Politika ir teisė

Seimo Užsienio reikalų komiteto susitikimo su Baltijos kolegomis darbotvarkėje – Baltarusijos ir santykių su JAV klausimai

2020 m. gruodžio 7 d. pranešimas žiniasklaidai

Gruodžio 4 d. surengtas nuotolinis Lietuvos, Latvijos ir Estijos parlamentų Užsienio reikalų komitetų susitikimas. Atnaujintos sudėties Seimo Užsienio reikalų komiteto nariai su Baltijos valstybių kolegomis aptarė galimybes bendradarbiauti sprendžiant regioninius ir pasaulinius iššūkius.

Lietuvos kvietimu susitikime dalyvavo Baltarusijos opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas užsienio ryšiams Franakas Viačorka, kuris išreiškė viltį, kad ateityje Baltijos valstybių parlamentarų susitikimuose dalyvaus ir sąžiningai išrinkto Baltarusijos parlamento atstovai. Susitikimo dalyviai aptarė galimas priemones, kurios kuo greičiau priverstų Aliaksandrą Lukašenką pasitraukti arba pradėti dialogą su opozicija. Pabrėžta, kad reikalingas tolesnis spaudimas, taikant visas įmanomas priemones – nuo pasaulio ledo ritulio čempionato Baltarusijoje atšaukimo iki ekonominių sankcijų arba apribojimų konkrečiuose ekonominės veiklos (transporto, trąšos, energetikos) sektoriuose, taip pat finansinių sankcijų, kaip kad Baltarusijos bankų pašalinimas iš SWIFT sistemos. Palaikytas Lietuvos kvietimas siekti, kad draudimas importuoti energiją iš nesaugios Astravo atominės elektrinės būtų įtvirtintas Europos Sąjungos mastu.

Visų trijų Baltijos valstybių parlamentarai sutiko, kad B3 bendradarbiavimo formatas yra itin veiksmingas, kadangi Baltijos valstybėms suteikia svaresnį balsą ir padidina galimybes susitikti su aukšto rango pasaulio politikais. Prisimintas prieš ketverius metus vykęs bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos parlamentų delegacijų vizitas į Vašingtoną, kur per porą dienų surengti susitikimai su 17 JAV senatorių ir kitais aukšto rango JAV pareigūnais. Tikimasi tokį vizitą surengti netolimoje ateityje, užmezgant ryšius su naująja išrinktojo JAV prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracija, kartu prisidedant prie pastaraisiais metais sutrūkinėjusių ES ir JAV santykių atnaujinimo.

Nors esamos su COVID-19 susijusios aplinkybės sutrukdė tradicinius Užsienio reikalų komitetų susitikimus, kurie vykdavo vieną ar du kartus per metus, tačiau atskleidė naujas virtualių susitikimų galimybes. Išnaudojant jas, sutarta susitikimus rengti dažniau ir aptarti konkrečius užsienio politikos klausimus.

 

Parengė

Seimo kanceliarijos Užsienio reikalų komiteto biuro patarėja (ES)

Eglė Maželė, tel. (8 5) 239 6835, el. p. egle.mazele@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą