Politika ir teisė

Seimo komitetas, aptaręs savivaldai kylančius nekilnojamojo turto valdymo klausimus, akcentuoja tarpinstucinio bendradabiavimo svarbą

2021 m. birželio 11 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Galimybė su atsakingomis valstybės institucijomis aptarti savivaldai kylančius nekilnojamojo turto valdymo iššūkius ir pasidalinti gerąja praktika prisideda prie kiekvienos savivaldybės siekiamybės skaidriai, efektyviai ir atliepiant bendruomenės poreikius valdyti savo turtą. Kalbėjimosi nauda buvo dar kartą įsitikinta Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete aptariant, kaip savivaldybėms sekasi daryti pažangą po atlikto jų nekilnojamojo turto valdymo audito.

Nors stebima džiuginanti pažanga įgyvendinant audito rekomendacijas, tačiau akivaizdu, kad savivaldybėms ir toliau kyla nemažai klausimų, kuriuos yra siūloma spręsti tobulinant teisės aktus.

Komiteto posėdyje dalyvavę Lietuvos savivaldybių asociacijos ir kelių savivaldybių atstovai turėjo galimybę tiesiogiai su Finansų ministerijos kolegomis padiskutuoti ir gauti atsakymus į daugiausiai iššūkių keliančius turto valdymo klausimus. Diskusijos metu paaiškėjo, kad kartais reikia keisti ne teisės aktą, o požiūrį į jo taikymą. Savivaldybės išgirdo ir patarimų, kaip pagal galiojančius teisės aktus spręsti jiems tenkančius uždavinius.

Savivaldybių atstovai pastebėjo, kad vis dar kyla iššūkių administruojant bešeimininkį turtą – šio turto įforminimo procedūros ilgos, o ne retai kaštai viršija ir paties turto vertę. Didžiosios savivaldybės susiduria su nekilnojamo turto trūkumo problema, ypatingas poreikis yra švietimo įstaigoms, socialiniam būstui. Savivaldybės atkreipė dėmesį, kad kartais valstybė, nepasitarusi su savivalda, nusprendžia savo turtą parduoti, nors jis būtų labai reikalingas ir galėtų būti perduotas savivaldybėms, taip sutaupant tiek laiką, tiek lėšas.

Komitetas, matydamas, kad daugelį klausimų galima išspręsti konstruktyvių diskusijų keliu, pasiūlė daugiausiai dėmesio sulaukusias temas aptarti dvišalėje Vyriausybės ir Lietuvos savivaldybių asociacijos komisijoje. Vienas iš tokių klausimų, kuris geriausiai galėtų būti išspręstas sutelkus skirtingų ministerijų kompetencijas – skaitmeninio įrankio savivaldybių nekilnojamojo turto valdymui sukūrimas. Komiteto posėdyje dalyvavę savivaldos atstovai vienbalsiai tvirtino, kad tokia programa, kuria galėtų naudotis visos savivaldybės, būtų milžiniška pagalba turto valdyme. Komiteto nariai palaikė iniciatyvą centralizuotai kurti tokį įrankį, kurį vėliau galėtų naudoti visos to norinčios savivaldybės, juolab, kad ir šios Vyriausybės vienas iš prioritetų yra skaitmeninimas, o jam yra planuojamos gausios tiek nacionalinės, tiek Europos Sąjungos lėšos.  

Komitetas, džiaugdamasis konstruktyvia diskusija, numato ir toliau tarpininkauti ir į savo darbotvarkę traukti klausimus, kurių sprendimui yra ypatingai svarbus geras tarpinstitucinis ryšys.

Primename, kad komiteto posėdžio vaizdo įrašą galima peržiūrėti ir „Youtube“ kanale Atviras Seimas

Parengė:

Ieva Lavišienė, tel. (8 5) 239 6363, el. p. ieva.lavisiene@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą