Politika ir teisė

Seimo nario K. Bartoševičiaus vizitas Vokietijoje: Rusija pašalinta iš dar vienos tarptautinės organizacijos

2022 m. spalio 24 d. pranešimas žiniasklaidai  

Spalio 17-19 d. įvyko Seimo Ateities komiteto nario Kristijono Bartoševičiaus vizitas Berlyne (Vokietija). Spalio 17 d. parlamentaras dalyvavo Europos parlamentinio technologijų vertinimo tinklo (EPTA) konferencijoje „Trikdžiai visuomenėje – ar išgelbėti gali technologijų vertinimas?“, spalio 18 d. – EPTA Tarybos posėdyje, o spalio 19 d. susitikimuose su Lietuvos ambasados Vokietijoje atstovais bei Vokietijos Bundestago nariais.

EPTA konferencijos dalyviai aktyviai diskutavo labai skirtingais klausimais: kaip stiprinti valstybių kritinės infrastruktūros elementus, autonominių ginklų sistemų dabartį ir ateitį bei miškų išsaugojimą ir puoselėjimą. 

Spalio 18 d. EPTA Tarybos posėdžio darbotvarkėje: Vokietijos pirmininkavimo ataskaitos pristatymas, Liuksemburgo ir Argentinos narysčių tinkle svarstymai, 2023 m. EPTA pirmininkaujančios valstybės paskyrimas ir Rusijos Federacijos Tarybos analitinio skyriaus pašalinimo iš EPTA tinklo klausimas. Rusijos narystė tinkle buvo suspenduota nuo 2022 m. kovo mėn., o Berlyne vykusio posėdžio metu svarstant Rusijos Federacijos Tarybos analitinio skyriaus pašalinimo klausimą, K. Bartoševičius atkreipė dėmesį, kad svarbiausias aspektas, kuriuo remiantis ši valstybė agresorė turėtų būti išmesta  – tai jos pradėtas karas prieš Ukrainą ir jos žmones. Taryba beveik bendru sutarimu nutarė, kad Rusija turi būti pašalinta iš EPTA remiantis šiuo metu vykstančiais teroristiniais, demokratiją, žmogaus teises ir tarptautinę teisę pažeidžiančiais veiksmais. Be minėtų priežasčių, Rusija buvo pašalinta ir dėl EPTA taisyklių pažeidimo, taip pat buvo nutarta patobulinti EPTA narystės taisykles, kurios užkirstų kelią subjektams iš nedemokratinių valstybių būti šio tinklo nariais. 

Spalio 19 d. susitikime su Lietuvos Respublikos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi Vokietijos Federacinėje Respublikoje Ramūnu Misiuliu ir įgaliotuoju ministru Vaidotu Karveliu buvo aptarta geopolitinė situacija, dvišaliai santykiai su Lietuva, Vokietijos santykiai su Prancūzija, taip pat diskutuota apie paramą ir pagalbą Ukrainai, kultūros atašė Rasa Balčikonytė pristatė įvairių Lietuvos kultūrinių veiklų sklaidą Vokietijoje, buvo aptarti Jono Meko metų renginiai ir 2025 m. planuojama informacijos sklaida apie M. K. Čiurlionio 150-ąsias gimimo metines.

Susitikime su Vokietijos Bundestago Europos Sąjungos reikalų komiteto nariu ir šio komiteto pranešėju Baltijos valstybių klausimais Tobiasu Vinkleriu (Tobias Winkler) buvo aptariamas Lietuvos išstojimas iš Kinijos 17+1 formato, Taivano klausimas ir Lietuvos patirtys šioje sferoje, Ukrainos palaikymas, bendrų Lietuvos ir Vokietijos interesų siekimas ir puoselėjimas, tarpusavio santykiai ir bendri veiksmai demokratijos puoselėjimui.

K. Bartoševičius susitikime su Vokietijos Bundestago Švietimo, mokslinių tyrimų ir technologijų vertinimo komiteto nariu Larsu Roveriu (Lars Rohwer) aptarė Vokietijoje veikiančią švietimo sistemą, abiejų valstybių istorinę patirtį. Seimo narys pasidalino Baltijos valstybių išmintimi Rusijos agresijos klausimu, diskutavo apie paramą Ukrainai. 

„Lietuva ir Vokietija vienareikšmiškai yra bendramintės partnerės daugelyje sričių. Ir nors Vokietijos istorinis pragmatiškumas šiandien vertinamas nevienareikšmiškai, dabar Vokietija aktyviai rūpinasi savo energetinės nepriklausomybės klausimu bei aktyviai dalyvauja sprendžiant saugumo iššūkius NATO kontekste. Džiaugiuosi, kad Vokietijoje paramos Ukrainai klausimas nėra nustumtas į paraštes. O ir Lietuvos balsas šioje temoje yra girdimas,“ – reziumuodamas vizitą sakė K. Bartoševičius.

Pranešimą paskelbė: Rūta Mensonaitė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą