Laisvalaikis

Rekordinį Šanchajaus karštį slopino lietuviško sniego pūga

Praėjusią savaitę viename įspūdingiausių Šanchajaus teatrų „Majestic theater“ vyko teatrų festivalio „Modernios dramos slėnis“ uždarymas. Raudonu kilimu žengė vakaro svečiai: garsiausi aktoriai, režisieriai, festivalių prodiuseriai, teatro pasaulio žmonės, sukviesti iš įvairių pasaulio šalių. Į renginį buvo pakviestas ir režisierius Rimas Tuminas, kurio spektakliai praėjusią savaitę buvo rodomi Šanchajuje. Vakaras buvo vainikuotas įspūdinga apdovanojimų ceremonija, kurioje režisieriui iš Lietuvos buvo patikėtas garbingas vaidmuo – jis įteikė net du apdovanojimus garsiausiems Kinijos teatralams.

Rimo Tumino režisūra pavergė Kinijos žiūrovų širdis dar pernai, kai jo spektakliu buvo atidarytas garsusis Vudženo festivalis. Pamatę „Eugenijų Oneginą“ (sukurtą J.Vachtangovo teatre) kinai tiesiog pametė galvas dėl režisieriaus R.Tumino pastatymų. Maestro akimirksniu tapo jų režisūros ikona. Pamatę vieną jo darbą, ir teatro ekspertai, ir žiūrovai nori pamatyti jų daugiau. Būtent todėl šiais metais į profesionalių teatrų festivalį Šanchajuje pakviesti du R.Tumino spektakliai: „Maskaradas“ ir „Trys seserys“ , sukurti Vilniaus mažajame teatre. Taip pat ir Kirilo Glušajevo režisuoti „Dvasiniai reikalai“ pagal nerealizuotą Ingmaro Bergmano kino scenarijų.

„Daning teatre“ net penkis vakarus tvyrojo pakili teatrinė atmosfera: į „Šanchajaus modernios dramos slėnio” festivalio spektaklius rinkosi pilnos salės žiūrovų – apie tūkstantis žmonių kiekvieną vakarą. Teatro salėje po spektaklių skambėjo ne tik plojimai, bet ir lietuviškas „ačiū!“. Michailo Lermontovo „Maskaradas“ publiką užbūrė veiksmu, įvykiais, kaita. Čia sniegas, ledas, vanduo. Vieno spektaklio elemento – ugnies – dėl tam tikrų apribojimų Kinijoje, neliko, tačiau tai spektakliui nesutrukdė praūžti kaip viesului, išlikti vizualiam, veiksmingam, aštriam, paveikiam.

Kai nebelieka oficialumų. Tik atvirumas.

Gastrolių Šanchajuje metu įvyko ir keletas viešų diskusijų, kuriose Rimas Tuminas bendravo su teatro ekspertais, žurnalistais, studentais. Jis susitiko ir su garsia kinų režisiere Tian Qinxin, kuri yra ne tik vieno garsiausių Kinijos Vudženo festivalio žiuri narė, bet pernai metų Vudženo festivalio meninės programos sudarytoja bei Nacionalinio teatro režisierė. Tian Qinxin vietoj oficialaus pasisveikinimo Rimui Tuminui angliškai pasakė emocionalų „Aš Jus myliu“ ir girdint milžiniškai auditorijai pakvietė maestro statyti spektaklį naujai kuriamame teatre su Šanchajaus dramos teatro jaunimo teatro trupe. Tai galėtų nutikti jau kitais metais. Ponia Tian Qinxin du vakarus stebėjo Rimo Tumino spektaklius „Maskaradas“ ir „Trys seserys“. „Mūsų publika pažįsta Tuminą ir ateina į jo spektaklius, nes jį supranta, gerbia. Štai ir šiandien, salėje yra žmonių, dėl spektaklio atskridusių iš įvairių užsienio šalių ir Pekino, o jis yra už daugiau nei už tūkstančio kilometrų“, – sakė Tian Qinxin.

Pekino Nacionalinio teatro režisierė Tian Qinxin negailėjo gražių žodžių ne tik maestro Rimui Tuminui, bet ir visoms moterų portretus sukūrusioms Vilniaus mažojo teatro aktorėms ir ypatingai: Agnei Kiškytei, Valdai Bičkutei, Elžbietai Latėnaitei. O taip pat ir Vytautui Rumšui, kuris spektaklyje „Trys seserys“ jai pasirodė stulbinančiai panašus į patį pjesės autorių Antoną Čechovą. Tuo tarpu Vytautas Rumšas Kinijos žiūrovų širdis užkariavo scenoje prabildamas kinų kalba: „jų kalba savo būsimai žmonai pasakydavau „Aš tave myliu“. Mes pasibučiuodavom, visi pradėdavo ploti ir tada aš padėkodavau publikai. Ji buvo emocionali: plojo, reagavo, priėmė šią improvizaciją, šį žaidimą“.

Lietuviškų spektaklių vitrinoje – dviejų režisierių darbai

„Vilniaus mažojo teatro gastrolės Šanchajuje buvo sklandžios. Esame kitoje šalyje, kitoje scenoje, o jaučiu sugrįžusią aktorinę dvasią. Publika čia švelnesnė, kaip ir pati kinų visuomenė: atsargi, tyli, kukli, mandagi, trapi, vaikiškai naiviai įdėmi, jaučianti, kas yra kas. O tai nuteikia tiesai, atvirumui“, – džiaugėsi Vilniaus mažojo teatro meno vadovas Rimas Tuminas.
Šanchajuje vykęs festivalis „Modernios dramos slėnis” buvo rengiamas jau devintą kartą. Šiais metais buvo pakviesta 17 spektaklių iš aštuonių užsienio šalių. Visi festivalio svečiai savo spektaklius rodė šešiuose miesto teatruose, kiekvienas jų talpino apie tūkstantį žiūrovų. Buvo ir nemokamų renginių, kurie vyko po atviru dangumi. Tai labai šiltas festivalis, kuriuo norima parodyti, jog Šanchajus yra atviras įvairioms kultūroms, menininkams iš įvairių šalių, pasaulio kultūrų įvairovei. Jį organizavo Šanchajaus miesto savivaldybė, Šanchajaus media grupė ir Teatro akademija.
Šiemet festivalio programoje be Vilniaus mažojo teatro dalyvavo profesionalūs teatrai iš JAV, Japonijos, Prancūzijos, Lenkijos ir Rusijos. Rimo Tumino ir Kirilo Glušajevo režisuoti spektakliai pristatyti lietuviškų spektaklių vitrinoje. „Neturėjome abejonių, kad jūsų spektakliai bus puikiai priimti, kad juos supras, kad galės jais mėgautis. Matome, kad kiekvienais metais vis lengviau sudominti žiūrovus Vilniaus mažojo teatro spektakliais, žmonės jau žino ko tikėtis. Šių metų pardavimai yra puikūs – į spektaklius parduota daugiau kaip 80 procentų bilietų“, – sako viena iš festivalio organizatorių.

Šanchajus yra didžiausias pasaulyje pagal populiaciją miestas (neįskaitant priemiesčių), kuriame gyvena virš 24 milijonų žmonių. Šio kosmopolitiško miesto gyventojai nori žinoti, studijuoti, suprasti, mėgautis. Štai todėl ir organizuojami tokie festivaliai, kurie leidžia čia apsilankyti kiekvienam. Bilietų kainos nekomercinės, prieinamos, tokios, kad kiekvienas norintis čia galėtų apsilankyti. Jos svyravo nuo 10 iki 55 Eur (80-580 juanių).

Tikėdamiesi stebuklo …

Vieninteliame profesionalių teatrų festivalyje Šanchajuje lankėsi net 46 žmonių delegacija iš Lietuvos: Vilniaus mažojo teatro vadovė Daiva Baltūsytė – Len, teatro įkūrėjas ir meno vadovas Rimas Tuminas, taip pat: Kirilas Glušajevas, Inga Burneikaitė, Larisa Kalpokaitė, Gintarė Latvėnaitė, Arvydas Dapšys, Vytautas Rumšas, Mantas Vaitiekūnas, Gediminas Girdvainis, Jonas Braškys, Mindaugas Capas, Almantas Šinkūnas, Edmundas Mikulskis, Indrė Patkauskaitė, Rasa Jakučionytė, Tomas Stirna, Tomas Kliukas, Tomas Rinkūnas, Agnė Kiškytė, Ilona Kvietkutė, Valda Bičkutė, Elžbieta Latėnaitė, Jokūbas Bareikis, Balys Latėnas, Jūratė Brogaitė, Vilija Ramanauskaitė, Arūnas Sakalauskas ir daugelis kitų.

Kokių įspūdžių gastrolių metu pasisėmė Vilniaus mažojo teatro trupės nariai? Aktoriui Jonui Braškiui labiausiai įsiminė kinų publika, jos reakcija – labai staigi ir spontaniška. „Jautėme, kaip nuoširdžiai jie seka spektaklio siužetą. Mums pavyko juos įtraukti, nes jie nori būti įtraukiami į teatro vyksmą, į tai, ką mes norim pasakyti“, – sako J.Braškys. „Žiūrovai labai žingeidūs, žinantys, ko nori, į teatrą ateinantys ne rūbų parodyti, o tikėdamiesi kažkokio mažo stebuklo. Ir iš reakcijų paaiškėjo, kad jie tą stebuklą pamatė“, – dalinasi aktorius Mindaugas Capas.

Kolegoms pritartų ir aktorė Inga Burneikaitė: „Kinų publika tikrai buvo puiki. Nesiskyrė reakcijos nuo europietiškos publikos, kas buvo labai netikėta. Jie mane nustebino gerąja prasme“. Tuo tarpu Larisą Kalpokaitę pribloškė Šanchajaus ekonomika, dangoraižių rajonas. „Supratau, kokia galinga tauta. Aš nesitikėjau iš savęs tokios reakcijos. Ten būdama suvokiau, kad ši tauta turi labai stiprią kultūrą, labai stiprų vidinį užtaisą. Ir vis dėlto, kad ir kokia būtų didi tauta, mūsų teatras įdomesnis. Jaučiamės išdidžiai“, – po gastrolių, jau lėktuve, skraidinančiame į Lietuvą, sakė aktorė Larisa Kalpokaitė.

Trečiosios Vilniaus mažojo teatro gastrolės Kinijoje tiesia tiltus į ateitį. Planuose – būsimi susitikimai su nuostabia kinų tauta, kuri kasmet vis sunkiau paleidžia kūrėjus iš Lietuvos, o naujienų portaluose dar nespėjus išvykti mirga antraštės „Maestro Tuminai, grįžkite. Mes laukiame Jūsų“.

Tekstas Rūtos Jakimauskenės

Foto Eglės Aukštikalnytės-Hansen ir Rūtos Jakimauskienės 

Pranešimą paskelbė: Rūta Jakimauskienė, Valstybinis Vilniaus mažasis teatras

Parašykite komentarą