Spalio 22 d. Vilniuje vykusioje konferencijoje „LEAN ne tik gamyboje“ pristatyti kūrybiški LEAN pritaikymo būdai negamybiniams procesams optimizuoti. Beveik 200 dalyvių sutraukusiame renginyje Lietuvos ir užsienio pranešėjai pristatė pagrindinius LEAN metodus ir juos negamybinei veiklai jau įdiegusių įmonių patirtį. Savo patirtimi ir patarimais dalijosi tokios kompanijos kaip „Danske Bank“, „City Service AS“, UAB „Mano Būstas“, UAB „Markučiai“ ir kt.
„Labai dažnai kalbėdami apie LEAN, omenyje pirmiausia turime pramonę, skaičiuojame, kaip LEAN gali sumažinti būtent gamybos procesų kaštus. Tuo tarpu viešosioms organizacijoms, paslaugų, prekybos ir kitų negamybinių sektorių atstovams lieka daug neatsakytų klausimų – o kaipgi mes, ar galime LEAN pritaikyti savo veikloje? Siekiant atsakyti į šiuos klausimus kilo mintis surengti konferenciją, skirtą būtent negamybinių procesų LEAN praktikoms,“ – teigia renginį organizavusios LEAN Profesionalų Asociacijos direktorius Hubertas Petružis.
17 metų darbo patirtį „Toyota“ kompanijoje sukaupusio „Deloitte“ valdymo strategijos eksperto Phil Hall teigimu, didžiausias LEAN pritaikymo iššūkis negamybinėse įstaigose – procesus padaryti matomus, o rezultatus išmatuojamus. Apie šią ir kitas LEAN taikymo problemas konferencijoje kalbėjo tiek paslaugų, tiek viešojo sektoriaus atstovai. Realios LEAN jau įdiegusių kompanijų istorijos dalyviams leido geriau suprasti, kokių veiklos optimizavimo rezultatų galima tikėtis, ir supažindino su LEAN diegimo bei mokymosi procesu.
Konferencijoje daug dėmesio skirta LEAN pritaikymui viešajame sektoriuje. Phil Hall valstybę palygino su didele įmone, kuriai taip pat tinka LEAN, bei pristatė Jungtinės Karalystės patirtį diegiant šiuos metodus. Jo nuomonei iš esmės pritarė ir LR Seimo narys Eligijus Masiulis, atkreipęs dėmesį į tai, jog LEAN taikymas viešajame sektoriuje būtų naudingas keliais aspektais. Pasak jo, pirmiausia LEAN leistų efektyviau naudoti iš mokesčių surenkamas lėšas, pakeltų piliečių aptarnavimo kokybę ir net duotų naudos individualiems politikams, taip juos skatinant priimti daugiau visuomenei naudingų sprendimų.
Pasak UAB „Kelprojektas“ vadovybės atstovės kokybei ir aplinkosaugai Akvilės Balsienės, „City Service AS“, „Markučiai“, „Mano aplinka“ ir „Idavang“ pranešimai dar kartą įrodė, jog LEAN yra integrali vadybos filosofija, tinkanti bet kokio tipo veiklose, tačiau reikalaujanti tam tikrų pokyčių įmonės viduje. „Žinoma, siekiant realių pokyčių, reikia keisti ir vadovų mąstymą, ir vadovų veiklos valdymo įpročius,“ – pastebi A. Balsienė.
Konferencijos pranešėjai pabrėžė, jog svarbiausia pokyčius diegti tikslingai, siekiant iš anksto užsibrėžto tikslo. Remiantis LEAN Profesionalų Asociacijos duomenimis, ilgalaikė LEAN metodais pagrįsta procesų tobulinimo veikla leidžia kompanijoms pasiekti lyderių poziciją ne tik vietos, bet ir tarptautinėse rinkose. „Veiklos kaštai dėl LEAN sumažėja 10-25 proc., o produktyvumas padidėja 25-55 proc. LEAN praktikoje tokie rodikliai yra gerinami dviženkliu procentu jau daugelį metų iš eilės,“ – teigia H. Petružis.
Konferencijos organizatoriai – LEAN Profesionalų Asociacija ir tarptautinė audito ir konsultacijų įmonė „Deloitte“.