudžiamoji atsakomybė ir toliau būtų taikoma asmenims, turintiems didesnį nei nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Siūloma nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti asmenis, kurie savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai įgytus kvaišalus.

Šių įstatymų parengimą paskatino susidariusi padėtis, kai 2017 metais, įsigaliojus naujam Administracinių nusižengimų kodeksui, neliko nustatytos administracinės atsakomybės už disponavimą lengvomis narkotinėmis medžiagomis savo reikmėms. Taigi už bet kokio kiekio narkotikų turėjimą pradėta taikyti išskirtinai baudžiamoji atsakomybė. Tačiau dėl to realiai narkotikų laikymas ir (ar) vartojimas nemažėjo, o tik augo. Dėl šios veikos baudžiamojon atsakomybėn patrauktas didelis skaičius jaunų žmonių, tarp jų – nepilnamečiai.

Pasak posėdyje dalyvavusio nevyriausybinės organizacijos „Demetra“ konsultanto Giedriaus Likatavičiaus, kriminalizacija didina žmogaus stigmatizaciją ir stumia jį į visuomenės užribį. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian kalbėjo, kad siekiant bendro gėrio, visuomenei svarbu galvoti ne tik apie alternatyvias bausmes, bet ir alternatyvas bausmėms. Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras patikino, kad priklausomybes lengva gydyti, tačiau sunku nukreipti žmogų gydymui ir jį išlaikyti.

Pagal siūlomą reglamentavimą, vienas iš taikytinos atsakomybės komponentų kaip tik ir yra numatoma poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose (kursuose). Tikimasi, kad priėmus įstatymų projektus, nukreipimas dalyvauti tikslinėse, elgesį keičiančiose ir (ar) į gydymą nukreiptose intervencinėse programose mažins asmenų recidyvumą ir turės didelį prevencinį poveikį. Asmenys, kuriems dėl šių įstatymo pokyčių nebus taikoma baudžiamojo atsakomybė ir kurie nepateks į laisvės atėmimo vietą, išvengs rizikos įsitvirtinti kriminaliniam patyrimui, nepraras laisvei būdingų įgūdžių, socialinių ryšių, neįgis antisocialinės orientacijos. Tikslinė elgesį keičianti pagalba ir (ar) gydymas užtikrins šių asmenų elgesio keitimąsi ir su priklausomybe susijusių problemų sprendimą. Be kita ko, siūloma kovos su narkotikais priemonė būtų ne tik efektyvesnė, bet valstybei kainuotų bene trigubai mažiau nei baudžiamasis persekiojimas.

Komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius pažymėjo, kad viešam diskursui būdingas narkotikų skirstymas į lengvus ir sunkius yra ydingas. „Visi narkotikai yra sunkūs“, – kalbėjo Komiteto pirmininkas. Jo teigimu, visi narkotikai yra blogi, o tiems, kurie yra patekę į vartojimo gniaužtus, būtina pasiūlyti pagalbą. Siekis turėtų būti ne bausmė, o narkotikų vartojimo mažinimas.

Posėdžio įrašą galite rasti ČIA.

 

Daugiau informacijos suteiks:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Lukšienė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. egle.gibaviciute@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Rekomenduojame
 
REIMA Stemu Black 36
 
Crocs™ Classic Glitter Lined Clog Starry Skies Glitter 39,5
 
REIMA Lampi Candy Pink 140
 
REIMA Passo 569408F Black 23
 
Trilliance Shampoo Žvilgesio suteikiantis šampūnas, 1000 ml

Parašykite komentarą