Įvairenybės

Seimas sugriežtino su Astravo AE susijusių įmonių veiklą Lietuvoje

2021 m. lapkričio 18 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 Seimas priėmė Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos ir Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymų pataisas (projektai Nr. XIVP-219(2) ir XIVP-220(2). Jomis nuspręsta, kad nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios įmonės privalės pranešti Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijai apie ketinamus sudaryti sandorius ar esminius tokių jau sudarytų sandorių pakeitimus, neatsižvelgdamos į sandorio vertę.

Anksčiau tokie sandoriai su trečiųjų šalių įmonėmis būdavo tikrinami, jei sandorio vertė viršydavo 10 proc. praėjusių metų įmonės metines pajamas.

Pasak naujų nuostatų iniciatoriaus Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Lauryno Kasčiūno, Seimas įstatymu yra pripažinęs Astravo atominę elektrinę nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. „Pastaruoju metu mus nuolat pasiekdavo informacija, kad strateginiame energetikos sektoriuje veikiančios įmonės perka arba ketina įsigyti įrangos, pavyzdžiui, elektros kabelių ar energijos kaupimo baterijų, iš gamintojų ar tiekėjų, kurie taip pat dalyvauja ir Astravo atominės elektrinės projektuose. Todėl įmonės, prisidedančios prie Astravo AE statybos ar jos veiklos, neturėtų gauti užsakymų Lietuvoje“, – anksčiau yra pažymėjęs L. Kasčiūnas.

Įstatyme įtvirtinta, kad asmenų, dalyvaujančių įstatymu pripažintos nesaugia branduolinės elektrinės statyboje trečiojoje šalyje ar jos veikloje, su tokios elektrinės veikla susijusios elektros energetikos infrastruktūros plėtros projektuose, arba jų kontroliuojamų asmenų ir nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sudarytiems sandoriams dėl Lietuvoje įgyvendinamų energetikos sistemos projektų bus taikoma sandorių atitikties nacionalinio saugumo interesams patikra.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą