Įgyvendindamas savo tvarumo įsipareigojimus prekybos tinklas „Rimi“ pradeda naują iniciatyvą – prekybą iš dalies prekinę išvaizdą praradusių vaisių ir daržovių rinkiniais, kurie kainuos vos 79 ct už kilogramą. „Tai galimybė pirkėjams įsigyti saugių, vartojimui tinkamų daržovių ir vaisių, kurie gal ir neatitinka idealios išvaizdos kriterijų, bet puikiai tiks kepiniams, vaisių kokteiliams ar šaldymui. Už simbolinę kainą įsigydami netobulos prekinės išvaizdos vaisius pirkėjai prisidės ir prie maisto švaistymo problemos sprendimo, be to, tai ir geras būdas sutaupyti“, – sako „Rimi“ socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas Liudvikas Aleliūnas.
Ideali vaisiaus išvaizda nėra svarbiausia
„Rimi“ parduotuvėse kiekvieną dieną po keletą kartų perrenkami vaisiai ir daržovės, turintys kokybinių defektų. Vis dar saugūs vartoti vaisiai atiduodami „Maisto bankui“, o jei jie pradeda pūti ar apsitraukia pelėsiu – iškart utilizuojami, nes laikomasi itin griežtų kokybės kriterijų. „Nuo šiol dar tikrai saugūs vartoti vaisiai bus dedami į rinkinius ir parduodami už simbolinę kainą. Norime kartu su savo pirkėjais mokytis taupyti, skatinti jų kitokį požiūrį į prekę, todėl siūlysime jiems šią naujovę ir lauksime grįžtamojo ryšio. Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimas yra viena iš „Rimi“ sveikatos strategijos krypčių – mes siekiame kad iki 2025 metų kiekvienas žmogus per dieną suvartotų bent 400g vaisių ir daržovių“, – sako specialistas.
Rinkinius įsigyjantiems pirkėjams L. Aleliūnas rekomenduoja juos suvartoti ar užšaldyti per 1-2 dienas. „Pirkėjai dažnai ieško idealiai atrodančių vaisių ar daržovių – į šalį lieka nustumti vos pažeisti, nesimetriški ar turintys mažą dėmelę. Tačiau ir ne taip tobulai atrodantys vaisiai yra naudingi sveikatai bei skanūs, tereikia juos greitai suvartoti ar nupjauti pažeistą dalį. Taigi, norime suteikti paskutinį šansą įsigyti vaisių ir daržovių už tikrai žemą kainą ir taip prisidėti prie maisto nešvaistymo, – sako Liudvikas Aleliūnas. – Viename aplinkai draugiškame popieriniame maišelyje pirkėjai ras skirtingų vaisių arba daržovių rinkinį. Jeigu naujovė pasiteisins, ateityje planuojame plėsti tokiais rinkiniais prekiaujančių parduotuvių tinklą.“
Vartokime atsakingai
Pasak L. Aleliūno, atsakingas apsipirkimas prasideda nuo atidaus planavimo, susijusio su maisto pasirinkimu namuose: „Pirkite su prekių sąrašu, o vakarienės likučius panaudokite rytojaus pietums. Visgi, sugalvoti, ką pagaminti iš likučių, kartais pritrūkstu idėjų, tuomet jų pasisemti galite iš „Rimi.lt“ patalpintos programėlės „Gaminu, neišmetu“, kurioje suvedus šaldytuve turimus maisto produktus virtualus šefas pasiūlo sveikus ir kokybiškus receptus. Kitas svarbus aspektas – švara šaldytuve ir spintelėse. Jeigu jose produktai sudėti nuo anksčiausiai baigiančio galioti priekyje iki ilgiausiai galiojančių – gale, mažiau šansų, kad pastebėjus per vėlai juos teks išmesti. Taigi, planavimas, tvarka ir kūrybiškos idėjos virtuvėje leidžia ne tik gyventi tvariau, bet ir sutaupyti.“
Pasaulyje išmetama net apie trečdalis maisto produktų, o prekybos centrai išmeta apie 10% šio kiekio. „Mūsų įmonė maisto švaistymą, prie to gali prisidėti ir kiekvienas iš mūsų – tikrai nebūtina rinktis tik pačius gražiausius vaisius ar daržoves (juk iš esmės jų išvaizda neapsprendžia skonio savybių, o kartais net atvirkščiai – mažiau patrauklus, minkštesnis vaisius yra labiau sunokęs ir skanesnis). O kartais tiesiog neturime laiko arba jėgų pasukti galvą, ką galime pasigaminti namuose iš maisto likučių – tiesiog lengva ranka išmetame dar gerus maisto produktus, – sako „Rimi“ socialinės atsakomybės strategijos ir vystymo vadovas. – Išmesdami mažiau maisto, žmonės ne tik gali sutaupyti pinigų, bet ir Žemės resursų, be to, tai nauja galimybė ugdyti savo atsakingumą ir kūrybiškumą.“
Norintiems įsigyti daugiau, pataria produktus termiškai apdoroti
Jei išparduodamų vaisių ir daržovių rinkinių norima įsigyti didesnį kiekį, specialistas pataria juos termiškai apdoroti ir gaminti įvairias uogienes, džemus ar kompotus. Taip pat juos galima vakuumuoti, šaldyti, džiovinti ar liofilizuoti. Paprastesni būdai – kepti įvairius kepinius ar trinti kokteilius.
„Tvarumas yra viena iš „Rimi Baltic“ prioritetinių strateginių sričių. Kasdien dirbame taikydami naujus sprendimus, kurie padėtų sumažinti neigiamą poveikį aplinkai ir taupytų gamtos resursus. Praėjusiais metais su Danijos startuoliu „Plant Jammer“ pristatėme virtualų šefą, iš jau turimų produktų vos per keletą akimirkų sugeneruojantį receptų pasiūlymus ir taip leidžiantį išvengti maisto švaistymo namuose. Tuo tarpu šiuo metu su startuoliu „Food 4 All“ vystome sprendimą, kuris suteiks vartotojams galimybę atrasti besibaigiančio galiojimo produktus už žemą kainą. Šiais mažais žingsniais norime įkvėpti klientus, kitus prekybininkus ir pačius save nebijoti ir ieškoti inovatyvių, aplinkai draugiškų sprendimų“, – teigia L. Aleliūnas.
Nuo šios savaitės vaisių ir uogų rinkinius jau galima rasti trijose „Rimi“ parduotuvėse Vilniuje (V.Pociūno g. 8, Kedrų g.4, Ateities g. 91) ir vienoje Kaune (Varžupio g.1).