Teisėsauga, kriminalai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojos Agnės Bilotaitės pranešimas: „Siūloma naikinti senaties terminą už korupcinius nusikaltimus“

2020 m. birželio 16 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė įregistravo Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 95 straipsnio pakeitimo projektą, kuriuo siūloma netaikyti senaties termino už korupcinius nusikaltimus.

Parlamentarės teigimu, šios iniciatyvos imtis ją paskatino pastaruoju metu vienas po kito kylantys korupciniai skandalai, kurių kaltininkai išvengia atsakomybės, nes bylas tiriantiems pareigūnams per nustatytą laiką nepavyksta surinkti visos reikiamos informacijos kaltei įrodyti.

„Naujausias pavyzdys – ikiteisminis tyrimas dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus, kuris, kaip įtariama, už savo šeimos namo remontą kai kuriems verslininkams galėjo atsidėkoti laimėtais viešųjų pirkimų konkursais. Nors tyrimas nesibaigė, netrukus sueis senatis, o kaltieji gali likti neišaiškinti ir nenubausti. Kas atlygins valstybei padarytą žalą?“ – klausia Seimo narė.

Pataisų iniciatorė pastebi, kad siekiant išvengti apkaltinamojo nuosprendžio ir atsakomybės ikiteisminio tyrimo procesas dažnai tyčia vilkinamas, kol pasibaigia senaties terminas korupcinėse bylose.

Senaties paskirtis yra išvengti situacijų, kai praeityje nusikalstamą veiką padaręs, tačiau ilgainiui pavojingumą praradęs asmuo yra persekiojamas ir baudžiamas už nusikalstamą veiką, kuri nebėra aktuali nei ją padariusiam asmeniui, nei visuomenei.

A. Bilotaitė siūlo netaikyti senaties termino už korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas – kyšininkavimą ir prekybą poveikiu. Šie nusikaltimai, anot parlamentarės, daro didelę žalą valstybei, jos ekonominei, socialinei raidai, o valstybės tarnyboje dirbančių, žinomų asmenų nebaudžiamumas mažina visuomenės pasitikėjimą teisėsaugos institucijomis ir teisingumu, skatina nusivylimą ir kuria palankią terpę plisti korupcijai.

Šiuo metu Baudžiamasis kodeksas numato senaties terminus už kyšininkavimą ir prekybą poveikiu nuo 3 iki 25 metų priklausomai nuo nusikaltimo rūšies.

„Negalime leisti, kad žalos valstybei padarę asmenys toliau eitų atsakingas pareigas, taip diskredituodami valstybės tarnautojo vardą ir pasitikėjimą valstybinėmis institucijomis bei jų veiklos skaidrumu. Tikiuosi, kad Seimas pademonstruos tvirtą ir vieningą poziciją bei pritars šioms pataisoms“, – sako A. Bilotaitė.

Naikinti senaties terminą už korupcinius nusikaltimus anksčiau siūlė kadenciją baigusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą