Politika ir teisė

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno Algirdo Syso pranešimas: „Tiesioginiai merų rinkimai: valdantieji nori keisti mero statusą“

2021 m. gegužės 7 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo frakcijoms derinant pozicijas dėl tiesioginių merų rinkimų, konservatorių elgesys ima kelti abejonių dėl jų motyvų ir interesų, įspėja Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Socialdemokratai parengė Konstitucijos pataisų projektą, kuriuo siūlo išsaugoti dabartinį savivaldos modelį. Šiam siūlymui nepritaria konservatoriai ir Liberalų sąjūdis.

Esamą mero statuso modelį remia Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) – jam pritarta vienbalsiai. Gyventojų apklausa atskleidė, kad tiesioginiai merų rinkimai tenkina per 83 proc. respondentų.

Tačiau po trečiadienį vykusio Seimo Pirmininkės susitikimo su frakcijų seniūnais tapo aišku, kad konservatoriai siekia užtęsti sutarimo paieškas: jie inicijuoja potencialiai begalines teisines diskusijas. Merą siūloma traktuoti kaip administracijos vadovą, o jo funkcijas įtvirtinti atskiru įstatymu.

„Akivaizdu, kad bandoma tempti laiką. Kyla klausimas, koks yra galutinis šio vilkinimo tikslas“, – nerimauja socialdemokratas Algirdas Sysas.

Kiek anksčiau konservatoriai yra deklaravę ketinimą demontuoti visą esamą rinkimų sistemą Lietuvoje. Tiesa, šios idėjos jie staiga atsisakė motyvuodami tuo, kad dabartinė rinkimų sistema yra palankesnė nuosaikioms politinėms jėgoms.

„Yra pagrindo manyti, kad konservatoriai, nors to atvirai ir nedeklaruoja, nelabai nori pritarti tiesioginiams merų rinkimams. Ir ne dėl to, kad turi konstitucinių abejonių, o dėl savo pragmatinių politinių interesų“, – mano LSDP frakcijos seniūnas A. Sysas.

Didžiąją daugumą Lietuvos gyventojų galimybė tiesiogiai rinkti merus paskatintų dalyvauti vietos savivaldos rinkimuose – tai atskleidė LSA užsakymu atlikta visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ apklausa, vykdyta balandžio 21–28 dienomis.

Jos duomenimis, 72,4 procentus gyventojų tiesioginiai mero rinkimai paskatintų ar greičiau paskatintų dalyvauti vietos savivaldos rinkimuose.

Apklausa taip pat parodė, jog 83,1 proc. gyventojų manymu, meras turi būti renkamas tiesiogiai. 7,2 procento apklaustųjų mano, kad merą turėtų rinkti savivaldybių tarybų nariai, dar 9,7 proc. nuomonės šiuo klausimu neturėjo.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą