Verslas

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko V. Sinkevičiaus pranešimas: „Mokslo ir verslo slėniai: didelės investicijos ir mažas veiklos efektyvumas“

2017 m. birželio 14 d. pranešimas žiniasklaidai
 
Šiuo metu šalyje veikiančių mokslo ir verslo slėnių veikla nėra efektyvi, o pridėtinė vertė šaliai yra nepakankama, nors investicijos – itin didelės, todėl šioje srityje kuo skubiau būtini neatidėliotini pokyčiai.
Trečiadienį, birželio 14 d., posėdžiavęs Seimo Ekonomikos komitetas nusprendė, kad dėl netinkamo slėnių valdymo nėra užtikrintas mokslo institucijų ir verslo bendradarbiavimas. Pavyzdžiui, 1,2 mln. eurų kainavusi priemonė „E – mokslo vartai“, kuri kasmet dar kainuos 40 tūkst. eurų, buvo skirta verslo ir mokslo bendradarbiavimui, bet ji neatitinka įmonių poreikių, todėl yra nenaudojama. Be to, 2013 m. panaikinus slėnių priežiūros tarybą, nebevykdoma ir slėnių stebėsena. Atviros prieigos centrai, veikiantys slėniuose, nepritraukė planuoto verslo dalyvavimo, o nuo 2016 m. iš šių centrų nebereikalaujama teikti duomenų apie veiklos rodiklių įgyvendinimą. Nebuvo įgyvendintas ir 149,4 tūkst. eurų kainavęs slėnių valdymo ir koordinavimo modelis. Nėra žinoma ir kiek įmonių slėniuose vykdo inovatyvią veiklą, nes nėra oficialių reikalavimų verslo įmonėms, norinčioms slėnių teritorijoje nuomotis patalpas. Pasak Ekonomikos komiteto pirmininko Virginijaus Sinkevičiaus, toks veiklos neefektyvumas galiausiai atsilieps mokesčių mokėtojams.
„Peržiūrėjus pagrindinius rodiklius akivaizdu, kad šiuo metu mokslo ir verslo slėniai – didžiulė ekonominė našta šaliai ir maža nauda jos žmonėms bei verslo sektoriui. Nepritraukiant verslo ir privačių investicijų bei neišnaudojant galimybių, kurias teikia šie slėniai, atnaujintos infrastruktūros išlaikymas guls ant mokesčių mokėtojų pečių. Tai – sritis, kurioje inicijuosime didelius pokyčius,“ – sako V. Sinkevičius.
Ekonomikos komitetas, įvertinęs esamą padėtį, Vyriausybei siūlo pirmiausia įpareigoti Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) pavesti Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro agentūrai parengti 2015–2016 m. slėnių veiklos stebėsenos ataskaitą. Taip pat siūloma įgalioti ŠMM 2018 m. pirmame ketvirtyje atlikti slėnių plėtros programų rezultatų įvertinimą, planuotų rodiklių pasiekimą, iki 2017 m. rugsėjo 1 d. įvertinti „E – mokslo vartų“ sistemos projekto pagrįstumą ir efektyvumą. Taip pat, komiteto vertinimu,  kasmet reiktų vertinti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros infrastruktūros, veikiančios atviros prieigos principu, naudojimosi apimtis (santykį) tarp vidaus ir išorės vartotojų, taip padedant pagrindą atvirai inovacijų sistemai ir efektyvesniam viešųjų išteklių naudojimo skatinimui.
Seimo Ekonomikos komitetas, remdamasis Seimo statutu, prašo per 15 dienų pateikti veiksmų planą, kuriame būtų numatytos priemonės Valstybės kontrolės rekomendacijoms ir Komiteto siūlymams įgyvendinti, bei šiuo metu galiojančius slėnių ir atviros prieigos centrų valdymo principus, struktūrą.

Daugiau informacijos:
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Virginijus Sinkevičius
Tel. (8 5) 239 6696, el. p. virginijus.sinkevicius@lrs.lt
 
LVŽS infocentras
media@lvzs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą