Sveikata

Seimo Priklausomybių prevencijos komisija: nėra nei dozės, nei alkoholio rūšies, kuriuos būtų galima saugiai vartoti nėštumo metu

2021 m. balandžio 20 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Balandžio 14 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje buvo pristatytas Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Biomedicinos mokslų instituto mokslininkų, vadovaujamų prof. dr. Algirdo Utkaus, atliktas tyrimas „Alkoholis ir nėštumas – situacija Lietuvoje“.

Tyrimas buvo atliekamas įgyvendinant vienerių metų trukmės projektą „Vaisiaus poveikio alkoholiu paplitimo ir alkoholio įtakos naujagimių medžiagų apykaitai tyrimas Lietuvoje“ (Alkomet LT). Tyrimą finansavo Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.

Tyrimo duomenys gauti tiriant depersonalizuotus naujagimių sauso kraujo mėginius, juose matuojant alkoholio žymenį – fosfatidiletanolio (toliau – PEth) koncentraciją. Todėl įvardinti, kurio socialinio sluoksnio ar išsilavinimo bei kitus kriterijus turinčios moterys yra linkusios nėštumo metu vartoti alkoholį, neįmanoma.

Tyrimas parodė, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis alkoholį vartojo 3 proc. nėščiųjų – tai sudarytų  apie 700–800 gimdyvių per metus, o 0,15 proc. naujagimių, kurių kraujyje rasta labai didelės koncentracijos PEth, tai yra apie 40 naujagimių per metus, motinos paskutinėmis nėštumo savaitėmis didžiuliais kiekiais vartojo alkoholį. Naujagimiai, kurių kraujyje rasta alkoholio žymens, buvo mažesnio svorio ir gimė neišnešioti.

Tyrimo metu buvo ištirti 9068 mėginiai, PEth koncentracijų vertinimas buvo atliktas 2086 mėginiuose.

Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, 1–3 naujagimiai iš 1000 gimsta su vaisiaus alkoholiniu sindromu (sunkiausia alkoholio žala vaisiui). Vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) spektro atvejų skaičius sudaro apie vieną procentą bendroje populiacijoje.

Komisijos nariai aktyviai domėjosi tyrimo eiga ir rezultatais, išklausė medikų praktikų išsakytas nuomones dėl alkoholio vartojimo nėštumo metu ir vaisiaus alkoholio spektro sutrikimų prevencijos, buvo akcentuojama, kad nėra nei saugios dozės, nei saugios alkoholio rūšies, kuriuos būtų galima vartoti nėštumo metu.

VAS sindromo būtų galima išvengti 100 proc., jeigu nebūtų vartojama alkoholio nėštumo metu. Embriono/vaisiaus smegenys yra jautrios alkoholio poveikiui visą nėštumo laiką. Tyrimo metu nustatyta, kad vaikai, kurių motinos nėštumo laikotarpiu vartojo bet kokius alkoholinius gėrimus mažiausiai vieną kartą per savaitę, patiria didesnę elgesio sutrikimų su menka dėmesio koncentracija ir mokymosi sunkumų riziką.

Komisija posėdžio metu domėjosi priklausomybės ligų gydymo apmokėjimu iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, paslaugų apmokėjimo dinamika priklausomybių ligų centruose.

Planuojama išklausyti Sveikatos apsaugos ministerijoje šiuo metu darbo grupės rengiamo Priklausomybės ligų gydymo ir reabilitacijos paslaugų ir prieinamumo gerinimo plano pristatymo.

Posėdyje pranešimus pristatė ir į klausimus atsakė Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja Aušra Širvinskienė ir Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiasis patarėjas Viačeslavas Zaksas, Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai.

Komisijos pirmininkė Morgana Danielė, mob. 698 42 104

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja Erika Mikalajūnienė,

tel. (8 5) 239 6815, e. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą