Teisėsauga, kriminalai

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ir Muitinės departamentas pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ir Muitinės departamentas sutartimi įsipareigojo bendradarbiauti kultūros vertybių eksporto, importo, laikinojo įvežimo klausimais, muziejaus specialistams bus teikiama ekspertinė ir metodinė pagalba dėl tinkamo muitinės formalumų atlikimo. Sutartį šiandien iškilmingai pasirašė Lietuvos muitinės vadovas Darius Žvironas ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas.

„Kultūros vertybių eksporto ar importo muitinės formalumai gana sudėtingi tiek dėl eksponatų istorinės reikšmės, tiek dėl vertės, neretai siekiančios milijonus eurų. Tinkamai atlikti muitinės formalumus reikia specialių žinių ir patirties, kuria mielai pasidalinsime su muziejaus specialistais taip prisidėdami prie Lietuvos kultūros pasaulyje sklaidos bei kitų šalių meno vertybių pažinimo mūsų šalyje“, – sako Lietuvos muitinės generalinis direktorius D. Žvironas.

Muziejus nuolat dirba kartu su Muitinės departamentu: į užsienį nuolat vežamos lietuviškos parodos bei gaunamos Lietuvos kultūros paveldo vertybių dovanos, dailės kūrinių siuntos iš viso pasaulio, iš užsienio šalių nuolat atvežama vertingų kolekcijų ir parodų. 2009 metais, kai Lietuva šventė jos vardo paminėjimo 1000-metį, o Vilnius buvo Europos kultūros sostine, Karinių oro pajėgų lėktuvu iš Sakartvelo buvo atvežta N. Pirosmani paroda, kurios vertė – 42 mln. JAV dolerių. 2020-aisiais iš Ukrainos atsivežto skitų aukso vertė – 10 mln. eurų. Tad nuolat sprendžiamos muitinės tranzito per trečiąsias šalis problemos, tvarkomos laikino kūrinių išvežimo į visus pasaulio muziejus muitinės procedūros. Jie turi laiku ir saugiai sugrįžti.

„Muziejaus misija – kaupti, saugoti, skleisti Lietuvos ir pasaulio dailės vertybes, teisingai ir laiku sutvarkyti gaunamų dailės kūrinių kolekcijų mokesčių formalumus, o tai vargu ar įmanoma be nuolatinės muitinės pareigūnų pagalbos ir kasdienių konsultacijų. Todėl ir nutarėme pasirašyti Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ir Muitinės departamento bendradarbiavimo sutartį“, – teigia dr. A. Gelūnas.

Kultūros vertybių gabenimui, ypač jų eksportui į trečiąsias šalis taikomi griežti Europos Sąjungos nustatyti reikalavimai, siekiant jas apsaugoti nuo neteisėtų veiksmų. Muziejus nuolat susiduria su skirtingomis sąvokų, reikalavimų ir procedūrų traktuotėmis, todėl Muitinės departamento specialistų profesionali, dalykiška ir savalaikė pagalba yra ypač vertinga operatyviai sprendžiant šio pobūdžio problemas. Tuo pačiu muziejaus specialistai savo kultūros ir meno vertybių profesionaliu išmanymu gali padėti muitinės pareigūnams perprasti vertybių ir jų klastočių problematiką, talkinti įvairiomis kultūros vertybių turinio verčių ir autentiškumo įvertinimo konsultacijomis.

 

Pranešimą paskelbė: Lina Paukštė, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Parašykite komentarą