Teisėsauga, kriminalai

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete pristatyta Prokuratūros veiklos ataskaita: nuo 2010 m. nusikalstamumas mažėja

2021 m. balandžio 15 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Balandžio 14 d. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje generalinė prokurorė Nida Grunskienė pristatė Prokuratūros 2020 m. veiklos ataskaitą.

Generalinė prokurorė pažymėjo, kad praėjusiais metais nusikalstamų veikų sumažėjo 10 procentų, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų padidėjo 3,3 procento (nežymiai padidėjo ir tyčinių nužudymų). Visgi bendra tendencija – džiuginanti: nuo 2010 m. nusikalstamumo kreivė nuolat mažėjo (nuo 77669 iki 46361 nusikalstamų veikų), sumažėjo ir nusikalstamų veikų išaiškinimo trukmė. Bendras nusikalstamų veikų ištyrimas taip pat gerėjo ir 2020 m. jų išaiškinimas pasiekė 68,4 procentų, tačiau sunkių ir labai sunkių nusikaltimų ištyrimo procentinė kreivė sumažėjo daugiau nei 8 procentais. Prokurorų nutarimų atsisakyti pradėti, sustabdyti ar nutraukti ikiteisminį tyrimą teismo buvo panaikinta tik 0,9 procentai, o grąžinta tyrimui papildyti 0,54 procentai – tai vertintina, kad prokurorų sprendimai yra teisėti ir pagrįsti.

Nusikalstamų veikų tyrimas pagal Prokuratūros patvirtintas prioritetines veiklos kryptis.

Korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų 2020 m. nežymiai padidėjo, tačiau lyginant su 2013 m., 2014 m., jų sumažėjo beveik keturis kartus. Už tokias veikas 2020 m. nuteista 88 procentai asmenų, kurių bylos perduotos į teismą.

Smurtinių nusikaltimų procentinė kreivė šiek tiek padidėjo, tačiau sunkių ir labai sunkių smurtinių nusikaltimų sumažėjo.

Žymiai pagerėjo nusikalstamų veikų išaiškinimas ir ištyrimas dėl elektroninių duomenų ir informacinių sistemų saugumo, jų vidutinė trukmė sutrumpėjo iki 8 mėn. ir 11 d.

Baigta ir teismui perduota 615 ikiteisminių tyrimų dėl nusikalstamų veikų, kuriomis padaryta didelė žala valstybės finansų sistemai ir Europos Sąjungos finansiniams interesams.

Vis dar neišspręsta nepilnamečių teismo psichiatrijos, teismo psichologijos ekspertizių atlikimo problema: esamų ekspertų nepakanka greitam ekspertizių atlikimui užtikrinti. Buvo teikti pasiūlymai dėl galimų šios problemos sprendimo būdų. 2020 m. kovo 16 d. Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos Vaikų ir paauglių teismo psichiatrijos skyriui išplatinus pranešimą, kad visos paskirtos ekspertizės atšauktos iki karantino pabaigos, o naujai paskirtos neregistruojamos, visų teismo psichologijos, teismo psichiatrijos ekspertizių atlikimo eilė dar labiau pailgėjo.

Dėl neteisėto praturtėjimo bendra turto vertė kaltinamuosiuose aktuose nurodyta 2,02 mln. eurų, kai prieš metus buvo 0,8 mln. eurų – juntamas tokių bylų tyrimo proveržis. Juntamas proveržis ir viešojo intereso gynimo srityje: ieškiniai nuo 1,9 mln. eurų pakilo iki 7,4 mln. eurų.

Prokuratūros prioritetinės veiklos kryptys 2021–2024 m.:

  1. Baudžiamojo persekiojimo stiprinimas dėl:
  2. a) korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų;
  3. b) organizuotų grupių ir nusikalstamų susivienijimų padarytų nusikaltimų;
  4. c) tyčinių labai sunkių, sunkių, apysunkių smurtinių nusikaltimų ir seksualinės prievartos

nusikalstamų veikų, nuo kurių nukentėjo vaikai;

  1. d) nusikalstamų veikų, kuriomis daroma didelė žala valstybės finansams ir Europos Sąjungos

finansiniams interesams;

  1. e) nusikalstamų veikų elektroninių duomenų ir informacinių sistemų saugumui.
  2. Tarptautinio bendradarbiavimo stiprinimas.
  3. Baudžiamojo ir civilinio poveikio priemonių, susijusių su turto susigrąžinimu (išplėstinis turto konfiskavimas, civilinis turto konfiskavimas), efektyvesnis taikymas.
  4. Kriminalinės žvalgybos veiksmų teisėtumo kontrolės ir koordinavimo stiprinimas.
  5. Viešojo intereso gynimas valstybės teisių ir teisėtų interesų gynimo srityje.
  6. Prokuratūros išteklių efektyvesnis valdymas.
  7. Baudžiamojo proceso procedūrų efektyvumo didinimas.

 

Parengė

Teisės ir teisėtvarkos komiteto biuro patarėja

Dalia Latvelienė, tel. 239 6767

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą