Įvairenybės

Prezidento Valdo Adamkaus premijos komiteto nariai: Lietuva gali padėti pasauliui spręsti globalias aplinkosaugos problemas

Įpusėjus nominantų teikimui Prezidentinės Valdo Adamkaus Bibliotekos ir Danos Gedvilienės Fondo premijai gauti už visuomenės dėmesio ir pagarbos vertus pasiekimus gamtosaugos srityje, organizatoriai džiaugiasi, kad susidomėjimą Premija rodo ir netiesiogiai į aplinkosauginę veiklą orientuotos organizacijos, tarp jų ir jaunimo sambūriai.

Aktyviausiai dalyvaujantys verslo sektoriaus gamintojai ir įmonės demonstruoja, jog investuoja į ekologišką gamybą ir sprendimus ir nori save pristatyti kaip ekologiško produkto kūrėjus, kas suteikia prestižą ir konkurencingumą ilgalaikėje perspektyvoje.

Europos Komisijos komisaras Aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės sričiai bei vienas iš Prezidento Valdo Adamkaus premijos komiteto narių Virginijus Sinkevičius teigia, kad net ir būdama maža valstybe, Lietuva gali ir turi prisidėti sprendžiant klimato kaitos ir aplinkosaugos problemas globaliu mastu. „Lietuvos ekspertų, verslo bendruomenės bei entuziastų sukurti sprendimai padeda inicijuoti planetos ateičiai būtinus pokyčius: nuo tvarių medžiagų naudojimo tekstilės pramonėje ar pakuočių atliekų tvarkymo, iki transporto sukeliamą oro taršą mažinti padedančių inovatyvių sprendimų ar pakartotinį nereikalingų daiktų panaudojimą skatinančių iniciatyvų“, – teigia V. Sinkevičius ir priduria, kad Lietuvos indėlis į žaliąją pertvarką ne tik padeda kurti sveikesnę planetą esamoms ir būsimoms kartoms, bet ir garsina šalies vardą pasaulyje.

Laukia nominantų skirtingose srityse

Atkeliaujančios nominacijos ir susidomėjimas Premija steigėjus nuteikia optimistiškai – aplinkosaugos klausimai visuomenei yra aktualūs, tačiau daug svarbių darbų daromi tyliai, arba visuomenei nėra plačiai žinomi, todėl komitetas ragina kreiptis į organizatorius tiesiogiai ir išsklaidyti abejones, kad nominacija galbūt nėra tinkama ar pakankamai reikšminga.

„Organizatoriai džiaugiasi visuomenės dėmesiu Premijos nominacijos procedūroms – sulaukiame nemažai klausimų. Dažnai teiraujamasi, ar konkreti  su aplinkosauga susijusi veikla tinka būti nominuojama, kokie žmonės ar asmenys gali teikti nominacijas. Tokiu atveju raginame žmones būti drąsiems ir į aplinkosaugos problemas, aplinkosauginių klausimų kėlimą, jų sprendimo būdus žvelgti įmanomai plačiai“, – tikina Prezidentinės bibliotekos-muziejaus direktorius ir vienas iš komiteto narių Arūnas Antanaitis.

A. Antanaitis pasakoja, kad siekiant sulaukti nominacijų iš įvairiausių sektorių ir skirtingų veiklos laukų, premijos steigėjai sąmoningai pasirinko atvirą nominacijų teikimo formą. „Paliekame galimybę teikti laisvos formos nominacijas. Tokiu būdu siekiame Premijos nominacijos procedūrą padaryti kiek įmanoma laisvesne, demokratiškesne ir visuomenei labiau prieinama“, – pasakoja A. Antanaitis.

Premijos nugalėtojai paaiškės balandžio mėnesį

Prezidentinės Valdo Adamkaus Bibliotekos ir Danos Gedvilienės Fondo premija bus įteikta už visuomenės dėmesio ir pagarbos vertus pasiekimus bei pastangas apsaugoti ir atstatyti gamtinę aplinką Lietuvoje ir kaimynystėje bei užtikrinti išteklių tvarumą.

Premijai gauti laukiami moksliniai tyrimai ar išradimai, taip pat pilietinės veiklos ar asmenys ir organizacijos, kurios atkreipia dėmesį į gamtosaugą ir skatina veikti. Taip laukiami teikimai atliepiantys politikos sprendimus ar verslo iniciatyvos, siekiančios sukurti tvaresnį vystymąsi ir švaresnę ateitį išrasdami arba pritaikydami pažangiausius sprendimus. Iš šių skirtingų kategorijų Premijos komitetas atrinks vieną laimėtoją. Nominacijos Premijai (5 tūkst. eurų) gauti yra priimamos iki kovo 19 d.

Premijos nugalėtoją rinks komitetas, kurį sudaro skirtingas sferas atstovaujantys savo sričių profesionalai: Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius (Europos komisija, Aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės sritys), Dr. Nerijus Jurkonis (VDU Botanikos sodo direktorius, VDU Aplinkotyros katedros dėstytojas), Dr. Visvaldas Varžinskas (KTU Pakavimo inovacijų tyrimo centro direktorius, Kauno miesto tarybos narys), Donatas Puslys (žurnalistas, Vilniaus politikos analizės instituto Medijų ir demokratijos programos vadovas), Arūnas Antanaitis (Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius).

Premijos nugalėtojas bus paskelbtas balandžio mėnesį, o iškilmingas Premijos įteikimas vyks birželio 5 d. – Tarptautinę aplinkos apsaugos dieną – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode.

Apie kategorijas, kuriose galima teikti nominantus ir sąlygas bei visą kitą reikiamą informaciją galim rasti čia: https://adamkuslibrary.lt/adamkaus-premija/

Pranešimą paskelbė: Rimgailė Dikšaitė, Vytauto Didžiojo universitetas

Parašykite komentarą