Teisėsauga, kriminalai

Seimas spręs, kaip griežtinti seksualinę prievartą patyrusių vaikų apklausos tvarką

2023 m. vasario 9 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 Seimas pradėjo svarstyti Seimo narės Dovilės Šakalienės pristatytas Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuriomis siekiama griežtinti seksualinę prievartą patyrusių vaikų apklausos tvarką.

Teikiamais pakeitimais, anot iniciatorės, siekiama, kad seksualinę prievartą patyrę vaikai nebūtų traumuojami nusikaltimų tyrimo metu, taip pat sumažinti rizikas, kad vaikas dėl spaudimo pakeis parodymus prievartautojo naudai.

Šiuo metu Baudžiamojo proceso kodekse nustatyta, kad nepilnametis liudytojas ar nepilnametis nukentėjusysis ikiteisminio tyrimo metu paprastai apklausiami ne daugiau kaip vieną kartą, tačiau leidžiamos ir pakartotinės apklausos.

Pasak parlamentarės, šiuo metu nevengiama vaikus apklausti pakartotinai, todėl kodekse siūloma įtvirtinti nuostatą, kad nepilnametis liudytojas ar nepilnametis nukentėjusysis ikiteisminio tyrimo metu galėtų būti apklausiami tik vieną kartą. Išimtis dėl pakartotinės apklausos būtų galima, kai tai būtų būtina dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių.

Pataisomis taip pat siūloma, kad pertrauka apklausos metu galėtų būti skelbiama remiantis psichologo rekomendacija dėl vaiko emocinės, psichologinės ar fizinės būklės. Po pertraukos vaikas neturėtų būti apklausiamas dėl tų pačių aplinkybių, dėl kurių jis jau yra pateikęs atsakymus.

„Tokiu būdu tikimasi sušvelninti nukentėjusio vaiko, o ypač nukentėjusio nuo seksualinio pobūdžio prievartos ar išnaudojimo, patiriamą įtampą, nemalonius išgyvenimus, išvengti vaiko pakartotinio traumavimo baudžiamajame procese bei sumažinti rizikas, kad vaikas dėl spaudimo, realaus ar subjektyviai suvokiamo suaugusiųjų nepasitikėjimo pakeis parodymus prievartautojo naudai ar kitaip bus padidinta prievartautojo atsakomybės išvengimo rizika“, – pažymi D. Šakalienė projekto aiškinamajame rašte.

Po pristatymo už teisės akto pakeitimus (projektas Nr. XIVP-2411) balsavo 65 Seimo nariai, susilaikė 1 parlamentaras. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete, papildomais – Socialinių reikalų ir darbo ir Žmogaus teisių komitetuose. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti pavasario sesijoje.

Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas

Parašykite komentarą