Įvairenybės

„Rimi“ toliau žengia tvarumo link: naujoje parduotuvėje siūlys įsigyti joje užaugintų daržovių

Įgyvendindamas intensyvią plėtrą mažmeninės prekybos tinkas „Rimi“ žengia svarbų žingsnį tvarumo link – prekybos centre „Vilnius Outlet“ atidarytoje „Hyper Rimi“ formato parduotuvėje pirkėjams siūlys įsigyti tiesiai prekybos salėje užaugintų salotų ir kitų žalumynų. Vertikalių lysvių principu paremta naujovė Lietuvos prekybos centruose pristatoma pirmą kartą. Anot „Rimi Baltic“ socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovo Liudviko Aleliūno, šį žingsnį paskatino bendrovės siekis pirkėjams suteikti kokybišką, šviežią, bet svarbiausia – lokalią ir tvariai užaugintą produkciją. Tikimasi, kad naujovė ateityje bus pritaikyta ir kitose „Rimi“ tinklo parduotuvėse visoje Lietuvoje.

Pirkėjai galės įsigyti ką tik užaugintų daržovių 

Vertikalios lysvės (angl. Vertical Farm) – pasaulyje vis labiau populiarėjantis metodas, kai daržovės, uogos ar kiti žalumynai yra auginami lauke, apželdinant pastatus iš išorės arba jų viduje, tarsi sukuriant atskiras ekosistemas. Pastarasis būdas buvo pritaikytas ir penktadienį Vilniaus Outlet prekybos centre duris atvėrusioje „Hyper Rimi“ formato parduotuvėje. Mažmeninės prekybos tinkas „Rimi“ pirmieji išbandė vertikalių lysvių metodą ir nuo šiol siūlys pirkėjams įsigyti šviežių, pačioje parduotuvėje užaugintų salotų ir kitų žalumynų.

Anot prekybos tinklo „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorės Olgos Suchočevos, vertikalios lysvės leis pirkėjams ne tik stebėti, kaip auga daržovės, bet ir įsigyti ten užauginto derliaus. „Pirkėjai turės galimybę nusipirkti vertikalioje lysvėje užaugintą produkciją. Prekiausime dar augančiomis salotomis bei žolelėmis, supakuotomis popieriniuose vazonėliuose, tad pirkėjai gaus šviežią, natūralų ir vietoje užaugintą produktą, kurį galės įsigyti ištisus metus, čia pat – arčiau namų“, – sako O. Suchočeva.

„Projekto pradžioje pirkėjams siūlysime net keturias skirtingas salotų rūšis bei labai sveikus žalumynus – ridikėlių ir žirnių ūglius, kurie galės pagardinti namuose pirkėjų gaminamas salotas ar pusryčių sumuštinius, – vertikaliose lysvėse užaugintą asortimentą pristato O. Suchočeva. – Kalbant bendrai, vertikalių lysvių galimybės yra labai plačios ir leidžia užauginti ne tik salotas, prieskonines žoleles, bet ir kitus produktus, pavyzdžiui, braškes, tad jeigu matysime, kad pirkėjai renkasi vertikalioje lysvėje užaugintą produkciją – planuojame ateityje plėsti asortimentą.“

Ji priduria, kad vertikali auginimo sistema bus paremta hidroponika. Tai metodas, kai augalai yra auginami vandenyje, praturtintame mineralinėmis medžiagomis, visiškai nenaudojant dirvožemio. Dėl šios priežasties vertikalios lysvės leidžia ne tik taupiau naudoti vandenį, bet ir padeda atsigauti nualintiems žemės plotams, didėti biologinei įvairovei. Be to, vertikaliose lysvėse užauginta produkcija padės didinti ir lokaliai užauginto asortimento pasiūlą, sumažins su maisto pervežimu susijusias problemas ir leis kokybišką produkciją įsigyti ištisus metus, nepaisant sezoniškumo.

„Pastebime, kad mūsų pirkėjai nori įsigyti daugiau lokalių produktų. Jiems svarbu, kaip ir kur buvo užaugintas maistas, kurį jie perka. Su šiuo projektu tai tampa realybe. Kai kurių produktų, užaugintų Lietuvoje, pasiūla ar pasiūlos periodas ir sezonas yra labai ribotas dėl kaštų ar oro sąlygų. Tuo tarpu vertikalios lysvės projektas ilgesnėje perspektyvoje gali padėti užtikrinti asortimento pasiūlą ištisus metus. Taip pakeičiant dalį produktų, kuriuos šiuo metu importuojame, užaugintais vietoje ir tuo, be abejo, prisidedant prie lokaliai užauginto asortimento stiprinimo“, – teigia O. Suchočeva. 

Parduos tvaresnę produkciją   

Anot „Rimi Baltic“ socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovo Liudviko Aleliūno, lyginant su įprasta augalininkyste, pagrindinis vertikalių lysvių privalumas – ženkliai didesnis derliaus kiekis, kurį galima užauginti tame pačiame plote bei resursų taupymas, nes vertikalioms lysvėms reikalingas daug mažesnis vandens ir trąšų kiekis.

„Vertikalios lysvės – uždaros sistemos augalininkystės ūkis, kuris leidžia ne tik maksimaliai sutrumpinti produkcijos tiekimo grandinę, bet tą daryti itin tvariai, neteršiant aplinkos ir auginant žalumynus kontroliuojamoje aplinkoje – specialiose keliais aukštais suformuotose auginimo instaliacijose, taip užauginant produkcijos nuo 3 iki 10 kartų daugiau nei tradiciniu būdu tame pačiame žemės plote. Skaičiuojama, kad toks būdas leidžia sunaudoti 75% mažiau trąšų ir iki 90% mažiau vandens negu tradicinėje ūkininkystėje“, – sako L. Aleliūnas. 

Prekybos centre įrengta vertikali lysvė bus pilnai kontroliuojama nuotoliniu būdu – matomas augalų augimo ciklas ar net durų varstymo dažnumas, užtikrinama pastovi temperatūra ir augalams reikiamas drėgmės kiekis. Tai leis derlių užauginti daug greičiau ir tvariau. Projekto pradžioje vertikalia lysve rūpinsis specialiai apmokyti specialistai, o vėliau ir prekybos centro salės darbuotojai.

Pasak L. Aleliūno, tikimasi kad naujovė ateityje bus sėkmingai pritaikyta ir kitose „Rimi“ tinklo parduotuvėse visoje Lietuvoje. „Siekdami  nuolat  tobulėti tvarumo srityje, ieškome  naujų  žinių  ir  technologijų, kurias paskui palaipsniui įgyvendiname savo veikloje. Manau tai puikiai paaiškina, kodėl mes įrengėme vertikalias lysves. Šis sprendimas be abejo neišgelbės pasaulio, bet mes to ir nesiekiame – šiuo mažu žingsniu norime įkvėpti klientus, kitus prekybininkus ir pačius save nebijoti ir ieškoti inovatyvių, aplinkai draugiškų sprendimų. Galbūt po 10 metų visai kitaip žiūrėsime į vertikalias lysves ir tai bus visiškai įprastas augalininkystės būdas“, – teigia „Rimi“ socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR

Parašykite komentarą