Teisėsauga, kriminalai

Seime užregistruotas konstitucinių pataisų projektas dėl EŽTT sprendimo R. Pakso byloje

2021 m. birželio 8 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Seime įregistruotas Ateities komiteto paruoštas konstitucinių pataisų projektas dėl Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo Rolando Pakso byloje. Įstatymo projekte numatytas dešimties metų terminas, kurį apkaltos būdu nušalintas politikas turi praleisti be galimybės kandidatuoti. Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata sako, kad liko paskutinis ir svarbiausiasis lygmuo – suformuluotų konstitucinių pataisų svarstymas Seime pagal Seimo statuto nustatytas procedūras.

„Visos politinės jėgos pritarė formuluotei, kurią Ateities komitetui pasiūlė konstitucinės teisės profesionalai. Dabar registruojami visi atitinkami dokumentai. Manau, kad procesas turėtų būti sėkmingas ir dešimt metų neišspręstas klausimas bus uždarytas“, – teigė prof. R. Lopata.

Seimo frakcijoms aptarus visuomeniškai aktyvių konstitucinės teisės ekspertų suformuluotus du galimus Konstitucijos 74 straipsnio 2 dalies variantus, rastas bendras konsensusas dėl konkrečios formuluotės:

Asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš užimamų pareigų ar panaikino jo Seimo nario mandatą, gali užimti Konstitucijoje nurodytas pareigas, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu, kai nuo Seimo sprendimo, kuriuo asmuo buvo pašalintas iš užimamų pareigų ar panaikintas jo Seimo nario mandatas, praėjo ne mažiau kaip dešimt metų“.

Registruojant įstatymo projektą, jį pasirašė 48 parlamentarai arba trečdalis Seimo – Konstitucijos pokyčių iniciatyvai reikalingi bent 36 Seimo narių parašai. EŽTT 2011 m. konstatavo, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas.

Seimo Ateities komitetas ir toliau veiks kaip politinio lygmens diskusijų platforma, kurioje įvairiais formatais ir apimtimi bus sudarytos galimybės plačiai diskusijai valstybei svarbiais klausimais.

Raimundas Lopata

Ateities komiteto pirmininkas

El. p. raimundas.lopata@lrs.lt

 

Asta Rubežė

Ateities komiteto biuro patarėja

El. p. asta.rubeze@lrs.lt

Tel. (8 5) 239 6950

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą