Sveikata

Rekordiškai šilta žiema ir kenkėjai: ko tikėtis pavasarį?

Socialiniuose tinkluose gyventojai dalijasi pirmųjų žibučių, snieguolių bei pumpurus kraunančių medžių fotografijomis. Meteorologai taip pat patvirtino: ši žiema pati šilčiausia per daugiau nei 200 metų, kai Lietuvoje atliekami meteorologiniai stebėjimai. O kaip toks pavasaris žiemą paveiks įvairius kenkėjus?

Nebuvo tikros žiemos – bus daugiau pelių, žiurkių ir uodų?

Kaip teigia kenkėjų kontrolės ekspertas Žygimantas Žalnerauskas, dėl gerokai šiltesnių orų šią žiemą daugiau kenkėjų galimai išgyvens ir bus pasirengę daugintis pavasarį. Kuo didesnės bus kenkėjų gretos, tuo daugiau jų brausis į patalpas.

„Viena Šilutėje gyvenanti šeima neseniai skundėsi, kad šiemet žiemą ūkiniame pastate kaip niekada aktyvios žiurkės. Gyventojai patikino, kad šiemet reikėjo kur kas daugiau pastangų kovai su nemaloniomis ir įvairių pavojingų ligų užkratus galinčiomis pernešti žiurkėmis, kurios šmirinėjo tiesiog tarp vištų. Paprastai graužikai atšiauresnėmis žiemomis nesiveisia, nebent žiemotų šiltose patalpose, tačiau šią žiemą net ir lauke gyvenantys galėjo kokią papildomą vadą atsivesti“, – teigia ekspertas.

Dėl susidariusių nepaprastų meteorologinių sąlygų pavasarį tikėtinas didesnis ir musių bei uodų kiekis.

„Rekordiškai šilta žiema įtakos taip pat galėjo turėti žiemojančių musių išgyvenimui. Jeigu po šaltesnės žiemos dalis musių gali neišgyventi, šią žiemą musių išliks kur kas daugiau ir atšilus orams puls lįsti iš slėptuvių. Uodų lervos žiemą praleidžia vandenyse. Šiemet šaltuoju periodu suaugusiems uodams išlikti sąlygos buvo tikrai palankesnės. jei ir pavasaris bus šlapias,lietingas, gali atsirasti nedidelių, laikinų vandens balų, todėl, uodų kiekis dar labiau padidės, nes susikaupęs stovintis vanduo taps  naujomis uodų veisyklomis“, – žiemos poveikį kenkėjams aptaria Ž. Žalnerauskas.

Šiltesnė žiema – ilgesnis skruzdėlių ir kitų kenkėjų aktyvumo sezonas

„Dezinfa“ jau gavo pranešimų apie pavienes skruzdėles, pastebėtas namuose. Kenkėjų kontrolės ekspertai primena, kad  šie vabzdžiai paprastai  žiemoja  savo kolonijose, kurios būna po žeme, po trinkelėmis ar net po namo pamatais. Neigiama temperatūra sulėtina jų organizmų procesus, o orams šylant, skruzdėlės bunda, aktyvėja ir lenda iš žiemos buveinių.

Iš tiesų šį pavasarį galimas ankstesnis skruzdėlių „nubudimas“. Skruzdėlės labai sėkmingai žiemoja lauke, todėl išgyventi tokią žiemą kaip ši joms buvo vieni niekai. Pastaruoju metu dažnesnis reiškinys yra kada skruzdėlių kolonijos įsikuria po namo pamatais. Tokiose, nuo šalčio apsaugotose vietose, skruzdėlės atbunda gerokai anksčiau nei jų laukinės giminaitės. Ir kai orai tampa jau nors kiek šiltesni, po pamatais esančių kolonijų gyventojos ankstyvai gali jau brautis į žmonių patalpas.

Kaip ruoštis kenkėjų sezonui?

Anot kenkėjų kontrolės profesionalų, galvoti apie apsaugą nuo nepageidaujamų kenkėjų, niekada nebūna per anksti. Tad siekiant apsisaugoti nuo jų antplūdžio pavasarį, jau dabar reikia imtis tam tikrų priemonių.

„Tam, kad kenkėjai neužkluptų netikėtai, pirmiausia turime apžiūrėti tas vietas namuose ir aplink namus (kiemuose, garažuose, palėpėse ir pan.), kur potencialiai kenkėjai galėjo žiemoti. Iš čia ir prasidės jų plitimas atšilus orams. Vadinasi, turime atsikratyti visų nereikalingų rakandų ir šiukšlių, užtaisyti sienų ir grindų plyšius, patikrinti langų ir durų sandarumą, atkreipti dėmesį, ar namuose maisto produktai yra laikomi tvarkingai ir sandariai. Švara ir tvarka – vienos patikimiausių prevencinių priemonių,“ – reziumuoja UAB „Dezinfa“ ekspertas Ž. Žalnerauskas.

 

„Dezinfa“ – kenkėjų kontrolės ekspertai

Kenkėjų kontrolės ekspertai UAB „Dezinfa“ jau daugiau nei 20 metų nuosekliai formuoja rinką. Priklausydama didžiausiai pasaulyje kenkėjų kontrolės įmonių grupei „Rentokil“, įmonė užtikrina pačias profesionaliausias paslaugas savo klientams visoje Lietuvoje. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas: www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.

Pranešimą paskelbė: KRISTINA STRAKAUSKIENĖ, UAB Dezinfa

Parašykite komentarą