Studijos

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pranešimas: „Seimo komisija kreipėsi į Europos atminties ir sąžinės platformą: turi prasidėti Europos deputinizavimas“

2022 m. balandžio 4 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija kreipėsi į Europos atminties ir sąžinės platformos prezidentą Mareką Mutorą (Marek Mutor) prašydama pradėti Rusijos Federacijos vykdomų karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimą, siekiant užtikrinti objektyvų istorijos įvertinimą ir atminimą bei formuoti teisingą pasakojimą Europoje apie Ukrainos istoriją. Seimo komisija kreipimesi taip pat ragina permąstyti totalitarinių režimų atsiradimą, jų veikimo būdus ir imtis Europos deputinizavimo.

Komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė ragina atkreipti dėmesį į vykdomus Rusijos Federacijos karinių pajėgų nusikaltimus Ukrainoje, kurie primena Sovietų Sąjungos istorinius nusikaltimus žmoniškumui, kuriuos seniau patyrė Vidurio ir Rytų Europos valstybės.

„Okupuotose ir karo zonų teritorijose civiliams gyventojams neleidžiama saugiai palikti karinių veiksmų zonų, kai kurie gyventojai yra prievarta vežami į Rusiją ir Baltarusiją. Putino kontroliuojami humanitariniai koridoriai tarnauja režimui kaip propagandinis įrankis, kuriuo bandoma parodyti, kad ukrainiečiai savanoriškai vyksta į Rusijos teritoriją. Toks nekaltų žmonių naikinimas tik dar labiau primena apie Sovietų Sąjungos (o iš esmės – sovietų Rusijos) nusikaltimus žmoniškumui. Vidurio ir Rytų Europos šalys visą situaciją stebi su nerimu, nes pastarieji įvykiai primena, ką teko išgyventi valstybėms ir visuomenėms okupacijų metais. Tai – didelį nerimą keliantys ženklai“, – teigė P. Kuzmickienė.

Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija kreipimesi pažymėjo, kad šiandien tinkamas įvykių fiksavimas tampa nepaprastai svarbus – tiek galimiems ieškiniams, tiek išsaugant šių įvykių atminimą ateities kartoms.

„Jeigu Europos valstybės nefiksuos įvykių, netirs galimų karo nusikaltimų bei nepateiks objektyvios ir faktais pagrįstos informacijos, ateityje Rusijos Federacijos skleidžiamas naratyvas gali būti panaudotas siekiant neigti padarytus nusikaltimus“, – svarbą laiške M. Mutorui akcentavo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija.

Seimo komisija kreipimesi ragino Europos atminties ir sąžinės platformą permąstyti totalitarinių režimų atsiradimą, jų veikimo būdus ir imtis Europos deputinizavimo, pasitelkiant istoriją ir taip likviduojant  simpatijas šiems režimams iš europiečių galvų.

„Svarbu didinti informatyvumą apie komunizmo, nacionalsocializmo nusikaltimus ir bendrai šių ideologijų susiformavimo aplinkybes ir (ko)egzistavimą iki pat šių dienų. Tai leistų pažinti V. Putino režimą ir vykdomą karinę politiką“, – ragino Seimo komisija.

Kreipimosi autoriai pabrėžė, kad šiandien labai svarbu skleisti objektyvią Ukrainos istoriją, nes Rusijos Federacijoje dešimtmečius buvo ir yra formuojamas iškreiptas Ukrainos istorijos naratyvas. Anot autorių, būtina analizuoti tiek šiandieninius įvykius Ukrainoje, tiek visą valstybės istoriją nuo Kijevo Rusios laikų iki nepriklausomybės paskelbimo nuo Sovietų Sąjungos.

„Teisingas istorijos pasakojimas ir teisingai sudėliotas naratyvas leistų atsverti melagingus, istoriją iškreipiančius Rusijos Federacijos teiginius. Kuriuose sąmoningai nutylimi ištisi Ukrainos istorijos etapai, kaip atskiros, unikalios raštijos susiformavimas XIV a., unikalios kultūrinės erdvės viduramžiais egzistavimas, XIX a. nacionalinis sąjūdis, Holodomoras, masinės stalininės deportacijos ir kiti Sovietų Sąjungos režimo nusikaltimai sovietiniu laikotarpiu. Teisingas pasakojimas leistų pažinti turtingą šios valstybės kultūrinę ir politinę istoriją“, – pabrėžė kreipimosi autoriai.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą