Įvairenybės

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Šokiruojantis kainų kilimas: Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas pripažįsta, kad naštą vartotojams įmanoma sumažinti“

2021 m. birželio 22 d. pranešimas žiniasklaidai

Elektra daugumai vartotojų nuo liepos brangs vidutiniškai 8 proc., o dujos namų ūkiams – 26–50 proc. Dėl drastiškai didėsiančių elektros ir dujų kainų vartotojams Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Seimo frakcija surengė susitikimą su Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininku Renatu Pociumi.

R. Pocius pripažino: jeigu egzistuotų palankesnė teisinė bazė, kainų reguliuotojas (t. y. VERT) galėtų sumažinti vartotojams tenkančią naštą numatydamas ilgesnį laikotarpį. „Siekiant išvengti drastiško kainų augimo ateityje, [reikia] pagalvoti [apie] mechanizmą teisės aktuose, kuris leistų arba suteiktų instrumentus reguliuotojui turėti nuosaikesnį kainų augimą, išdėliojant per ilgesnį laikotarpį įmonių gaunamas pajamas – kad nebūtų iš karto [drastiškai] auginamas tarifas… Galbūt būtų galima per 3 metus išdėlioti augimą po 20 proc. ar pan.“, – kalbėjo VERT pirmininkas.

R. Pocius taip pat pripažino, kad egzistuoja valstybinių įmonių viršpelnių problema, kurios VERT ketina imtis rudenį. „Viršpelniai tikrai yra. Būsime principingi. Turėsime labai įdomų rudens laikotarpį“, – prognozavo VERT pirmininkas.

Premjerei pareiškus, esą Vyriausybė „nesikiša“ į energijos kainų reikalus, nes tai „nuo Vyriausybės nepriklauso“, Seimo LSDP frakcija kreipėsi į valdžią prašydama išsamaus atsakymo, kokių priemonių bus nedelsiant imtasi švelninant riziką dėl infliacijos augimo ir apsaugant žmonių pajamų nuvertėjimą dėl didėjančių kainų – ypač elektros ir dujų.

Vyriausybė jau anksčiau yra sulaukusi kritikos ir įtarimų, kad iš valstybės valdomų energetikos įmonių laukia tik pelno, todėl atlaidžiai žiūri į kainų kėlimą ir nenori kalbėti apie gyventojų finansinę padėtį, nors pakilusios elektros ir dujų kainos ilgainiui lems prekių ir paslaugų kainų augimą.

Socialdemokratai neabejoja, kad infliacija skaudžiausiai smogs pažeidžiamiausioms gyventojų grupėms.

„VERT atskaitinga Seimui, todėl matome reikalą nuodugniau pasiaiškinti, kas vyksta“, – sako Seimo LSDP frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė.

Nors diskusijos apie kainų augimą paprastai nukreipiamos į „objektyvias“ priežastis (dujų ir elektros importo kainas), socialdemokratai įsitikinę, kad Lietuvoje augančias dujų ir elektros kainas nulėmė ir politiniai sprendimai.

„Prašytume paaiškinti premjerės teiginį, kad Vyriausybė kainų klausimu „nesikiša“: ar imtasi kokių nors veiksmų situacijai paveikti ir ar išsemtos visos galimos intervencijos galimybės? Prašome kiek galima skubiau informuoti, kokių ilgalaikių priemonių, padėsiančių mažinti energijos resursų kainas, ketina imtis Vyriausybė; kaip ketinama įgyvendinti tarptautinių ekspertų rekomendacijas dėl anticiklinių priemonių“, – rašoma socialdemokratų kreipimesi į Ingridą Šimonytę.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą